TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tramwaj w Gdańsku wykoleił się, bo… Dwie hipotezy
GDANSK.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 22.02.2018 10:27:02 1 komentarz
Tramwaj w Gdańsku wykoleił się, bo… Dwie hipotezy (foto: gdansk.pl)

Dziewięcioosobowa komisja, powołana przez Prezydenta Gdańska, bada przyczyny wypadku tramwajowego, do którego doszło we wtorek 20 lutego, na Węźle Piastowskim - ruchliwym skrzyżowaniu pod Zieleniakiem.

Jak informuje gdański Urząd Miasta wstępnie pod uwagę brane są dwie hipotezy. Po pierwsze, że pojazd wypadł z torów, ponieważ motorniczy przekroczył dozwoloną w tym miejscu prędkość. Po drugie - że do wypadku przyczyniła się wada materiałowa jednej z szyn.

“Celem prac zespołu jest zbadanie przyczyn wykolejenia tramwaju, przedstawienie raportu Prezydentowi Miasta Gdańska z poczynionych ustaleń oraz sformułowanie wniosków mających zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości" - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W skład dziewięcioosobowej komisji wchodzą przedstawiciele: Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o., Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Komisja może również korzystać z pomocy zewnętrznych ekspertów, konsultantów i doradców.

Tramwaj został przetransportowany do zajezdni we Wrzeszczu i opieczętowany przez policję - będzie poddany szczegółowym oględzinom przez biegłych. Na zdjęciach wykonanych przez naszego fotoreportera w środę, 21 lutego, widać, że uszkodzenia po tak groźnie wyglądającym wypadku są zaskakująco małe: m.in. rozbiciu uległa przednia szyba oraz jedna szyba boczna, przedziurawiony jest przód obudowy tramwaju, a także w kilku miejscach obudowa podwozia. Na razie nie wiadomo w jakim stanie jest samo podwozie, ale prawdopodobnie w nienajgorszym, skoro po wypadku tramwaj dojechał o własnych siłach do zajezdni we Wrzeszczu.

Na potrzeby komisji badającej okoliczności wypadku zabezpieczono “czarną skrzynkę" i nagranie monitoringu tramwaju. Zabezpieczony jest także fragment szyny, który uległ destrukcji.

Na razie pewne jest tylko to, że w środę 20 lutego, około godz. 16.30., tramwaj linii nr 2 jechał z przystanku pod dworcem kolejowym Gdańsk Główny w kierunku Wrzeszcza. Wypadł z torów na łuku trasy, tuż przed wjazdem na wiadukt Błędnik. Jest to odcinek, na którym dla tramwajów obowiązuje ograniczenie prędkości do 15 km na godzinę. Impet, z jakim pojazd wypadł z torów sugeruje, że jego prędkość mogła być większa. Tramwaj skosił po drodze dwa słupy sygnalizacji świetlnej i otarł się o stojący na czerwonych światłach samochód osobowy. Szczęśliwie nikt nie zginął, ani nawet nie odniósł poważnych obrażeń. Najbardziej ucierpiała jedna z pasażerek, którą wyniesiono z tramwaju na noszach i przetransportowano do szpitala. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, w nocy została zwolniona do domu. Podobnie motorniczy, który uskarżał się na ból w piersi i był pokaleczony odłamkami przedniej szyby tramwaju - on również po przebadaniu w szpitalu został wypuszczony do domu (dostał zwolnienie lekarskie do końca lutego).

Kiedy uszkodzony tramwaj zostanie wyremontowany i ile to będzie kosztowało? Nie wiadomo. Naprawa może się przeciągnąć w czasie, bowiem najpierw swoją pracę muszą wykonać biegli ustalający przyczyny wypadku.

Czy brak tego tramwaju spowoduje jakieś zmiany w kursowaniu linii nr 2?

- Wszystko już dobrze działa, żadne zmiany nie są potrzebne - zapewnia Alicja Mongird, rzeczniczka prasowa Gdańskich Autobusów i Tramwajów. - Dysponujemy odpowiednią rezerwą taboru, dzięki której na bieżąco zastępujemy zepsute lub uszkodzone tramwaje sprawnymi pojazdami.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Gdańsk
wypadek
wykolejenie
GAiT
  • Ragnar – 22.02.2018

    Widziałem w necie zdjęcia ten szyny, była dość wyraźnie ułamana, na pewne będzie to dokładnie zbadane. A tramwaju szkoda, ale optymistyczne jest to, że dojechał o własnych siłach do zajezdni, może faktycznie obeszło się bez jakichś większych uszkodzeń.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....