TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Zapowiedzi przystanków już w co czwartym krakowskim tramwaju
MPK KRAKÓW - Opublikowano: 29.07.2009 10:37:18 4 komentarze
Zapowiedzi przystanków już w co czwartym krakowskim tramwaju

System głosowego zapowiadania przystanków funkcjonuje już we wszystkich 50 niskopodłogowych wagonach Bombardiera. Pasażerowie podróżujący komunikacją miejską lektora zapowiadającego przystanki usłyszą więc w co czwartym krakowskim tramwaju. To efekt prac związanych z zamontowaniem urządzeń głośnomówiących w 26 wagonach Bombardiera, pierwszej i drugiej serii, prowadzonych od początku tego roku przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie.

Przypomnijmy, że pierwsze tramwaje z głosowym zapowiadaniem przystanków wyjechały na ulice w październiku 2007 roku. Były to wagony Bombardiera trzeciej serii (z charakterystycznym czarnym kolorem z przodu i z tyłu) zakupione przez krakowskiego przewoźnika w ramach unijnego projektu. Od tego czasu liczba wagonów z zapowiadaniem ciągle się zwiększała. W połowie 2008 roku wszystkich wagonów z systemem głosowej informacji pasażerskiej było już 24.

Zapowiadanie głosowe jest montowane w tramwajach głównie z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Dzięki tej usłudze wiedzą one dokładnie, gdzie aktualnie się znajdują i kiedy powinny wysiąść. Pozytywne opinie na temat tej usługi wielokrotnie wygłaszali przedstawiciele krakowskich środowisk skupiających osoby niepełnosprawne.

Warto podkreślić, że system informacji głosowej jest ściśle związany z informacją, która wyświetla się na tablicach elektronicznych umieszczonych wewnątrz wagonów.  

Najpierw pasażerowie przed zatrzymaniem się tramwaju na przystanku słyszą z głośników jego nazwę. Równocześnie jest ona wyświetlona na tablicach zamontowanych pod sufitem wagonów. Kolejna informacja płynie z głośników tuż po ruszeniu tramwaju z przystanku. Wtedy pasażerowie dowiadują się, jaki będzie następny przystanek, a jego nazwa wyświetla się na dwóch wewnętrznych tablicach bocznych. Dodatkowo na tych dwóch tablicach jest wyświetlany numer linii, kierunek docelowy, oraz trzy kolejne nazwy przystanków.

Obecnie tramwaje z systemem zapowiadania przystanków kursują na następujących liniach: 3, 5, 6, 7, 8 oraz 50. Przystanki we wszystkich tramwajach zapowiada anonimowy lektor. Wcześniej do nagrania nazw krakowskich przystanków tramwajowych udało się zaprosić znanych i lubianych krakowskich artystów: aktorów Annę Dymną i Krzysztofa Globisza oraz piosenkarza Grzegorza Turnaua. Z okazji Dnia Dziecka przystanki w tramwajach zapowiadały także dzieci.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK
Kraków
Bombardier
przystanek
informacja pasażerska
 • mbg – 30.07.2009

  Też sukces. Za granica np. w Budapeszcie wszystko co jeździ po mieście zapowiada przystanki - nawet 40- letnie tramwaje. A u nas 1/4 tramwajów zapowiada a autobusy nawet nie mają trasy przejazdu wyświetlonej. Nawet tablicy z trasa przejazdu nie ma... Panowie z MPK - kompromitacja. Czy taki to problem zaprogramować autokomputer? No chyba ze imieniny sa najwazniejsze...

 • – 31.07.2009

 • qaz – 31.07.2009

  Brednie. 50 NGT6 to zadne 25% taboru, tylko ok. 20% pociagow wyjezdzajacych na miasto. MPK to sobie liczy tak: na miasto wyjezdza ok. 200 brygad, NGT6 jest 50szt wiec daje to 25%. Tyle ze nie ma to nic wspolnego z prawda, bo zeby tak bylo, wykorzystanie NGT6 musialoby byc codziennie na poziomie.... 100%. Aha, zapomnieli dopisac, ze za to nie ma zapowiadania przystankow w zadnym z autobusow:/

 • filip – 03.08.2009

  propunuje zobaczyc autobusy w poznaniu, wszystkie zapowiadaja kolejny przystanek

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....