TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tramwaj z freskiem kursuje po Gdańsku
InfoTram.pl - Opublikowano: 23.04.2019 11:17:42
Tramwaj z freskiem kursuje po Gdańsku (fot: UM)

Zbliża się pierwsza rocznica odtworzenia zniszczonego przez hitlerowców fresku “Niebo polskie" w dawnym Gimnazjum Polskim w Gdańsku. Z tej okazji fragmenty dzieła “pojechały w miasto" - na karoserii tramwaju.

Pierwsza prezentacja odtworzonego po 78 latach fresku “Niebo polskie" w auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 odbyła się 8 maja 2018 r. “Niebo polskie" to patriotyczne malowidło, które zostało odsłonięte na krótko przed wybuchem wojny. Tuż po jej rozpoczęciu, hitlerowcy doszczętnie zniszczyli niezwykłe dzieło autorstwa Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego.

Budynek dawnego Gimnazjum należy obecnie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i właśnie z budżetu urzędu zrealizowano rekonstrukcję fresku (inicjatorem przywrócenia dzieła był marszałek Mieczysław Struk). Dziewięć miesięcy zajęło siedmioosobowemu zespołowi z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem prof. Jacka Zdybla odtworzenie zniszczonego malowidła.

O pierwszej rocznicy zakończenia prac przypomina niebieski jak “Niebo polskie" tramwaj, który od piątku (19 kwietnia) kursuje po gdańskich torach. Z pojazdem promującym “Niebo" łączyć się będą ciekawe konkursy - organizatorzy zachęcają tajemniczo, by już teraz rozglądać się za niezwykłym tramwajem i robić mu zdjęcia.

To nie pierwsze gdańskie dzieło sztuki, które doczekało się promocyjnego tramwaju. W sierpniu 2017 r. na tory wyjechał złoty tramwaj - część obszernej kampanii zewnętrznej poświęconej obrazowi “Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga przygotowanej na zlecenie Muzeum Narodowego w Gdańsku, w którego zbiorach znajduje się tryptyk niderlandzkiego mistrza. Złoty tramwaj kursuje do dziś.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....