TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tramwaj Wolności wyjechał na ulice Wrocławia
- Opublikowano: 04.06.2019 09:57:47
Tramwaj Wolności wyjechał na ulice Wrocławia (foto: MPK Wrocław)

Po wrocławskich ulicach jeździ wyjątkowy tramwaj, upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii miasta po 1945 roku.

"Tramwaj Wolności" jest swego rodzaju mobilnym muzeum powojennej historii Wrocławia, doskonale wpisującym się w miejskie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989. Wrocławianom będzie on jednak towarzyszył także na co dzień. Tramwaj, nieprzypadkowo, kursuje linią numer 4, którą wrocławianie i turyści dojeżdżają m.in. do Centrum Historii Zajezdnia – miejsca, które opowiada trudne i skomplikowane dzieje Wrocławia i Solidarności. Dodatkowo, numer linii ma kojarzyć się z datą 4 czerwca 1989 r.

Chcemy, by w tym roku jeżdżący po mieście tramwaj nr 4 przypominał wrocławianom o jubileuszu 30-lecia spektakularnego wyborczego tryumfu w dniu 4 czerwca 1989 roku, który był ważnym krokiem na drodze do demokracji – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Świadectwo historii Wrocławia

Pojazd, którym jest jeden z tramwajów typu Moderus z taboru MPK, został oklejony grafiką i treścią nawiązującą do ważnych wydarzeń z historii stolicy Dolnego Śląska po 1945 roku i jest swego rodzaju świadectwem historii miasta. Projekt graficzny został zrealizowany w konwencji biało-czerwonej – nawiązującej do polskich barw narodowych oraz kolorów Solidarności. Na ekranach wewnątrz "Tramwaju Wolności" są wyświetlane ciekawe treści historyczne związane z takimi wydarzeniami, jak wspomniane wybory 4 czerwca, czy powstanie Solidarności.

Jeżdżąca wizytówka miasta

Linia 4 jest wyjątkową wizytówką pokazującą, w jaki sposób Wrocław się zmieniał i rozwijał na przestrzeni lat. Podróż od osiedla WuWa przez Halę Stulecia, do Centrum Historii Zajezdnia, pokazuje historyczny dorobek naszego miasta, a takie miejsca jak Zoo z Afykarium czy NFM ilustrują jego współczesny potencjał – ocenia Krzysztof Balawejder, Prezes MPK Wrocław.

Wrocławianie już raz dzięki komunikacji miejskiej dowiedzieli się o tym, że dzieje się coś ważnego. To było 26 sierpnia 1980 r., gdy w Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej rozpoczął się strajk solidaryzujący się z protestującym Wybrzeżem. Tego dnia autobusy nie wyjechały do pracy, dzięki czemu czekający na przystankach ludzie zdali sobie sprawę, że coś się dzieje. Chcemy, by w tym roku jeżdżący po mieście tramwaj nr 4 przypominał wrocławianom o ważnej rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. – dodaje Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Droga do Wolności

W miejscu funkcjonowania byłej już Zajezdni nr VII przy ul. Grabiszyńskiej powstało Centrum Historii Zajezdnia. Po gruntownej renowacji, obiekt stał się miejscem nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i wydarzeń związanych z historią miasta i regionu. Wystawa Główna "Wrocław 1945–2016", zaaranżowana w hali zajezdni, opowiada o powojennej historii stolicy Dolnego Śląska. W dużej mierze powstała w oparciu o pamiątki i materiały dostarczone przez samych wrocławian.

"Tramwaj Wolności" powstał we współpracy Biura Promocji Miasta, MPK Wrocław i Centrum Historii Zajezdnia.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Wrocław
Wrocław

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....