TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tunel połączy dworce gdańskie
Karol Wach - Opublikowano: 14.09.2009 23:08:15
Tunel połączy dworce gdańskie

O tunelu łączącym Dworzec Gdański z ... dworcem Gdańskim mówiło się jeszcze zanim do użytku została oddana stacja Dworzec Gdański. O co chodzi? Chodzi mianowicie o tunel łączący stację warszawskiego metra A17 –Dworzec Gdański z kolejową stacją Warszawa Gdańska. Ale po kolei.

Stacja metra Dworzec Gdański, do użytku oddana została 20 grudnia 2003. Jest zlokalizowana przy ul. Słomińskiego, przy dworcu kolejowym Warszawa Gdańska, z którym nie ma jednak bezpośredniego, podziemnego połączenia. Przy okazji przebudowy stacji kolejowej ma się to zmienić. Porozumienie pomiędzy Metrem Warszawskim a PKP Polskie Linie Kolejowe S.A Oddział Regionalny w Warszawie, dotyczące budowy przejścia podziemnego dla pieszych pod torami stacji PKP Warszawa Gdańska, łączącego stację metra Dworzec Gdański z peronami stacji kolejowej i południowym Żoliborzem, zostało podpisane już w maju 2008 roku. Teraz te plany stały się jeszcze bardziej realne. 9 września 2009 roku podpisana została umowa na roboty budowlane dot. „Modernizacji linii kolejowej w obrębie stacji PKP Warszawa Gdańska w powiązaniu z linią E 65 i stacją metra Dworzec Gdański wraz z kompleksową realizacją przejścia podziemnego dla pieszych łączącego stację metra „Dworzec Gdański' ze stacją PKP „Warszawa Gdańska' i Żoliborzem.  Ze strony Wykonawcy umowę podpisali:

Dyrektor Oddziału Budownictwa Kolejowego SKANSKA S.A. - Artur Fiba, ze strony PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. - Naczelny Dyrektor Oddziału Regionalnego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warszawie - Wiesław Ogłoblin i Zastępca Naczelnego Dyrektora ds. projektów inwestycyjnych –Sławomira Wierzchowska oraz ze strony Zarządu Transportu Miejskiego Dyrektor –Leszek Ruta. Budowa tunelu pomiędzy stacjami to tylko pewien etap modernizacji dworca kolejowego. Skoro już mowa o tym remoncie warto także przybliżyć nieco zakres prac. Zostaną one przeprowadzone w dwóch etapach. W trakcie I-go przebudowane zostaną tory oraz dwa perony wraz ze wszystkimi pozostałymi elementami infrastruktury kolejowej. Przebudowa pozwoli nie tylko zwiększyć przepustowość stacji, ale także przystosować parametry infrastruktury do obowiązujących przepisów. Inwestycja ma ogromne znaczenie również z racji planowanych prac na linii średnicowej. Po zakończeniu prac związanych z I etapem przedsięwzięcia, możliwe będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na linii średnicowej i przeprowadzenie robót na stacji Warszawa Wschodnia.

Stacja Warszawa Gdańska zostanie również przystosowana do potrzeb osób z ograniczoną zdolnością poruszania się np. osób niepełnosprawnych, czy matek z małymi dziećmi (wejścia do przejścia podziemnego i wyjścia na perony zostaną wyposażone w windy). Właśnie w tym etapie projektu wybudowane zostanie również przejście podziemne między stacją PKP Warszawa Gdańska a stacją metra Dworzec Gdański, które połączy oba te obiekty bezpośrednio z warszawskim Żoliborzem. Budowa przejścia podziemnego pozwoli pasażerom kolei i metra na dogodne przesiadki, co znacznie wpłynie na zwiększenie roli kolei w obsłudze ruchu aglomeracyjnego.

W II etapie inwestycji wybudowane zostaną pozostałe dwa perony kolejowe oraz zmodernizowana zostanie część towarowa stacji. 

Jak już wspomnieliśmy na wstępie wykonawcą inwestycji, wyłonionym w drodze przetargu jest konsorcjum firm: Skanska S.A. (lider) i Skanska DS a.s.Wartość projektu wynosi 129 437 128,47 zł (brutto).
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
dworzec
stacja
Warszawa
tunel
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....