TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Warszawski 120N już w ruchu liniowym
Karol Wach - Opublikowano: 09.09.2007 13:25:31
Warszawski 120N już w ruchu liniowym

W dniu 20 sierpnia 2007 roku Tramwaje Warszawskie zaprezentowały szerszej publiczności swój najnowszy nabytek, wyprodukowany przez bydgoską PESĘ tramwaj –120N. Kilkanaście minut po prezentacji, która odbyła się na terenie zajezdni Mokotów, pojazd wyjechał na trasę linii 36.

Pokaz, zorganizowany przez jedynego warszawskiego przewoźnika tramwajowego, został przygotowany z wielką pompą. Główny bohater poniedziałkowej prezentacji pojawił się kłębach żółto-czerwony dymu, dostojnie wyjeżdżając z głębi zajezdni. Trzeba przyznać, iż „Jamnik”, bo taki przydomek otrzymała w warszawie nowa PESA robi wrażenie. Zewnętrznie tramwaj prezentuje się bardzo nowocześnie, zdecydowanie lepiej od znanych warszawiakom konstalowskich tramwajów niskopodłogowych. Pierwszy tramwaj 120N otrzymał numer 3101.

W prezentacji, połączonej z inauguracyjnym przejazdem ulicami warszawy udział wzięli m.in. Prezesa Zarządu Spółki Tramwaje Warszawskie –Krzysztof Karos, Zastępca Prezydenta Warszawy –Jacek Wojciechowicz, Marszałek Województwa Mazowieckiego –Adam Struzik, dyrektor ZTM Warszawa –Leszek Ruta, pracownicy TW oraz przedstawiciele PESY , na czele z Prezesem firmy Tomaszem Zaboklickim. 

W oficjalnej części imprezy tramwaj został poświęcony przez proboszcza miejscowej parafii. Uroczyście została także przecięta wstęga. Po dopełnieniu tych wszystkich czynności nadszedł najbardziej chyba oczekiwany moment –wyjazd tramwaju na miasto. Mam nadzieje, że ten tramwaj będzie symbolem nowych lepszych czasów dla komunikacji tramwajowej w Warszawie, początkiem nowej epoki –mówił Krzysztof Karos, Prezes TW (rozmowę z Prezesem Spółki można znaleźć na: http://www.infobus.pl/text.php?id=12920). Jak słusznie zauważył szef stołecznych tramwajów mimo, że od kilku lat żyjemy już w XXI wieku tabor Spółki cały czas jest rodem z ubiegłego stulecia. Po stolicy nadal bowiem kursują ponad 40-letnie pojazdy 13N oraz nieco tylko młodsze 105Na. Mam nadzieje, że w najbliższych latach tabor tramwajowy w Warszawie zostanie uzupełniony o kolejne nowoczesne, niskopodłogowe pojazdy –mówił Jacek Wojciechowicz, Zastępca Prezydenta miasta. Chcielibyśmy aby właśnie tramwaje stanowiły podstawę transportu w stolicy.     

Tramwaj 120N to modułowy, wieloczłonowy pojazd niskopodłogowy. Jednoprzestrzenny przedział pasażerski został wyposażony w klimatyzację (to nowość na warszawskich torowiskach), wygodne i wandaloodporne siedzenia, antypoślizgową wykładzinę oraz system dźwiękowej i wizualnej informacji dla pasażera. Wbudowana rampa umożliwia swobodne korzystanie z tramwaju osobom niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Pojazd wyposażony jest w zderzaki o zwiększonym współczynniku pochłaniania energii zderzenia. Jednocześnie w kabinie motorniczego tworzona jest „klatka bezpieczeństwa”, która w czasie kolizji zmniejsza zagrożenie dla życia i zdrowia prowadzącego pojazd. Asynchroniczny układ napędowy umożliwia rekuperację energii, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacji. Mikroprocesorowe sterowanie pojazdem z systemem nadzoru, diagnozowania i rejestracji zdarzeń, ergonomiczny pulpit i klimatyzacja kabiny zapewniają pełen komfort pracy motorniczego.

Parametry techniczne tramwaju 120N

Ilość członów –5

Szerokość toru –1 435 mm

Układ osi –Bo`2`Bo`

Długość całkowita (bez sprzęgów) –31 820 mm              

Szerokość –2 350 mm

Wysokość –3 400 mm

Wysokość podłogi od poziomu główki szyny –350 mm

Ilość miejsc siedzących –63

Ilość miejsc stojących –148

V max –70 km/h (prędkość eksploatacyjna)

Moc –4x105 kW (silniki asynchroniczne)

 

Od dnia 21 sierpnia 2007 roku tramwaj miał regularnie kursować na linii 36. Na życzenie producenta pozostał kilka dni w zajezdni celem usunięcia drobnych usterek. Do ruchu liniowego wagon wrócił w dniu 24 sierpnia 2007r. Cały czas pojawiają się jeszcze drobne problemy techniczne, ale trzeba mieć nadzieję, iż PESA wspólnymi siłami z pracownikami TW szybko je wyeliminuje. Kolejne wagony 120N wpisano na stan Tramwajów Warszawskich w dniach 30 sierpnia 2007r. - wagon 3102 i 4 września 2007r. - wagon 3103.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PESA
Tramwaje Warszawskie
ZTM
Warszawa

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....