TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Wszystkie Krakowiaki dostarczone
InfoTram - Opublikowano: 29.12.2015 09:26:33 38 komentarzy
Wszystkie Krakowiaki dostarczone (foto: MPK)

Zakończyły się dostawy Krakowiaków dla MPK Kraków. Ostatni, 36. wagon dotarł dziś rano do stolicy Małopolski. MPK poinformowało, że bramy zajezdni przekroczył o godz. 8:05. Tym samym PESA zrealizowała kontrakt, zawarty z krakowskim przewoźnikiem.

Dostawy zostały zrealizowane z opóźnieniem. Pierwotnie zakładano, że Krakowiaki będą w MPK we wrześniu.

Krakowskie MPK przypomina, że dostawy ?Krakowiaków? rozpoczęły się 28 czerwca 2015 roku. To wtedy do zajezdni tramwajowej Podgórze dotarł pierwszy tramwaj. Każdy z dostarczanych wagonów na czas transportu musiał być dzielony na dwie części i podróżował na dwóch specjalnych naczepach samochodowych. Po przyjeździe do Krakowa tramwaje były łączone i przygotowywane do jazdy.

Zgodnie z zapowiedziami niskopodłogowe ?Krakowiaki? kursują na linii nr 4 z Bronowic Małych do Wzgórz Krzesławickich, gdzie zastąpiły wysokopodłogowe wagony 105N. Nowoczesne tramwaje przewożą pasażerów także na linii nr 50 i 52, a w weekendy są wysyłane także na linię nr 24 ? informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków.

?Krakowiak? to niskopodłogowy tramwaj zaprojektowany i zbudowany specjalnie dla Krakowa. Ma 43 metry i jest najdłuższym tramwajem w Polsce. Może przewieźć około 300 osób. Wyposażono go w klimatyzację, nowoczesny system informacji pasażerskiej, monitoring, automaty biletowe, a nawet stoliki z gniazdkami 220V i portami USB, które umożliwiają ładowanie telefonów i urządzeń mobilnych. W tramwaju są również specjalne miejsca na bagaż i rowery. Kraków zamówił 36 takich pojazdów. To pierwsze takie tramwaje w Krakowie. Ich zakup jest dofinansowany ze środków unijnych. Unia dołoży aż 80% wartości tramwajów.  

Jak niejednokrotnie wspominaliśmy Krakowiaki to najdłuższe tramwaje w Polsce. Ale nie tylko to, tak informuje MPK, decyduje o ich wyjątkowości. Dla pasażerów w środku wagonu zostały przygotowane miejsca na bagaż oraz specjalne miejsce, gdzie dzięki zamontowanym portom USB i gniazdkom elektrycznym mogą doładować swoje telefony i inne urządzenia mobilne.

W tramwaju specjalne miejsce zostało także przygotowane dla rowerzystów, którym zabrakło sił lub pogoda nie pozwoliła na kontynuowanie jazdy jednośladem. Wsiadając do nowego wagonu będą mieć do dyspozycji kilka poręczy, dzięki którym bezpiecznie i komfortowo przewiozą rower.

Warto przypomnieć, że ?Krakowiak? został laureatem konkursu Dobry Wzór 2015, który organizuje Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Otrzymał nagrodę główną w kategorii ?Sfera publiczna? oraz nagrodę specjalną ?Wzór Roku 2015? przyznawaną przez Ministra Gospodarki dla najlepszego polskiego produktu.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
PESA
Krakowiak
Kraków
 • XWJ – 29.12.2015

  No, to teraz jeszcze Pesa odda 12 milionów za kary i można pisać kolejnych 36 (x2) artykułów o tym, jak Pesy jadą i wracają po poprawkach z Pesy }:>

 • xyz – 29.12.2015

  XWJ. A one muszą jechać do PESY? Może się da je w Krakowie naprawić. Serwis może przyjechać...

 • xyz – 29.12.2015

  Przy okazji. Do dostarczenia zostało: 11 wagonów dla Bydgoszczy12 wagonów dla Łodzi.

 • XWJ – 29.12.2015

  @XYZ - raczej tak, gdyż hale TR są zajęte NGT6 w remoncie oraz EU8N i N8C, a w Pesach szykuje się wymiana połowy laminatów.

 • jag – 29.12.2015

  Jako pierwszy odszczekuję. Miałem poważne wątpliwości czy PESA zdąży. Dobrze, że dofinansowanie uratowanie. Jakość wykonania obserwujemy na codzień i nie ma reguły starszy, młodszy - są lepiej lub gorzej poskładane. Czas na poważne poprawki.

 • advisor – 29.12.2015

  http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9235022,krakowiaki-z-bledami-i-usterkami,id,t.htmlJak szybko przyjechały, tak szybko będą wracać. Nie ma się z czego cieszyć. Kontrakt uratowany, ale nie wróżę im długiej eksploatacji. A PESA, jak sama radośnie stwierdziła, szykuje się do płacenia kar. Oby wysokich.

 • Buhaha – 29.12.2015

  Dogadamy się.....najlepiej jakby Kraków anulowal te kary i wybrał nas na wykonawcę kolejnych 36 tramwajów. Byśmy sobie od robili niskie zyski z tego kontraktu. Poprawki tez moglibyście sami zrobić w Krakowie przecież dobrze znacie te tramwaje sami je składaliscie i schrzaniliscie robotę. A teraz wymaganie od nas poprawek. Przecież to absurd. Wszystko w ramach dobrej współpracy i budowy polskiego przemysłu prywatnego. Nasze firmy współpracują ze sobą od dawna

 • Locutus – 29.12.2015

  Jako drugi odszczekuje moje lamenty, ze nie ma najmniejszych szans, zeby zdazyli.Co nie zmienia faktu, ze nadszedl teraz czas, zeby wszystkie buble - a jest ich od groma - poprawic...

 • JA – 29.12.2015

  Ale debilne komentarze. Modliliście się, by nie zdążyli. Jednak zdążyli. Teraz wyliczacie awarie i sikacie w majtki z radości, gdy któryś padnie. A bombki nie padają prawda? Byle trzask podsufitki na nierównym torowisku to już według was bubel. I żal, że to PESA wygrała przetarg, a nie Bombardier. Dostaliście dofinansowanie w ostatniej chwili, powinniście winić rząd (poprzedni) za taki stan rzeczy, a nie PESĘ, która uratowała wam dofinansowanie. Powinni się wypiąć, jak wasz ukochany Bombardier. Żenada.

 • qwerty – 29.12.2015

  W jakim tempie przebiegają w Pesie naprawy gwarancyjne to najlepiej w Częstochowie pytać... Tam na razie chodziło tylko o 5 tramwajów, a naprawy już rok trwają.

 • czyngis – 29.12.2015

  advisor a czytałeś cały ten artykuł, z wypowiedzi MPK wynika, że krytyka jakości Krakowiaka jest głównie internetowa i podaje dane: "od początku eksploatacji, czyli od 31 sierpnia do 27 grudnia wagony typu ?Krakowiak? przejechały już ok. 260 000 km. - Zgodnie z umową podpisaną z firmą PESA w każdym miesiącu liczone są m.in. wskaźniki niezawodności. We wrześniu wynosił on 99,1 proc., w październiku 99,5 proc., a w listopadzie 99,3% proc."

 • Slavik – 29.12.2015

  Widzę, że już po świętach. Żeby nie zdążyli-będą płacić kary, zdążyli- pewnie będą poprawiać buble...ble ble ble. Zajmnijcię się swoim marnym życiem MALKONTENCI

 • Piernik – 29.12.2015

  O sukcesie trudno mówić skoro 2 razy została przesuwana data dostarczenia trajtków , niemniej jednak mamy je a Brzydgoszcz i Łódź dalej czeka xD

 • krakowianin – 29.12.2015

  PESA chciała być monopolistą w Polsce na rynku pojazdów szynowych i teraz mamy efekty tego tzn.kiepską jakość pojazdów !!

 • Combino – 29.12.2015

  @XWJ: 12 mln? Widać że świąteczne potrawy ci zaszkodziły (choć chyba większej szkody i tak nie mogły uczynić,bo nie było czego niszczyć).@krakowianin: aha,czyli to że MPK wyłaziło ze skóry by utrzymać MONOPOL Bombardiera w Krakowie to już było OK? Cały czas głównie gardłują tutaj ci,którzy głęboko liczyli że (w ich mniemaniu bardzo precyzyjna) ustawka pod Bombardiera skutecznie wypłoszy konkurencję. Nie wypłoszyła i teraz ci hejterzy (o nastawieniu zabójcy rodziców,który poprosił sąd o łagodny wymiar kary ze względu na to,że jest sierotą) dalej się produkują.Termin od początku był nierealny i MPK raczej też zdawało sobie z tego sprawę. Tramwaje trzeba poprawić i MPK na pewno tego dopilnuje,choć zważywszy okoliczności i tak jest dobrze. Popatrzcie na Kanadyjczyków,to zauważycie jak u Was sprawnie poszło :D

 • Opelek – 29.12.2015

  A co z Swingami dla Bydgoszczy i Łodzi ?

 • JA – 29.12.2015

  Kraków z głowy, to teraz będziecie hejtować tramwaje w Bydgoszczy i Łodzi? Czekacie na potknięcie prawda? Z Krakowem nie udało się, z Toruniem, Wrocławiem i Warszawą też nie, to może z Bydgoszczą i Łodzią się uda? Chcielibyście, co? A jak się uda, to będziecie pleść farmazony o bylejakości wykonania tych tramwajów i o awariach i cieszyć się i sikać z radości. Pomimo, że nikt z was tych tramwajów na oczy nie widział o jeżdżeniu nie wspomnę. Nie ma w słowniku kulturalnych ludzi dostatecznie obraźliwego słowa, które mogłoby was określić.

 • Zbyszko z Bogdanca :-) – 29.12.2015

  Jak wy sie smucicie z dostarczenia tramwajow tak ja sie ciesze z waszego bolu pewnej czesci ciala. :-)

 • Locutus – 29.12.2015

  Jak mnie niesamowicie śmieszą pro-pesowskie trolle (bo inaczej już producentów tego jadu, który leje się na wszystkich, którzy ośmielają się krytykować Pesę, nie da się określić)...Moi kochani, pewnie do was to i tak nie dotrze, ale jednak spróbuję wam coś wytłumaczyć: otóż istnieje zasadnicza różnica pomiędzy hejterami oraz krytykami. Hejter bazuje się przede wszystkim na emocjach. Krytyk na merytorycznych argumentach. Typowa retoryka hejtera to wypowiedzi w stylu "zajmijcie się swoim marnym życiem" czy "nie ma dostatecznie obraźliwego słowa by was określić". Typowa retoryka krytyka to stwierdzanie faktów takich jak trzy-i-pół-miesięczne opóźnienie dostaw, wielokrotne kłamstwa w sprawie terminów, codzienne zjazdy awaryjne co najmniej dwóch tramwajów...PS. W żadnym wypadku nie czepiam się w mojej wypowiedzi powyżej ludzi, którzy choć są sympatykami Pesy, przynajmniej dyskutują kulturalnie i przy pomocy argumentów.

 • nie dla tępaków combino – 29.12.2015

  co ty pierdzielisz combino pesa to najgorszy szmelc jaki zamówili i dobrze ze mpk broni bombki ,ty pewnie wolisz syrenke w dodatku na paliwo z kartofli zamiast porządne volvo w najlepszej wersji-atak z innej beczki dalej pyro obrazasz ludzi uważaj ,dziś mijałomnie pesozłom 82x trzaskał jakby koła miał kwadratowe żadne y to i się tłucze na 6

 • asm. – 29.12.2015

  Można się cieszyć. Zważywszy na to, że te 2014N, zastąpiły 3 x 105Na. To jest to duży postęp (kto pamięta minione skrajnie upalne lato, w akwariach na 4 - ce, ten zrozumie).A jeszcze parę lat temu, te zakończone dostawy, w ogóle nie były takie pewne. Mówiło się o kolejnych przebudowach 105 Na, na coś w stylu 405N, potem pojawiła się opcja zakupu nowych wagonów 18 + 18 (40 metrowych, nowych wagonów). I kto wie jakby się to zakończyło gdyby nie ŚDM 2016 w Krakowie. Dlatego trzeba się cieszyć.Tak swoją drogą (ciekawe jakby wyglądały produkty trzech innych producentów, gdyby to oni wygrali przetarg). Tak samo ciekawie zapowiadają się następne przetargi i zamówienia na nowe bardzo potrzebne wagony,

 • Combino – 29.12.2015

  Oooo,proszę: widzę że mój wielki fan,czyli mało rozgarnięty hanys wrócił :D Primo: najpierw trzeba mieć po czym jeździć,a jaka trasa 6-ki jest do d...,to wie każdy kto nią jechał. Secundo: o tabor trzeba dbać,a z tym w GOPie cienko; od Torunia się buraki uczcie,jak się dba o akwaria ;)

 • nie dla tępaków combino – 30.12.2015

  ta poznan dba combino pare lat po kolizji ile lat czekało na naprawę 3 lata ,ato nie jedyne było takie rozwalone i o wtedy prawie nowka była i rozwalone ,jak twój dziób,i nikt tego dziadostwa nie chce i nie kupi tj typu combino- redakcja puszcza ten komentarz powyżej ,combino dni spokoju się skończyły wiem o tobie wystarczajoco i ty się nie rozgarniesz za takie teksty ,a swoje ego musisz se podnosić i ze zlosci 2 razy kliknołes melise pij i to nie zamocnom bo przedobrzysz, kawe i mocniejszom herbate podobne se odpuść za mocne w twoim przypadku- ot niemasz fanów ,raczej przeciwientwo ...... i tak nie zrozumiesz przemondrzalcu słowa raczej wrogów.

 • advisor – 30.12.2015

  @czyngis A co mają napisać? Że nie ma tygodnia bez zjazdu awaryjnego Krakowiaka? Ponad 99% niezawodności - ciekawe, co oni brali do wyliczania tego współczynnika...Ktoś bardzo mądrze napisał, że to, czy się udało ocenimy za 10-15 lat.

 • Locutus – 30.12.2015

  @ Advisor - dokładnie... Na początku eksploatacji czwórki przez Pesy codziennie rano mieliśmy obsługę 100? 2014N, a po południu już ze dwa czy trzy trójskłady. Obecnie Krakowiaków jest więcej i w efekcie zepsutą Pesę podmienia się inną Pesą, żeby zamaskować awaryjność tych pojazdów, ale faktu, że nie jest dobrze to nie zmienia. Naprawdę mam szczerą nadzieję, że są to tylko choroby wieku dziecięcego wynikające z szalonego tempa produkcji i że szybko zostanie to poprawione...

 • Idefix – 30.12.2015

  Te dane o niezawodności podał rzecznik MPK, a kto jak nie MPK ma najlepsze dane o ich własnych tramwajach?

 • Combino – 30.12.2015

  Co ty tam hanysie bredzisz?Chociaż z drugiej strony trochę śmiechu z rana nie zaszkodzi; przygotuj mi kolejny humorystyczny post na popołudnie :)

 • Combino – 30.12.2015

  @advisor: za awarię uznaje się wyłączenie z ruchu dłuższe niż jeden cały kurs.@Locutus: i pewnie Twoje nadzieje najdalej do końca wiosny się spełnią (a może już na jej początku).@advisor: co brali? Pewnie to samo co przy wyliczaniu sprawności Tramino w Poznaniu (i tam też wyszło 99%,a "głosy z warsztatu" mówią co innego) :D

 • XWJ – 30.12.2015

  @Idefix - Statystyki porównawcze są robione do 105Na i E1+c3, więc stąd taki wysoki współczynnik (bez)awaryjności. @Combino - Jako zajadły fan Pesy, karmiony jej tłustymi kłamstwami polecam Ci coś na odtłuszczenie, a przy okazji moce sole otrzeźwiające, bo każda merytoryczna rozmowa z Tobą jest bezsensowna. A teraz pytanie do wszystkich antyhejterów Pesy: Czy wiecie, że Wasza (częściowo merytoryczna, częściowo nie - zwłaszcza osobnika Combino vel. Eurotram) nagonka na hejterów Pesy czyni waz również hejterami?

 • Locutus – 30.12.2015

  @ Idefix - rzecznikowi MPK w kwestii niezawodności Pesy wierzę dokładnie tak samo jak rzecznikowi Pesy w sprawie terminów dostaw. ;-) @ Combino - obyś miał rację. ;-)

 • Buhaha – 30.12.2015

  [komentarz usunięty, powód: -]

 • nienie dla tępaków combino czy dupolizacz peski – 30.12.2015

  to złomy czestochowskie na nich widać najlepiej na 7 ile dziś jeździ 3 reszta albo w pesie albo zepsuta i do remontu kapitalnego ,slonskie tesz zaczynają się nie najlepiej technicznie sprawować coraz więcej stoi do naprawy a ceny części z kilka razy droższe niż w innych tramach+ile ma warszawka z 300szt tesz masa padniętych ,36 krakowiaków dziwie się mpk ze te niedoróbki odebrała , jak się zacznom pozadne remonty gwarancyjne to plajta pewna a czeka nawet z 500szt tramów -a które jest porządnie wykonany -żaden a durny combino kijów miał brac te moskiewskie jakos niechcom tego ,zato kupują jumz k1m z niskom podłogom

 • Combino – 30.12.2015

  Wiesz co hanysie? Tak się zastanawiam: co ty naprawdę próbujesz osiągnąć? Twój wizerunek jest aż przerysowany,bo taki prymityw (jakiego starasz się zgrywać) miałby nawet problem z obsłużeniem kompa. Takim stylem wsparcia dla swoich idei nie zdobędziesz,więc albo starasz się mnie podpuścić albo jesteś moim wielkim fanem,który robi co może by utrzymać mnie na fali :D

 • kubex – 30.12.2015

  Gratuluję Pesie, ale wątpię żeby Kraków wziął następne. Słowo klucz: fuszera.

 • nie dla tepaków combino dupolizacz firm na p – 30.12.2015

  combino to jak z tym kijowem niewiemy, krakow tesz więcej niewezmie gop tesz prędzej bety kupi a... jak nie umiesz nic mondrego powiediec i się na niczym nieznasz to zostało ci obrażanie taki tępak z ciebie a ja s.... może z mazowsa a może pyrowa może legnitz guben takiego jak ty prymitywa dopiero niewidzieli to ty ,aty głupi nic nie odróżniasz zagłupi jesteś combino ile ci firma na p płaci za trollowanie

 • Combino – 31.12.2015

  Zacznij pisać po polsku,bo coraz więcej czasu muszę poświęcać na tłumaczenie tego twojego bełkotu na nasz rodzimy język...

 • krakus77 – 02.01.2016

  HG920 odstawiony szykuje się powrót do Pesy , serwis nie dał rady

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....