TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Za dwa lata nowa zajezdnia
Karol Wach/MPK Poznań/ZUE - Opublikowano: 19.07.2011 09:39:12
Za dwa lata nowa zajezdnia

13 lipca 2011 roku, w samo południe MPK Poznań podpisało z konsorcjum ZUE S.A. Kraków (Lider) oraz Elektrobudowa S.A. umowę na budowę zajezdni tramwajowej na poznańskim Franowie. W zakładzie, którego obszar przekroczy powierzchnię wszystkich istniejących obecnie poznańskich zajezdni tramwajowych, znajdzie się docelowo miejsce dla 150 pociągów. O budowie nowej zajezdni tramwajowej mówiło się w Poznaniu już od ponad 20 lat. Wskazywano różne lokalizacje, ale plany wciąż odsuwały się na przyszłość. Wobec perspektywy sprzedaży przez miasto starej zajezdni przy ul. Gajowej trzeba było podjąć wreszcie decyzję. Postanowiono, że nowy, kluczowy obiekt dla funkcjonowania komunikacji w mieście, powstanie na poznańskim Franowie.

15 kwietnia 2009 r. MPK podpisało umowę na wykonanie dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę z konsorcjum wykonawców: Architektonicznym Biurem Projektów „ABPROJEKT”Sp. z o.o. z siedzibą w Tychach i Progreg z Krakowa. Projekt obejmował nie tylko budowę hal postojowych i przeglądowo –naprawczych, ale także uzbrojenie terenu, cały układ torowy i drogowy, sieć trakcyjną i układ zasilania, infrastrukturę tramwajową i energetyczną czy wreszcie obiekty administracyjne, warsztatowe i magazynowe. W sumie będzie to 30 obszarów składających się na sprawne funkcjonowanie zajezdni tramwajowej. Tak szeroki zakres prac projektowych wymagał czasu na jego rzetelne opracowanie. Po 2 latach projekt był już jednak gotowy, co skutkowało ogłoszeniem przetargu na budowę zajezdni. Oferty zostały otwarte 14 kwietnia br. Zgłosiło się 7 wykonawców, głównie firmy polskie, w tym konsorcja z udziałem hiszpańskim, niemieckim i słowackim. Kosztorys przygotowany przez MPK Poznań Sp. z o. o. przewidywał, że budowa będzie kosztowała 265 mln zł netto. Tymczasem każda z nadesłanych ofert była tańsza od przewidywań. Najtańsza wynosiła 208 mln zł, a najdroższa –239 mln zł. Przetarg wygrał wykonawca, który zaproponował najniższą cenę –konsorcjum w skład którego wchodzi ZUE S.A. z Krakowa (Lider) oraz Elektrobudowa S.A.

- Ta nowa inwestycja dla poznańskiej komunikacji, to wielkie wyzwanie i gigantyczne przedsięwzięcie –podkreśla Wojciech Tulibacki, prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o. o. - Od lat nie budowano w Polsce zajezdni tramwajowych. Ostatnia, która powstała w Poznaniu przy ul. Fortecznej pochodzi z lat siedemdziesiątych. Jej budowa zaczęła się w roku 1974 i trwała 6 lat. Tym razem, mimo że przedsięwzięcie jest znacznie większe, obiekt powstanie szybciej. Planujemy, że nowa zajezdnia będzie gotowa za dwa lata. Powstanie z udziałem funduszy unijnych. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego umieściło na liście Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projekt „Budowa zajezdni Franowo w Poznaniu”. A to oznacza, że mamy zarezerwowaną kwotę w wysokości 50,6 mln zł unijnego dofinansowania.

W Poznaniu nie mają wątpliwości. To będzie najnowocześniejsza zajezdnia w Polsce. Co więcej, stacjonować w niej będą jedne z najnowocześniejszych polskich tramwajów –Solarisy Tramino. Korzyści z powstania obiektu trudno przeceniać, bo nowa inwestycja skompensuje działalność trzech obszarów, kluczowych dla komunikacji w mieście. Po pierwsze - przejmie działalność starej zajezdni przy ul. Gajowej, która została sprzedana przez miasto portugalskiemu inwestorowi w 2008 roku. Poznańskie MPK musiało opuścić ten zabytkowy obiekt do końca 2010 roku.

Po drugie - na Franowo zostanie przeprowadzona –obsługująca tylko stare typy tramwajów - zajezdnia przy ul. Madalińskiego. Uciążliwości związane z jej sąsiedztwem są od lat tematem słusznych narzekań mieszkańców Wildy. Obok korzyści dla komunikacji, mamy więc również zyski społeczne i ekologiczne.

Po trzecie - dzięki nowej inwestycji nie będą potrzebne tory odstawcze przy ul. Budziszyńskiej gdzie od lat garażują na wolnym powietrzu tramwaje z zajezdni przy ul. Madalińskiego i Głogowskiej. To rozwiązanie jest wbrew pozorom bardzo kosztowne, bo trzeba zapewnić ochronę i organizować przejazdy technologiczne po codziennych przeglądach, które odbywają się w zajezdni przy ul. Głogowskiej.

- Jesteśmy już dobrze w Poznaniu znani –mówi Wiesław Nowak, prezes Zarządu ZUE S.A. krakowskiej firmy zajmującej się od ponad 20 lat budową infrastruktury miejskiej. –Wspólnie z innym partnerem realizujemy budowę trasy tramwajowej na odcinku os. Lecha –Franowo w Poznaniu. Niewątpliwie budowa zajezdni to pod względem inżynieryjnym duże wyzwanie, ale dzięki doświadczeniu zdobytemu na inwestycjach w całej Polsce, mogę zapewnić, że mu sprostamy.

Nowa zajezdnia na Franowie stanowić będzie imponujący obiekt. Jej koncepcja i projekt równają do najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych obecnie w Europie. Obszar obiektu, który sięga 17 hektarów przekroczy powierzchnię wszystkich dotychczas istniejących w Poznaniu zajezdni tramwajowych. Dla porównania zajezdnia przy ul. Głogowskiej, która obsługuje największa liczbę tramwajów zajmuje 2,9 hektara. Na Franowie znajdzie się docelowo miejsce na 150 pociągów tramwajowych, na Głogowskiej ledwo się mieszczą 63 składy wagonów. W całym Poznaniu jest 439 zwrotnic. W jednej tylko zajezdni na Franowie będzie ich ponad 330. Długość torów w mieście wynosi 135 kilometrów. Prawie 10 procent tej liczby stanowić będą torowiska wybudowane w nowej zajezdni na Franowie.

Podstawowe dane kontraktu:

Zamawiający: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o.

Wykonawca (Konsorcjum):

1) ZUE S.A. z siedzibą w Krakowie (Lider Konsorcjum),

2) Elektrobudowa S.A. z siedzibą w Katowicach (Partner Konsorcjum).

Wartość umowy (brutto): 256 831 253,31 PLN

Wartość umowy (netto): 208 805 897 PLN

Wartość umowy przypadająca Spółce (netto): 107 927 272 PLN

Termin realizacji zadania: 13 lipca 2013 roku.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
MPK Poznań
zajezdnia
Poznań
ZUE

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....