TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Zapowiedzi przystanków już w co czwartym krakowskim tramwaju
MPK KRAKÓW - Opublikowano: 29.07.2009 10:37:18 4 komentarze
Zapowiedzi przystanków już w co czwartym krakowskim tramwaju

System głosowego zapowiadania przystanków funkcjonuje już we wszystkich 50 niskopodłogowych wagonach Bombardiera. Pasażerowie podróżujący komunikacją miejską lektora zapowiadającego przystanki usłyszą więc w co czwartym krakowskim tramwaju. To efekt prac związanych z zamontowaniem urządzeń głośnomówiących w 26 wagonach Bombardiera, pierwszej i drugiej serii, prowadzonych od początku tego roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie.

Przypomnijmy, że pierwsze tramwaje z głosowym zapowiadaniem przystanków wyjechały na ulice w październiku 2007 roku. Były to wagony Bombardiera trzeciej serii (z charakterystycznym czarnym kolorem z przodu i z tyłu) zakupione przez krakowskiego przewoźnika w ramach unijnego projektu. Od tego czasu liczba wagonów z zapowiadaniem ciągle się zwiększała. W połowie 2008 roku wszystkich wagonów z systemem głosowej informacji pasażerskiej było już 24.

Zapowiadanie głosowe jest montowane w tramwajach głównie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Dzięki tej usłudze wiedzą one dokładnie, gdzie aktualnie się znajdują i kiedy powinny wysiąść. Pozytywne opinie na temat tej usługi wielokrotnie wygłaszali przedstawiciele krakowskich środowisk skupiających osoby niepełnosprawne.

Warto podkreślić, że system informacji głosowej jest ściśle związany z informacją, która wyświetla się na tablicach elektronicznych umieszczonych wewnątrz wagonów.  

Najpierw pasażerowie przed zatrzymaniem się tramwaju na przystanku słyszą z głośników jego nazwę. Równocześnie jest ona wyświetlona na tablicach zamontowanych pod sufitem wagonów. Kolejna informacja płynie z głośników tuż po ruszeniu tramwaju z przystanku. Wtedy pasażerowie dowiadują się, jaki będzie następny przystanek, a jego nazwa wyświetla się na dwóch wewnętrznych tablicach bocznych. Dodatkowo na tych dwóch tablicach jest wyświetlany numer linii, kierunek docelowy, oraz trzy kolejne nazwy przystanków.

Obecnie tramwaje z systemem zapowiadania przystanków kursują na następujących liniach: 3, 5, 6, 7, 8 oraz 50. Przystanki we wszystkich tramwajach zapowiada anonimowy lektor. Wcześniej do nagrania nazw krakowskich przystanków tramwajowych udało się zaprosić znanych i lubianych krakowskich artystów: aktorów Annę Dymną i Krzysztofa Globisza oraz piosenkarza Grzegorza Turnaua. Z okazji Dnia Dziecka przystanki w tramwajach zapowiadały także dzieci.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK
Kraków
Bombardier
przystanek
informacja pasażerska
 • mbg – 30.07.2009

  Też sukces. Za granica np. w Budapeszcie wszystko co jeździ po mieście zapowiada przystanki - nawet 40- letnie tramwaje. A u nas 1/4 tramwajów zapowiada a autobusy nawet nie mają trasy przejazdu wyświetlonej. Nawet tablicy z trasa przejazdu nie ma... Panowie z MPK - kompromitacja. Czy taki to problem zaprogramować autokomputer? No chyba ze imieniny sa najwazniejsze...

 • – 31.07.2009

 • qaz – 31.07.2009

  Brednie. 50 NGT6 to zadne 25% taboru, tylko ok. 20% pociagow wyjezdzajacych na miasto. MPK to sobie liczy tak: na miasto wyjezdza ok. 200 brygad, NGT6 jest 50szt wiec daje to 25%. Tyle ze nie ma to nic wspolnego z prawda, bo zeby tak bylo, wykorzystanie NGT6 musialoby byc codziennie na poziomie.... 100%. Aha, zapomnieli dopisac, ze za to nie ma zapowiadania przystankow w zadnym z autobusow:/

 • filip – 03.08.2009

  propunuje zobaczyc autobusy w poznaniu, wszystkie zapowiadaja kolejny przystanek

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....