TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

W Casablance ruszyły tramwaje
INFOTRAM Karol Wach - Opublikowano: 05.01.2013 20:19:40 5 komentarzy
W Casablance ruszyły tramwaje

W grudniu, w marokańskiej Casablance, ruszyły tramwaje. Inauguracji dokonał sam król Mahommed VI. W otwarciu udział wzięli także premierzy Maroka i Francji, Abdelilah Benkirane i Jean-Marc Ayrault, a także przedstawiciele władz lokalnych oraz przewoźników, jak również szef Alstomu - Patrick Kron. To właśnie ta ostatnia firma przyczyniła się w dużym stopniu do uruchomienia linii tramwajowej w mieście. W 2009 roku Casa Transports –operator transportu miejskiego w Casablance –podpisał z Alstomem umowę na dostawę 74 wagonów Citadis. Rok później producent zawarł z Casablancą dwa dodatkowe kontrakty –na budowę zasilania sieci tramwajowej oraz systemu sygnalizacji i sterowania ruchem.

Nowa linia tramwajowa w Casablance liczy 31 km. Została w całości wybudowana jako jeden projekt i łączy wschodnią część miasta z dzielnicami południowo-zachodnimi. Po drodze tramwaje przejeżdżają przez ścisłe centrum miasta. Na linii wybudowanych zostało 48 przystanków. Obsługujące nową marokańską sieć wagony Citadis mają 65 m długości, są dwukierunkowe i jednorazowo mogą na swój pokład zabrać 606 pasażerów. Przewoźnik zakłada, że z transportu szynowego będzie dziennie korzystało 250 tysięcy osób. Wagony są wyposażone w 12 par drzwi po obu stronach i niską podłogę na całej długości. Ma to znacznie ułatwić przepływ pasażerów i przyśpieszyć ich wymianę na przystankach, jak również pomóc osobom z ograniczoną zdolnością ruchową. Citadisy dla Casablanki zostały specjalnie zaprojektowane pod kątem tego właśnie miasta, tak, aby wagony zintegrowały się z tamtejszą infrastrukturą. Stąd też ich nowoczesny i nieco futurystyczny wygląd. Ich metaliczny pomarańczowy kolor ma kontrastować z przestrzenią miejską. Wagony są oczywiście wyposażone w klimatyzację, przyciemniane szyby oraz informację pasażerską w języku francuskim i arabskim.

Linia tramwajowa kursuje w godzinach 5:30 –23:30. Częstotliwość wynosi 4 minuty i 45 sekund w szczycie oraz 8,5 minuty poza nim. Rozkładowy czas przejazdu między krańcami Ennassim i Facultés to 63 minuty 30 sekund oraz 69 minut z Ennassim to Hay Hassani. Średnia prędkość wagonów to 18,8 km/h, zaś priorytet na skrzyżowaniach wynosi 75%. Zapewnia go system Alstomu, który steruje także przejściami dla pieszych.

Casa Tram –operator sieci tramwajowej w Casablance –jest częścią francuskiej grupy RATP. Za eksploatację i utrzymanie linii tramwajowej odpowiedzialny jest natomiast Transinvest. Umowa z tą firmą została podpisana na 5 lat. Za utrzymanie floty tramwajowej, a także infrastruktury sterowania ruchem odpowiada jej dostawca czyli Alstom. Warto także wspomnieć, że wraz z budową linii tramwajowej powstał nowy obiekt zaplecza technicznego, o powierzchni 13800 m². Sterowanie ruchem tramwajów odbywa się z Sidi Moumen, zlokalizowanego na wschodnim końcu linii. Centrum dowodzenia jest jednym z największych na świecie i liczy 7 ha.

Citadisy dla Casablanki zostały wyprodukowane w zakładach Alstomu w Reichshoffen. Inne obiekty biorące udział w projekcie to La Rochelle (inżynieria), Le Creusot (wózki), Ornans (silniki), Villeurbanne (elektronika pokładowa) i Tarbes (system trakcji). Citadisy kursują już w 40 miastach na całym świecie w liczbie około 1600. Łącznie przejechały już około 400 milionów km i przewiozły 4,8 miliardów pasażerów, co daje 2 miliony osób dziennie.

Linia w Casablance jest drugą w Maroku. Pierwszą otwarto w stolicy państwa –Rabacie.                  
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Alstom
Casablanca
Maroko
RATP
 • Tomwoj – 07.01.2013

  A prezydenta Gliwic to chyba na tą wiadomość to KREW ZALEWA!!!! Bo on jest przeciwnikiem EKOLOGII... Za to lubi kopcące pojazdy.

 • Tomasz Flaga – 07.01.2013

  Redakcjo, w trzecim zdaniu zamiast "and" powinno być "i".

 • Krakus – 07.01.2013

  65 metrów mają ale chyba dwa wagony a nie jeden... Taka drobna różnica.

 • Miś – 11.01.2013

  Tramwaje Śląskie to nawet szyn w Gliwicach nie chcieli przeszlifować i się doigrali.

 • Miś – 11.01.2013

  Tramwaje Śląskie to nawet szyn w Gliwicach nie chcieli przeszlifować i się doigrali.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....