TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tramwajowe premiery Bombardiera na InnoTrans 2008
Ryszard Piech - Opublikowano: 07.10.2008 15:58:10 2 komentarze
Tramwajowe premiery Bombardiera na InnoTrans 2008

Podczas targów InnoTrans 2008 koncern Bombardier zaprezentował dwa pojazdy dla potrzeb szynowych przewozów miejskich. Pierwszym z nich był premierowy tramwaj Flexity Outlook dla Berlina, natomiast drugim nieco mniej premierowy acz równie innowacyjny skład kolejki miejskiej Flexity Swift dla Frankfurtu nad Menem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej tym pojazdom.

Flexity Outlook dla Berlina

Premiera tramwaju Flexity Outlook dla Berlina jest o tyle ważna, że dotyczyła dostaw tramwajów dla miasta goszczącego targi InnoTrans, natomiast drugim powodem jest fakt, że wraz z nowymi tramwajami całkowicie wycofane zostaną tramwaje typu Tatra użytkowane od 1976 roku. Łącznie 452 wagony typu Tatra zmodernizowane w latach 1994 i 1997 zostanie wycofanych z ruchu i zostaną zastąpione przez nowe pojazdy Bombardiera. Stąd nie ma się co dziwić, że premiera miała miejsce na ulicach Berlina w dniu 19 września 2008 roku. Mimo tego, lub właśnie z tego powodu, pojazd na targach cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przetarg na dostawę nowych tramwajów BVG ogłosiło 12 czerwca 2005 roku i do udziału zgłosiło się sześciu oferentów. Z przyczyn formalnych BVG zakwalifikowało jedynie cztery oferty od trzech producentów. Ostatecznie za najbardziej korzystną uznano ofertę Bombardiera, z którym we wrześniu 2006 roku podpisano kontrakt na dostawę.

Zamówienie obejmuje cztery tramwaje testowe, które zostały wyprodukowane w zakładzie Bombardiera w Bautzen. Tramwaje te mają zostać wykonane w dwóch wariantach długościowych (30,8 i 40 metrów) jak również w wersji jedno i dwukierunkowej. Jak nie trudno się domyśleć z obu długości ma być po jednym tramwaju jedno i dwukierunkowym. Po tej serii próbnej ma być zrealizowana opcja na 206 tramwajów, które miałyby zostać wykonane w Hennigsdorf koło Berlina. Zakład ten od lat był zagrażany zamknięciem, jednak władze miasta chcące chronić miejsca pracy składały kolejne zamówienia aby go utrzymać. Specyfiką kontraktów z BVG jest zamawianie pojazdów testowych z dużą opcją, która prawie zawsze jest realizowana. Jednak na podpisanie ostatecznego kontraktu należy zaczekać do zakończenia jazd próbnych wszystkich składów. Dopiero wówczas może zostać podpisana umowa na seryjne dostawy.

Pierwszy tramwaj przybył do Berlina 9 września 2008 roku, który od tego czasu był testowany. Oficjalna premiera nowych pojazdów miała miejsce w dniu 19 września 2008 roku, kiedy to na ulicach Berlina zaprezentowano jednokierunkowy tramwaj długości 40 metrów. Natomiast pojazd w wersji dwukierunkowej o tej samej długości został zaprezentowany podczas targów InnoTrans 2008, po zakończeniu której ma powrócić do Bautzen w celu dokonania testów. Tramwaj ten, wraz z dwoma pozostałymi prototypami o długości 30,8 metra ma zostać dostarczony do BVG do końca grudnia. Pierwszy miałby wyruszyć z pasażerami pod koniec października na linii M4, natomiast kolejne na liniach M5, M2 oraz M10.

Flexity Outlook dla Berlina bazuje bezpośrednio na swoim pierwowzorze, jakim był austriacki CityRunner. Tramwaj ten jest uważany za 100% niskopodłogowy pomimo faktu, że ma zamontowane ciągłe osie. Stało się to możliwe dzięki zabudowie we wnętrzu ramp o niskim nachyleniu. Stylistyka pojazdów dla BVG została zaproponowana przez studio graficzne IFS i ma odzwierciedlać pudełkowaty kształt miasta. Stylistyka ma być dodatkowo ponadczasowa, z czym można się zgodzić. Kształt pojazdu raczej nie przypadnie nam do gustu na pierwszy rzut oka, jednak po dłuższym obcowaniu można się do niego przyzwyczaić. Tramwaje pomalowano w obowiązujący w Berlinie schemat malowania BVG, czyli żółty kolor pudła, z czarnym pasem okiennym oraz białym dachem.

Tramwaj, jak to w konstrukcjach wieloczłonowych bywa ma człony wózkowe i wiszące. Przy czym skrajne człony wózkowe posiadają po jednej parze dwuskrzydłowych drzwi, natomiast człony wózkowe środkowe są ich pozbawione. Do wnętrza możemy się dostać za pomocą jednego z członów wiszących, gdzie każdy ma jedną parę dwuskrzydłowych drzwi na bok. Aby zmieścić się w wymaganej długości wymiary członów środkowych musiały zostać odpowiednio dopasowane. Oznacza to, że pierwszy i ostatni człon wiszący są dłuższe od środkowego, co z zewnątrz można poznać poprzez jedynie jedno okno w tym członie. Oznacza to, że tramwaj długości 30,8 metra ma cztery pary drzwi na bok, natomiast długości 40 metrów ma ich pięć. Nie są to rekordowe ilości, jednak przy założeniu mniejszego zatłoczenia we wnętrzu (tramwaj długości 40 metrów ma pomieścić tyle co 30 metrowy w Polsce) może się sprawdzić w codziennej eksploatacji. Znaczącym postępem w stosunku do standardów BVG jest zastosowanie wyświetlaczy z trasą przejazdu wykonanych w technologii LED, zamiast standardowych dotąd matrycowych.

 

Również we wnętrzu  widać wpływy niemieckich stylistów. W klimatyzowanym wnętrzu dominują szarości z czernią, a jedyny żywszy akcent to żółte poręcze. Odnośnie tapicerki na siedzeniach, to również nie ma się co rozpisywać, ponieważ należy ona do standardu na BVG. Z ciekawostek można wymienić bardzo praktyczne oparcia obite materiałem i umieszczone nad uchwytem w przestrzeni dla pasażerów stojących, Dzięki temu możemy się oprzeć na miękkim oparciu, zamiast na typowej zimnej i twardej rurce. Za wzmiankowanie należy się również fakt, że zastosowano układ siedzeń 2+1, choć nad wózkami pojawiły się siedzenia dla „matki z dzieckiem”lub bardziej kąśliwie „chłopaka z dziewczyną”. We wnętrzu zamontowano nowoczesny system informacji pasażerskiej z dużymi ekranami w technologii LED, gdzie można wyświetlać przebieg trasy oraz dodatkowe komunikaty lub reklamy. Z ciekawostek dotyczących tego tramwaju można wymienić również fakt, że są one szersze od Tatr o 20 mm i o 10 mm od GT6N.

Flexity Outlook Berlin Podstawowe dane techniczne

Typ

30,8 m jednokierunkowy

30,8 m dwukierunkowy

40 m jednokierunkowy

40 m dwukierunkowy

Długość

30,8 m

30,8 m

40 m

40 m

Szerokość

2,4 m

2,4 m

2,4 m

2,4 m

Wysokość

3,45 m

3,45 m

3,45 m

3,45 m

Ilość członów

5

5

7

7

Moc

8 x 50 kW

8 x 50 kW

12 x 50 kW

12 x 50 kW

Prędkość max

70 km/h

70 km/h

70 km/h

70 km/h

Ilość miejsc siedzących

60

52

84

72

łączna pojemność

189

184

248

245

 

Flexity Swift dla Frankfurtu nad Menem

Kolejny z prezentowanych pojazdów to również efekt podpisanego kilka lat wstecz kontraktu. Tym razem mowa o pojeździe typu kolejka miejska, których w zachodnich Niemczech kursuje dosyć sporo. Nic więc dziwnego, że potrzeba nowych pojazdów do wymiany wyeksploatowanych już składów. Jeden z przedstawicieli tego typu pojazdów został zaprezentowany podczas InnoTrans 2008. Mowa tutaj o Flexity Swift dla przewoźnika VGF z Frankfurtu nad Menem. Zamówił on dostawę łącznie 146 składów między rokiem 2008, a 2015. W ramach tego kontraktu mają zostać dostarczone 54 pojazdy typu U5-25 oraz 92 tupu U5-50. W obu przypadkach mamy do czynienia z pojazdami dwukierunkowymi, dwustronnymi z wysoką podłogą typu kolejka miejska, przy czym pojazd serii U5-25 ma około 25 metrów długości i stanowi zastąpienie typowego składu B, natomiast U5-50 ma mieć łączną długość 50 metrów i składa się z dwóch połówek długości niecałych 25 metrów, które mają kabinę maszynisty na jednym końcu i szerokie przejście międzywagonowe na drugim. Razem formują one skład długości 50 metrów zastępujący dwa pojazdy dawnej serii B. Z tej przyczyny dla U5-50 niektóre parametry są podawane jako 2x i dla celów odczytania danych dla całego składu należy dokonać ich pomnożenia przez dwa.

Wszystkie składy są budowane tak aby mogły funkcjonować w trakcji ukrotnionej do czterech składów tworzących długość 100 metrów. Ich produkcją zajmuje się zakład koncernu w Bautzen. Z zewnątrz Flexity Swift dla Frankfurtu nad Menem nie wyróżnia się niczym specjalnym, lecz w tym przypadku nie da się dokonać zaskakującego odkrycia. Zespół ma bardzo dużą szybę przednią i przód, którego stylistyka przypomina tą stosowaną w autobusach. Oczywiście to wrażenie pada wraz z zauważeniem sprzęgu samoczynnego do łączenia w trakcję ukrotnioną. Podobnie jak pierwowzór jakim jest wagon kolejki miejskiej typu B, również we Flexity Swift zastosowano skrajne wózki napędne oraz środkowy toczny wspólny dla obu wagonów. Oczywiście mowa tu o wariancie U5-25, który został wystawiony na InnoTrans. Do środka prowadzą drzwi dwuskrzydłowe, po dwie pary na jeden bok wagonu. Czyli również w tym przypadku jest to typowe rozwiązanie znane z poprzedników.

 

W środku natrafiamy na funkcjonalne wnętrze z układem siedzeń 2+2, jednak tutaj wnętrze ma nieco bardziej żywy charakter. Oprócz siedzeń we wzorki z dominującym kolorem niebieskim zastosowano pomarańczowe elementy w przedsionkach wejściowych oraz żółty kolor poręczy. Również kabina motorniczego nie trąci stylistyczną ekstrawagancją. Jest poprostu funkcjonalna jak zresztą cały pojazd. Kolejka miejska to pojazd, który wyewoluował już dosyć dawno i w zasadzie nie ma tutaj nic specjalnego do dodania. Poprostu praktyka w pełnym wydaniu z drobnym wkładem stylistycznym.

Flexity Swift dla Frankfurtu nad Menem podstawowe dane techniczne.

Typ

U5-25

U5-50

Długość

25, 02 m

2 x 24,764 m

Szerokość

2,65 m

2,65 m

Wysokość

3,806 m

3,806 m

Ilość wagonów

2

2 x 2

Moc

4 x 130 kW

2 x 4 x 130 kW

Prędkość max

80 km/h

80 km/h

Ilość miejsc siedzących

48

2 x 48

łączna pojemność

184

2 x 184

 

Reasumując Bombardier podczas InnoTrans przedstawił dwa odrębne produkty wchodzące w segment pojazdów dla przewozów miejskich. Pojazdy określane jedną marką Flexity różnią się znacznie. Flexity Outlook to wieloprzegubowy niskopodłogowy tramwaj podczas gdy Flexity Swift to pojazd wysokopodłogowy dla systemów kolejek miejskich, które licznie występują w Niemczech, choć ostatnie zamówienie z tureckiej Bursy uświadamia, że ten typ pojazdów stał się popularny również w innych krajach.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Bombardier
Flexity
Flexity Outlook
Flexity Swift
Berlin
Frankfurt nad Menem
InnoTrans 2008
  • straphan – 08.10.2008

    Pierwowzorem dla berlinskiego Flexity nie byl Cityrunner, ale Incentro! Wystarczy spojrzec na oslony wozkow i porownac je do tych spotykanych w Nantes czy Nottingham.

  • R. Piech – 08.10.2008

    No to jest naprawdę ciekawa sprawa, faktycznie wyglądają na Incentro, dodatkowo podłoga nad wózkami jest dziwnie nisko jak na ciągłe osie. Mimo tego wszędzie jest podawany CityRunner ale to jest efekt błędu w nazwaniu wszystkich tramwajów Flexity Outlook... . Swoją drogą byłoby to trzecie zastosowanie Incentro i pierwsze po nieoficjalnym "uśmierceniu" tej konstrukcji.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....