TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Trzaskowski: Wygrała lepsza oferta
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 19.02.2019 20:42:30 7 komentarzy
foto: ZTM

Oferta firmy Hyundai była podobna, albo nawet lepsza pod względem jakości w stosunku do oferty firmy Pesa - podkreślił we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o odwołanie Pesy od przetargu na tramwaje dla stolicy.

Na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta - dodał. W poniedziałek firma Pesa Bydgoszcz skierowała odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich. Na początku lutego stołeczny ratusz ogłosił, że zwycięzcą przetargu została firma Hyundai Rotem Company, która zaproponowała za 213 tramwajów cenę 1,825 mld zł netto, a pokonana polska firma Pesa - 2,305 mld zł netto. To, że wygrała firma zagraniczna, a nie polska, wzbudziło wiele kontrowersji.

Zapytany o ten temat Rafał Trzaskowski podkreślił, że "na tym polegają przetargi, że wygrywa lepsza oferta". Jak wskazał, "oferta Hyundaia była tańsza o prawie pół miliarda złotych, a pod kątem warunków technicznych i pod względem jakości w stosunku do oferty Pesy, oferta firmy koreańskiej była bardzo podobna, albo nawet lepsza".

Prezydent stolicy przypomniał też, że "duża część stołecznych tramwajów, prawie połowa, to tramwaje Pesy". Zwrócił również uwagę, że w innym stołecznym przetargu - na autobusy, wygrała polska firma. "Przetarg jest po to, żeby wygrał ten, kto składa lepszą ofertę" - podkreślił. "Tak się złożyło, że w kwestii tramwajów lepszą ofertą była oferta firmy Hyundai" - dodał.

Zapytany o odwołanie Pesy Bydgoszcz od wyników przetargu, Trzaskowski powiedział, że "podobno są odwołania; to całkowicie naturalne - można się odwoływać od warunków przetargu". "Ja jednak chciałbym przypomnieć, że jesteśmy w Unii Europejskiej, w jednolitym rynku. Mało kto wie, że UE ma podpisane umowy o współpracy np. właśnie z Koreą, które traktują Koreę tak, jakby była na jednolitym rynku" - podkreślił Trzaskowski. Jak dodał, "Hyundai sprzedaje swoje produkty w 36 krajach i specjalizuje się m.in. w pojazdach szynowych, więc trudno mi komentować, żeby to (ich zwycięstwo) było czymś dziwnym".

"Zobaczymy, jak potoczy się to odwołanie" - dodał.

Zamówienie dotyczyło 123 tramwajów (85 dwukierunkowych dł. 33 m, 18 (jednokierunkowych dł. 33 m, 20 jednokierunkowych dł. 24 m), z opcją rozszerzenia dostaw o kolejne 90 tramwajów (po 45 jednokierunkowych i dwukierunkowych dł. 33 m). Tramwaje z zamówienia podstawowego producent ma dostarczyć do końca października 2022 r., w ramach opcji - do końca października 2023 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Tramwaje Warszawskie
Warszawa
przetarg
Hyundai
PESA
 • Edi666 – 20.02.2019

  Tramwaje Warszawskie powinny teraz złożyć wniosek o wykluczenie Pesy z publicznych przetargów na okres 3 lat, gdy jej nieuzasadnione odwołania są rażącym naruszeniem PZP i narażają zamawiającego na znaczne straty w postaci utraty unijnych dotacji.

 • Combino – 20.02.2019

  ^^ Skończ już trollu :)

 • mechanik – 20.02.2019

  Edi Człowieku zlituj się, teraz będzie rozpatrywane odwołanie. ps. ;-) Troll wyzywa trolla od trolla, dobre :XD

 • New – 20.02.2019

  @Edi666 Wg mnie nie ma podstaw do tego typu działania (jeszcze), ale szanuje kulturalne komentarze :)Użytkownicy @Combino i @mechanik do zbanowania. Gdzie jest admin?

 • mechanik – 20.02.2019

  Jedno jest pewne: Czas do rozpatrzenia odwołania przez KIO będzie wlókł się niemiłosiernie.

 • jatal – 20.02.2019

  Wypowiedź może i krótka, zwięzła ale... jednak trochę nie na temat. Po pierwsze odwołania służą do ustalenia która ofera była najlepsza, więc Prezydent nie wie która oferta nią się okaże. Po drugie jakby nie rozumiał że w rozpętanej "burzy" nie chodzi o wygraną Hyunadia, ale o dopuszczenie go do startu. Doświadczenie Hyundaia jest porównywalne do doświadczenia Newagu a jednak jego Warszawa już nie dopuściła. W tym względzie teraz ta "burza" nic już nie zmieni, ale z pewnością przyniesie zmiany w myśleniu w innych przyszłych przetargach.

 • mechanik – 20.02.2019

  @jatal Przecież KIO już raz uznało argumenty firmy Huyndai i nakazało ponowną ocenę ofert. Nie powielaj "niechcący" głupot, nie matacz jak to masz we zwyczaju, zwłaszcza jak pada słowo Pesa, i nie wprowadzaj czytelników w błąd.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....