TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tramwajem z Łodzi do Pabianic - szybko i komfortowo.
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 23.01.2019 14:00:33
Tramwajem z Łodzi do Pabianic - szybko i komfortowo.

Dzięki 12 mln zł dofinansowania z UE możliwe będzie rozpoczęcie modernizacji linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic, którą codziennie podróżuje 7-8 tys. pasażerów. Uzyskane wcześniej dofinansowanie unijne nie wystarczało na zrealizowanie tej inwestycji.

"Tramwaj z Łodzi do Pabianic to niezwykle ważny temat dla mieszkańców Pabianic i Ksawerowa, ale także dla łodzian; wszyscy oni korzystają z tej linii i chcieliby podróżować w dobrych warunkach. Dziennie trasę z Pabianic do Łodzi przemierza 7-8 tys. pasażerów. Konsultacje, które odbyłem z mieszkańcami i radnymi wskazywały, że warto zainwestować w lepsze funkcjonowanie tej linii, dlatego zdecydowałem o przeznaczeniu na ten cel 12 mln zł; w rękach lokalnych władz jest teraz zdobycie dalszego finansowania" – podkreślił marszałek woj. łódzkiego Grzegorz Schreiber na konferencji w środę, 23 stycznia.

Przekazane 12 mln zł to część pieniędzy, które w Regionalnym Programie Operacyjnym województwa przeznaczone były na rewitalizacje. Na wniosek marszałka woj. łódzkiego minister inwestycji i rozwoju zadecydował o możliwości zmiany przeznaczenia tych środków.

Ponad 100 lat

Linia tramwajowa między Łodzią a Pabianicami to jedna z najpopularniejszych podmiejskich linii tramwajowych, istniejąca od 1901 r. Z powodu złego stanu infrastruktury leżące na trasie Pabianice i Ksawerów już wcześniej podjęły starania o przeprowadzenie jej modernizacji i zdobyły na ten cel 88 tys. zł dofinansowania z UE.

"Od czerwca, gdy w przetargu na inwestycję otworzyliśmy oferty wykonawców i okazało się, że przekraczają one wartości kosztorysowe o blisko 30 mln zł, podejmowaliśmy wiele prób pozyskania środków zewnętrznych, aby uzupełnić wkład własny. Dzięki decyzji pana marszałka to się udało; 12 mln zł przesądza ostatecznie o podpisaniu umowy z wykonawcą, ponieważ pozostałą brakującą kwotę miasto Pabianice zabezpieczy w najbliższym czasie" – wyjaśnił prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

Pabianice przeznaczą na inwestycję ok. 16 mln zł. Według prezydenta już w kwietniu br. okaże się, czy miastu uda się zabezpieczyć taką kwotę z dochodów własnych, czyli bez potrzeby zaciągania kredytów.

Przez Ksawerów

W modernizację linii zainwestuje także Ksawerów leżący między Łodzią i Pabianicami. Jak zaznaczył jego wójt Adam Topolski, przeznaczenie na ten cel 9 mln zł będzie sporym obciążeniem dla gminy, ale mieszkańcom zależy na dalszym funkcjonowaniu istniejącego od stu lat połączenia tramwajowego.

Prezydent Pabianic dodał, że inwestycja oznaczać będzie nie tylko poprawę komfortu dla kilku tysięcy podróżnych przemierzających codziennie trasę, ale także zmieni oblicze centrum Pabianic. W ramach projektu zaplanowano, bowiem m.in. przebudowę głównej arterii miasta - ul. Zamkowej i Warszawskiej – z wymianą całej instalacji podziemnej i oświetlenia, budowę dwóch nowych podstacji, peronów, zatok, monitoringu przystankowego, a przede wszystkim kompletną wymianę torowiska. W głównym ciągu komunikacji miasta powstanie też ścieżka rowerowa.

"Na skrzyżowaniach wprowadzony zostanie priorytet tramwajowy, powstanie też pas dla autobusów, tramwajów i taksówek – cała komunikacja publiczna będzie się poruszała komfortowo i szybko. Szacujemy, że ten remont powinien wystarczyć na najbliższych 50 lat" – ocenił prezydent Pabianic.

Władze Pabianic i Ksawerowa liczą, że umowę na realizację inwestycji – w formule "zaprojektuj i wybuduj" – podpiszą na początku lutego br. Wykonawca będzie miał osiem miesięcy na zaprojektowanie i 24 miesiące na wykonanie zadania.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
Pabianice
Łódzkie
  • Krzysztof Ciejka – 23.01.2019

    W sensie nowe tramwaje 45 metrowe, torowisko dwu torowe, prędkość max 70 km/h, komfortowe przystanki, prędkość średnia 30 km/h, kursy co 5/3,5 minuty w szczycie?

  • Mateusz Jadziński – 23.01.2019

    Super. Teraz czas na linię Ozoekowską i Lutomierską (która jeszcze żyje)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....