Warszawa z wątpliwościami. Jak egzekwować liczbę pasażerów w składach?

infotram
24.03.2020 16:45
0 Komentarzy

Mamy kilka pytań donowych wytycznych narzuconych przez rząd. Jak praktycznie wyegzekwowaćlimitowanie liczby pasażerów w pojazdach? – napisał we wtorek prezydent stolicyRafał Trzaskowski, nawiązując do ograniczeń w poruszaniu się obywateli, októrych mówili premier i minister zdrowia.

We wtorek Premier Mateusz Morawiecki i szef MZ ŁukaszSzumowski poinformowali m.in. że od 25 marca do 11 kwietnia obowiązywać będąkolejne ograniczenia w poruszaniu się. Nie będzie można się swobodnieprzemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi.

Obostrzenia nie dotyczą: dojazdu do pracy, wolontariatu,załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np. niezbędnych zakupów,wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi, wyprowadzenia psa). Przemieszczać siębędzie można jedynie w grupie do dwóch osób, choć nie dotyczy to rodzin.

Rząd wprowadza też nowe regulacje dotyczące komunikacjimiejskiej – autobusem, tramwajem czy metrem będzie mogło jechać tylu pasażerów,ile wynosi połowa miejsc siedzących. „Jeśli miejsc siedzących w pojeździejest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób” -wyjaśniono na stronach KPRM.

Do nowych regulacji odniósł się na Twitterze we wtorek popołudniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „Mamy kilka pytań do nowychwytycznych narzuconych przez rząd – w końcu to samorządy będą je wprowadzać.Jak praktycznie wyegzekwować limitowanie liczby pasażerów w pojazdach? Naprzykład w dwuwagonowych tramwajach? Albo w metrze?” – zapytałTrzaskowski.

Dodał, że „bezpieczeństwo mieszkańców, ale teżpracowników @WTP_Warszawa to priorytet. Dlatego wprowadziliśmy elastycznerozkłady, aby komunikacja miejska kursowała tam, gdzie jest potrzebna. Dziśrząd każe zrezygnować z elastyczności, narzuca sztywne zasady. Zdrowy rozsądekczy propaganda?” – pytał na Twitterze Trzaskowski.

Z kolei Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza, wrozmowie z PAP zapewniała, że samorząd warszawski będzie dostosowywać sięrozporządzenia i że ratusz czeka na jego publikację.

„W tym momencie operujemy informacjami z konferencjiprasowej. Nie mamy szczegółowych wytycznych druku rozporządzenia, a nakonferencji nie padła odpowiedź na wiele pytań. To pytania m.in. kto makontrolować liczbę pasażerów. Pytaniem kluczowym jest też kwestia metra” –powiedziała PAP Gałecka.

Przypomniała też, że skład metra ma 130 metrów długości iotwartą powierzchnię. „Pytanie jak my, jako samorząd, skutecznie możemywdrożyć rozporządzenie rządowe w metrze w Warszawie” – stwierdziłaGałecka.

Podkreśliła, że ratusz zastanawia się też nad kwestiątramwajów dwuwagonowych starego typu, gdzie motorniczy w żaden sposób niebędzie w stanie kontrolować liczby pasażerów w drugim wagonie tramwaju.

„Rozumiemy, że w trosce o zdrowie i bezpieczeństwomieszkańców Warszawy i innych miast, rząd szczegółowo zadbał o konkretniewytyczne dot. realizacji tego rozporządzenia. Czekamy na druk rozporządzenia iwtedy będziemy mogli podejmować działania” – podkreśliła Gałecka.


Komentarze