Tramwaje Śląskie proszą pasażerów o samodyscyplinę

infotram
26.03.2020 16:45
0 Komentarzy

O samodyscyplinę idostosowanie się do nowych reguł w czasie zagrożenia epidemią koronawirusazaapelowały w czwartek do pasażerów Tramwaje Śląskie. Przewoźnik prosi też ozrozumienie dla motorniczych, którzy muszą kategorycznie egzekwować wprowadzoneprzez rząd zasady.

Przedstawiciele spółki przestrzegają, że jeśli pasażerów wtramwaju jest zbyt wielu, motorniczy nie może kontynuować jazdy i musi poprosićczęść z nich o opuszczenie wagonu. Jeżeli w tramwaju jest maksymalnadopuszczalna liczba pasażerów i nikt nie chce wysiadać, motorniczy może naprzystankach nie otwierać drzwi.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia od 25 marca do 11kwietnia 2020 r. m.in. środki publicznego transportu zbiorowego mogą przewozićw jednym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa dostępnych w nich miejsc siedzących.

„Prosimy pasażerów o samodyscyplinę i dostosowanie się donowych reguł w tym trudnym czasie” – zaapelował w czwartkowym komunikacierzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada. „Najlepszym wyjściem jest w tychdniach ograniczenie podróży komunikacją miejską, aby warunki dla osób, któremuszą skorzystać z tej formy transportu, były możliwie jak najbardziejbezpieczne” – zasugerował.

Przedstawiciel TŚ przypomniał, że organizator komunikacjimiejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Zarząd TransportuMetropolitalnego – zdecydował ostatnio o wielu zmianach dot. organizacji ruchu,które tramwajowa spółka na bieżąco wdraża. Ograniczenie liczby pasażerówspowodowało jednak konieczność nowych rozwiązań i modyfikację dotychczasowych.

„Najtrudniejsze wydaje się dochowanie zasady jednoczesnejpodróży tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących w danympojeździe. Motorniczowie muszą przestrzegać tej zasady: nie wolno imkontynuować jazdy, jeśli pasażerów jest zbyt wielu. Jeżeli tramwaj jestwypełniony i nikt nie chce wysiadać na danym przystanku, motorniczy może wogóle nie otwierać drzwi” – wyjaśnił Zowada.

„Apelujemy o zrozumienie dla motorniczych. Takie sytuacjebędą się zdarzać. Będą też momenty, że motorniczy poprosi o opuszczenie pojazduczęść pasażerów, jeśli będzie ich zbyt wielu. To nie jest zła wola, tylkonajwyższa troska o dobro pasażerów, a także konieczność stosowania się doobowiązujących zasad bez narażania się na dotkliwe mandaty” – wskazał rzecznikTŚ.

„Prosimy o zrozumienie sytuacji i bezwzględne stosowanie siędo poleceń motorniczych, kontrolerów ruchu tramwajowego lub pracowników ZTM” -zaapelował Zowada.

Jak przypomniał, w komunikacji tramwajowej na terenie GZM wdni robocze obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekendy – ważne wniedziele. Od czwartku przywrócone zostało kursowanie tramwajowej linii nr 11.Zawieszone pozostają linie nr: 0, 23, 30 i 38.

Od czwartku TŚ zmieniły też obsadę taborową, aby umożliwićpodróż większej liczbie pasażerów: na różnych liniach w miejsce 10 wagonówpojedynczych, kursuje 10 składów dwuwagonowych. Dodatkowo na linii nr 14zmieniono rozkład jazdy.

„Sytuacja jest dynamiczna i zapewne w kolejnych dniach będąwdrażane dalsze zmiany w organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej.Wspólnie z Zarządem Transportu Metropolitalnego apelujemy, aby przed podróżąpasażerowie sprawdzili aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM” -podkreślił Zowada. Aktualna informacja o odjazdach jest też dostępna w aplikacjachmobilnych lub na bezpłatnej, całodobowej infolinii: 800 163 030.

Liczba pasażerów w pojazdach ma być na bieżąco weryfikowanaprzez wyznaczonych do tego pracowników ZTM. Na najbardziej obciążonych liniachoferta transportowa ma być zwiększana Informacje, na których liniach i w jakichgodzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. można teżwysyłać na adres: [email protected]lub zgłaszać na infolinii ZTM.


Komentarze