TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

W Sosnowcu i w Krakowie dyskutowali o tramwajach
UM BĘDZIN, MPK KRAKÓW (OPR. K.WACH) - Opublikowano: 08.06.2009 22:32:47
W Sosnowcu i w Krakowie dyskutowali o tramwajach

W ostatnich dniach odbyły się dwa ważne z punktu widzenia komunikacji tramwajowej w Polsce spotkania. W Sosnowcu spotkali się lokalni parlamentarzyści i samorządowcy, aby dyskutować o Tramwajach Śląskich i perspektywach szynowej komunikacji w regionie. Z kolei w Krakowie eksperci z całego kraju rozmawiali o ekologii i bezpieczeństwie tego środka transportu. Krótkie relacje z tych dwóch spotkań poniżej.

W Sosnowcu o Tramwajach Śląskich  

Poseł Grzegorz Dolniak wspólnie z senatorem Zbigniewem Szaleńcem zaprosili do biura parlamentarnego w Sosnowcu zagłębiowskich parlamentarzystów i samorządowców, by wspólnie dyskutować na temat aktualnego stanu i perspektyw komunikacji publicznej w Zagłębiu, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji tramwajów.        

Jak podkreślił gospodarz konferencji poseł Grzegorz Dolniak, spotkanie miało być odpowiedzią na uwagi i oczekiwania pasażerów związane z zasadami organizacji komunikacji tramwajowej, w tym ograniczaniem liczby kursów linii i standardem podróżowania.

–Dołożyć do tego wszystkiego należy fatalny stan infrastruktury tramwajowej, zwyczajnie brudne i zaniedbane przystanki i wagony, których estetyka pozostawia wiele do życzenia, nie mówiąc już o pustej zajezdni –dodał poseł Dolniak. Podkreślił, że być może dobrym rozwiązaniem tej sytuacji byłoby, gdyby gminy zagłębiowskie wystąpiły z Tramwajów Śląskich SA i zaczęły szukać rozwiązania w większym stopniu odpowiadającego Zagłębiu.

W trakcie spotkania przedstawiciele miast i gmin byli zgodni, że samorządy są obecnie na granicy możliwości finansowania transportu zbiorowego w ramach KZK GOP. W związku z tym pojawia się realne zagrożenie, że wyłączane będą kolejne linie i kolejne miasta, śladem Gliwic rezygnować będą z komunikacji tramwajowej. Prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza podkreślił konieczność dokonania najpierw dokładnej inwentaryzacji majątku.

Zastępca prezydenta Sosnowca Zbigniew Łukawski natomiast zaproponował dokonanie najpierw oddłużenia spółki.

Prezydent Będzina Radosław Baran zwrócił uwagę, że wariant z utworzeniem nowej, zagłębiowskiej spółki może okazać się korzystny, zapewniając gminom Zagłębia, w tym Będzinowi, większe możliwości wpływania na komunikację tramwajową. W związku z tym, w opinii prezydenta Będzina, miasto to mogłoby do takiej spółki wejść.

Starosta będziński Adam Lazar podkreślił finansową stronę takiego projektu, w której widzi możliwość zaangażowania się powiatu będzińskiego. Podkreślano również, że dotychczas nie został wypracowany spójny i perspektywiczny plan rozwoju komunikacji tramwajowej w Zagłębiu. Aby tym tendencjom przeciwdziałać, należy opracować takie rozwiązania, które w większym stopniu uwzględniać będą potrzeby i oczekiwania społeczne mieszkańców. Podsumowując spotkanie poseł Dolniak podkreślił, że mimo braku jednolitego stanowiska przedstawicieli zagłębiowskich samorządów jest wspólna wola, by zmienić aktualny, niekorzystny stan rzeczy. Zebrani samorządowcy przystali na propozycję prezydenta Będzina Radosława Barana, by starosta Adam Lazar w imieniu wszystkich uczestników konferencji wystąpił z oficjalnym pismem do Tramwajów Śląskich S.A. w celu uzyskania informacji, które posłużą do postawienia diagnozy i umożliwią dyskusję nad nowymi rozwiązaniami.

W Krakowie o tramwajach w Polsce

Natomiast przez dwa dni, od 26 do 27 maja, eksperci z całej Polski zajmujący się na co dzień komunikacją tramwajową dyskutowali w Krakowie o ekologii i bezpieczeństwie tego środka transportu w miastach. Stolica Małopolski została bowiem wybrana jako miejsce Komisji Taboru Tramwajowego. Jej organizatorami są Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie oraz Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

W ramach tej komisji przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce, wyższych uczelni, oraz firm produkujących części tramwajowe dzielili się swoimi doświadczeniami. W programie komisji były m.in. wykłady na temat bezpieczeństwa i ekologii, w aspekcie emisji hałasu przez pojazdy komunikacji miejskiej. Nie zabrakło również dyskusji na temat bezpieczeństwa w krakowskim tunelu tramwajowym. Szczegółowy wykład na ten temat przygotowała krakowska komenda miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Ciekawa dyskusja toczyła się również na temat problemów, z jakimi muszą się borykać te miasta, które kupują nowe tramwaje. Przedstawiciele przedsiębiorstw komunikacyjnych w Polsce zwracali uwagę na przeciągające się postępowania przetargowe spowodowane dużą liczbą odwołań i zapytań producentów oraz ciągle zmieniające się przepisy związane z zamówieniami publicznymi.

Eksperci wypowiadali się także na temat unijnych przepisów związanych z komunikacją miejską.

W drugim dniu komisji tramwajowej goście mieli także okazję przejechać tramwajem przez tunel pod Dworcem Głównym oraz zwiedzić zajezdnię tramwajowa w Podgórzu.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
MPK
Kraków
IGKM
Bedzin
Sosnowiec

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....