TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Trwa modernizacja torowiska w dzielnicy Stogi. Widać już efekty
GDANSK.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 03.10.2019 12:55:58
Trwa modernizacja torowiska w dzielnicy Stogi. Widać już efekty (foto: UMG)

Podzielony na trzy etapy remont torowiska na Stogach jest na różnych etapach.

Problemy wynikające z przebudową infrastruktury podziemnej spowodowały, że termin zakończenia inwestycji wydłużył się do maja przyszłego roku, jednak przejezdność torowiska na odcinku od al. Sucharskiego do ul. Zimnej planowana jest na połowę listopada tego roku.

Temat generalnego remontu i przebudowy torów tramwajowych w tej części miasta zdominował wtorkowe spotkanie (1 października) mieszkańców Stogów z Prezydent Gdańska oraz jej zastępcami. Warto więc sprawdzić, na jakim etapie są prace i co spowodowało opóźnienie.

Realizacja tej inwestycji podzielona jest na trzy odcinki. Pierwszy z nich obejmuje ul. Budzysza, na wysokości od skrzyżowania z ul. Sucharskiego do skrzyżowania z ul. Skiby. Drugi odcinek dotyczy ul. Stryjewskiego od skrzyżowania z ul. Skiby do skrzyżowania ul. Nowotnej z ul. Kruczą oraz pętli "Pasanil". Natomiast ostatni odcinek obejmuje ul. Nowotną od ul. Kruczej do pętli "Stogi Plaża".

Co obecnie dzieje się na tym placu budowy?

Na odcinku pierwszym: dobiega końca układanie torowiska. Trwa budowa sieci trakcyjnej oraz ścieżki rowerowej, która będie przebiegać wzdłuż torów. Ułożono już pod nią podbudowę.

Na odcinku drugim: wybudowano kolektor deszczowy. Trwają prace przy budowie torowiska, drogi oraz ścieżki rowerowej.

Na odcinku trzecim: prace przy torowisku także dobiegają końca. Prowadzone są jeszcze prace przy budowie budynku socjalnego dla pracowników ZTM. Montowane jest też oświetlenie wzdłuż ścieżki rowerowej.

Przesunięcie terminu zakończenia inwestycji o ponad pół roku związane było głównie z przebudową infrastruktury podziemnej, która powodowała najwięcej utrudnień w realizacji robót. W trakcie prac robotnicy napotykali bowiem na wiele niezinwentaryzowanych sieci uzbrojenia, których przebudowa wymagała pozyskania dodatkowych uzgodnień, co z kolei wstrzymywało realizację robót. Często też zdarzało się, że stan odkopanej infrastruktury podziemnej jest bardzo zły i wymaga wykonania dodatkowych, nieprzewidzianych w projekcie prac.

Przypomnijmy. Na Stogach przebudowane zostanie w sumie 3700 metrów torów tramwajowych. Prace modernizacyjne realizowane są na odcinku od skrzyżowania ul. Sucharskiego z ul. Wosia Budzysza, wzdłuż ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego i ul. Nowotnej do Pętli "Stogi Plaża". Przebudowane zostaną także dwie pętle: tramwajowo - autobusowa "Pasanil" (około 350m) i tramwajowa "Plaża Stogi" (około 450 m), na których pojawią się dodatkowo tory odstawcze. Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe. Będą one włączone do monitoringu wizyjnego sieci TRISTAR, a także do systemu informacji pasażerskiej.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie również istniejący układ drogowy (ul. Wosia Budzysza, ul. W. Stryjewskiego, odcinek ul. Nowotnej) wraz ze skrzyżowaniami, zjazdami, chodnikami, ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi. Łączna długość przebudowywanych dróg wynosi około 2500 m. Łączna długość budowanych i przebudowywanych chodników wynosi około 1900 m, natomiast łączna długość budowanych i przebudowywanych ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych wynosi około 1200 m. Wykonawca modernizuje także sieci wodociągowe i kanalizacyjne.

Umowa z wykonawcą prac Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. podpisana została w czerwcu 2018 r. Koszt inwestycji to ponad 110 mln zł, z czego ponad 46 mln zł to dofinansowanie unijne.

Przebudowa infrastruktury tramwajowej w ul. Budzysza, Stryjewskiego i Nowotnej w Gdańsku jest realizowana w ramach Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej – etap IVa. W ramach GPKM IV a powstaną także nowe linie tramwajowe w ul. Nowej Bulońskiej Północnej oraz w ul. Nowej Warszawskiej (etap 1).

Koszty całego projektu GPKM IV A to 540,3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi 286,12 mln zł.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
remont
tory
torowisko
infrastruktura

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....