TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Tramwaj symbolicznie przejedzie po Cieszynie
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 12.08.2019 10:35:23
Tramwaj symbolicznie przejedzie po Cieszynie (źródło: UMC)

Tramwaj powróci symbolicznie na jeden wieczór na ulice Cieszyna. Zniknął z nich 98 lat temu. Wykorzystany zostanie wideomapping przestrzenny – poinformowała rzecznik władz Czeskiego Cieszyna Dorota Havlik.

Jak powiedziała Dorota Havlik, po zmroku w ostatnim dniu sierpnia pojazd pojawi się na budynku przy ul. Menniczej 44 w Cieszynie. Wydarzeniu będzie towarzyszyła plenerowa wystawa na ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Przypomni miejsca, w których kiedyś znajdowały się przystanki.

"Na wystawie pokażemy zdjęcia i inne dokumenty, niektóre niepublikowane, w miejscu jedenastu dawnych przystanków tramwajowych i przy byłej zajezdni. Wystawa obejmie zatem łącznie 12 miejsc na trasie o długości 1793 metrów" – powiedziała Petra Slovacek-Rypienova ze stowarzyszenia Ludzie na Granicy.

W Cieszynie o tramwajach przypomina już kilka przedmiotów. "Na przykład tablica pamiątkowa została zainstalowana na budynku byłej zajezdni, a część torów tramwajowych pojawiła się na rynku" – poinformowała Dorota Havlik.

Cieszyn i Czeski Cieszyn w ub.r. zrealizowały wspólnie mikroprojekt "Analiza możliwości odnowienia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna". Samorządy sprawdzały, czy można przywrócić linię tramwajową. Analizowano uwarunkowania prawne, ponieważ tramwaj kursowałby między dwoma państwami. Zbadano wielkość koniecznych prac inwestycyjno-rewitalizacyjnych na ulicach miast i ich szacowany koszt. Zasięgnięto też opinii mieszkańców i turystów.

Okazało się, że przywrócenie tramwaju jest nierealne. Byłoby przede wszystkim zbyt kosztowne i trudne technicznie. "Polskie przepisy nie dopuszczają do ruchu tramwajów wąskotorowych, jakie kiedyś w mieście kursowały. Z kolei przy zastosowaniu współcześnie używanego rozstawu szyn wagony miałyby duże kłopoty na zakrętach dawnej trasy. Gdyby wytyczyć nową trasę, to też nie byłoby łatwo, bo Cieszyn jest miastem położonym na terenie górzystym" – powiedziała PAP podczas konferencji podsumowującej mikroprojekt Renata Karpińska z cieszyńskiego magistratu.

Trasa tramwajowa powstała w Cieszynie w 1911 r. Liczyła niespełna 1,8 tys. m. Łączyła historyczne centrum z zachodnią częścią miasta, położoną za rzeką Olzą (obecnie Czeski Cieszyn). Trasa wiodła od dzisiejszej ulicy Bielskiej przez Rynek i ulicę Głęboką, a następnie przez most na Olzie, główną ulicę dzisiejszego Czeskiego Cieszyna aż do dworca kolejowego. Linia istniała jeszcze po 1920 r., w którym miasto zostało podzielone między Polskę i Czechosłowację, choć kontrola graniczna uniemożliwiała utrzymanie płynności. Zlikwidowano ją w 1921 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Cieszyn
Czeski Cieszyn
most

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....