TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Wiosną 2021 roku odbiory w Częstochowie. Jeśli nie będzie niespodzianek
InfoTram.pl - Opublikowano: 29.09.2020 08:45:27
Wiosną 2021 roku odbiory w Częstochowie. Jeśli nie będzie niespodzianek

Późną wiosną 2021 r. wykonawca modernizacji linii tramwajowej w Częstochowie zamierza zgłosić gotowość do rozpoczęcia odbiorów technicznych – podał w poniedziałek częstochowski samorząd. Warunkiem jest brak niespodziewanych przestojów.

Chodzi o największą od czasu wyjazdu w Częstochowie na tory pierwszego tramwaju 60 lat temu przebudowę tamtejszej infrastruktury tramwajowej. Miasto prowadzi przedsięwzięcie przy wsparciu funduszy unijnych. Zasadnicze prace ruszyły w marcu 2019 r.

Poniedziałkowe deklaracje przedstawiciela wykonawcy, firmy NDI, zrelacjonował rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Częstochowie oraz Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu Maciej Hasik. Jak zaznaczył, w przypadku braku niespodziewanych przestojów wykonawca przewiduje gotowość zgłoszenia do odbiorów technicznych budowanej linii tramwajowej późną wiosną przyszłego roku.

Cytowany przez Hasika kierownik kontraktu z NDI Łukasz Susło akcentował, że stopień skomplikowania technicznego i procedur przy tego typu inwestycjach jest bardzo wysoki, a kiedy roboty trafią na czas zagrożenia epidemicznego, trzeba liczyć się z utrudnieniami.

"Jesteśmy ok. 1,5 roku na budowie w różnych częściach miasta. Każdy odcinek jest odrębnym wyzwaniem, często z przyczyn niezależnych od stron kontraktu musimy czekać na wypełnienie się procedur budowlanych. Kiedy kwestie formalne mamy za sobą, robota na poszczególnych odcinkach przebiega sprawnie. Jeszcze tej jesieni planujemy wejść z pracami na odcinki śródmiejskie" – zadeklarował Susło.

Wskazał, że dzięki determinacji służb miejskich udało się uzyskać zgody na odstępstwa od przepisów budowlanych, dzięki czemu uda się uniknąć wycinki szpaleru drzew w al. Wolności. Związane z tym procedury zajęły jednak czas i miały wpływ m.in. na terminy robót. Największych utrudnień w najbliższych miesiącach mieszkańcy powinni spodziewać się na skrzyżowaniach z ul. Dekabrystów, al. Jana Pawła II i al. NMP.

Wraz z kolejnymi etapami prac MPK i MZDiT mają informować o planowanych zmianach organizacji ruchu i kursowania komunikacji, w odrębnych komunikatach.

Wymiana torów to jedna z dwóch części projektu miasta dofinansowanego środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020. Umowę ws. blisko 143,8 mln zł dotacji do projektu oszacowanego na 208,1 mln zł władze województwa i miasta podpisały w październiku 2017 r. Prócz remontów ponad 13 km torów, projekt obejmuje zakup 10 tramwajów (uroczystość odbioru kompletu wozów miasto zaplanowało na wtorek).

Wartą 114,5 mln zł brutto umowę na część infrastrukturalną projektu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie podpisało w maju 2018 r. W umowie na jej zrealizowanie przeznaczono 19 miesięcy.

Zamówienie to ujmuje m.in. większą część częstochowskich torowisk, istniejących przed ukończeniem nowej linii w kierunku dzielnic Błeszno, Wrzosowiak i Raków w 2012 r. Łącznie powstało wówczas ok. 4,5 km dwutorowej linii, czyli 9 km tzw. toru pojedynczego. Obecnie cały częstochowski system tramwajowy to 14,7 km, czyli ponad 29 km toru pojedynczego.

W unijnym projekcie MPK zamówiło wyremontowanie ok. 13,5 km toru pojedynczego wraz z siecią trakcyjną, budowę dwóch nowych tzw. podstacji trakcyjnych i przebudowę jednej istniejącej (wraz z częścią infrastruktury zasilającej), a także przebudowę dwóch pętli tramwajowych. Prace obejmują odcinki od pętli w dzielnicy Północ do pętli przy dworcu w Rakowie, z wyłączeniem wyremontowanego odcinka w al. Niepodległości.

W styczniu 2018 r. MPK podpisało też wartą 89,9 mln zł brutto (ponad 73 mln zł netto) umowę na dostawy 10 nowych tramwajów ze spółką Pesa. W ogłoszonym w maju 2017 r. przetargu na zakup 10 wozów (z prawem opcji zakupu do pięciu kolejnych) Pesa złożyła jedyną ofertę. Po dostawach 10 nowych tramwajów, wraz z jeżdżącymi już od kilku lat składami pierwszej serii Twistów, większość taboru tramwajowego w tym mieście będą stanowiły nowoczesne pojazdy.(PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Częstochowa
remont
tor
torowisko
infrastruktura

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....