TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

W Gdańsku Konstal jak za dawnych lat
- Opublikowano: 13.05.2019 14:29:26
W Gdańsku Konstal jak za dawnych lat (źródło: ZTM Gdańsk)

Od poniedziałku, 13 maja 2019 roku, na gdańskich torach można spotkać pierwszy z trzech wagonów tramwajowych Konstal 105Na w barwach jak z dawnych czasów.

To nawiązanie do zbliżającej się daty 4 czerwca – Święta Wolności i Solidarności, czyli 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce (o szczegółach obchodów przeczytaj tu).

Docelowo spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje przygotuje trzy wagony tramwajowe 1300+1299+1309. Skąd ten wybór i dlaczego?

Te konkretne wagony przeszły modernizację, mają drzwi starego typu, czyli przeszklone są w nich obie połówki, a więc wyglądają prawie tak, jak wozy jeżdżące po naszym mieście, gdy w 1989 roku zaczynał się w naszym kraju przełom – mówi Sebastian Zomkowski, p.o. dyrektora ZTM w Gdańsku. – Wagony 1299 i 1300 pochodzą z września 1982 roku, a wagon 1309 jest z marca 1983 roku. Te pojazdy to bezcenni świadkowie historii, pomost łączący teraźniejszość z tamtym burzliwym politycznie okresem. Stąd i pomysł, by w ten sposób gdańska komunikacja miejska nawiązała do wydarzeń czerwcowych i włączyła się w obchody pierwszych wolnych wyborów – podkreśla Zomkowski.

Co ważne, zmiana kolorystyki odbyła się praktycznie bez dodatkowych kosztów, w ramach cyklicznej odnowy powłoki lakierniczej. Jest to malowanie klasyczne "kremowo-czerwone", wg schematu, który obowiązywał od początku lat 50. ubiegłego wieku (wraz z dostawą pierwszych powojennych fabrycznie nowych pojazdów krajowej produkcji) do 1996 r.

Jak przedstawia się ten schemat? Używając fachowej terminologii: górna połowa pudła i całe płaty drzwi to kolor RAL1015 (Hellelfenbein), dolna połowa pudła to RAL3002 (Carmine Red), do tego ozdobne szare listwy i czarne zderzaki. Dwa herby Miasta Gdańska umieszczone są z dwóch stron pudła, między pierwszym, a drugim oknem (w osi pionowej pantograf – rama okienna – czop skrętu wózka). Dodatkowo, na każdym wagonie, znajdą się cztery numery taborowe, w czcionce "kanciastej", umieszone z obu stron pudła, nad pierwszym wózkiem, pod herbem. Kolejne znajdą się pośrodku ścian: przedniej i tylnej. Na wozach nie zostanie zamieszczone logo ani organizatora (ZTM), ani operatora pojazdu (GAiT).

Trzy stylowe, klasyczne wozy 105Na to nie tylko nawiązanie do najnowszej historii naszego kraju, ale i same w sobie stanowią unikatową atrakcję.

Już dziś dochodzą do mnie sygnały od miłośników komunikacji miejskiej nie tylko z całej Polski, ale również z zagranicy, że te trzy wagony będą dla nich stanowić cel wyprawy do Gdańska w najbliższym czasie – mówi Zomkowski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
Konstal
105Na

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....