Tramwaj Powstańczy na torach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

infotram
13.08.2019 11:10
0 Komentarzy

Specjalny TramwajPowstańczy wyruszy w środę na tory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.Historyczna maszyna z okolicznościowym oklejeniem przez 10 dni odwiedziwiększość miast regionu, przypominając o 100. rocznicy wybuchu I powstaniaśląskiego.

Tramwaj, oznaczony jako linia 100, wyruszy 14 sierpnia ok.godz. 17. z Mysłowic, gdzie odbył się strajk bezpośrednio poprzedzający wybuchI powstania śląskiego. Podróż zakończy się w 100. rocznicę zakończenia tegozrywu – 24 sierpnia ok. godz. 16.45 przy Pomniku Powstańca Śląskiego wŚwiętochłowicach – Lipinach.

Tramwaj Powstańczy to wspólna inicjatywaGórnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Zarządu Transportu Metropolitalnego,spółki Tramwaje Śląskie i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Podczas wtorkowej prezentacji przygotowanego już wozu wsiedzibie Tramwajów Śląskiego prezydent Świętochłowic Daniel Beger wyraziłnadzieję, że nietypowy tramwaj zainteresuje mieszkańców i turystów ważnymi dlaregionu historycznymi wydarzeniami i jego konsekwencjami.

„Zapraszamy całe rodziny, wszystkich mieszkańców całegoŚląska na pokład tej bany” – podkreślił Beger dodając, że we wnętrzu TramwajuPowstańczego będzie można poczytać o historii I powstania śląskiego, wysłuchaćmanifestu Wojciecha Korfantego i zaśpiewać powstańcze i śląskie piosenki. Każdypodróżujący otrzyma też okazjonalny bilet.

Prezes Tramwajów Śląskich Bolesław Knapik zapowiedział, że15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, gdy przez Katowice przejdzie defiladawojskowa (wiążąca się z wyłączeniem znacznej części sieci tramwajowej w tymmieście), Tramwaj Powstańczy zostanie wyeksponowany na rondzie obok Spodka, bezpośrednioprzy trasie defilady.

Knapik wyjaśnił też, że jako Tramwaj Powstańczy będziejeździł zabytkowy dwukierunkowy wóz typu N, wyprodukowany w ówczesnejChorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych „Konstal” w 1953 r. „Jest to w tejchwili najstarszy sprawny tramwaj w parku wagonowym Tramwajów Śląskich” -wskazał prezes.

Rozkład jazdy specjalnej linii tramwajowej dostępny jest wodrębnej zakładce na stronie Zarządu Transportu Metropolitalnego:rj.metropoliaztm.pl/rozklady/2-100.

W tym roku przypada setna rocznica pierwszego z trzechpowstań śląskich, które wybuchło w następstwie masakry przed kopalnią Mysłowice15 sierpnia 1919 r. Po otwarciu ognia przez oddział Grenzschutzu (niemieckiejstraży granicznej) zginęło siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letni chłopiec.

I powstanie śląskie było – według historycznych opracowań –spontanicznym zrywem polskiej ludności, którego celem miało być przyłączenieGórnego Śląska do Polski. Upadło po 10 dniach, przygotowując jednak grunt dodwóch kolejnych powstań w następnych latach.

Na Śląsku wrzało już wcześniej. W maju 1919 r. nakonferencji w Wersalu zadecydowano, że o przynależności atrakcyjnychgospodarczo terenów Śląska przesądzi plebiscyt. Wobec trudności gospodarczych wregionie pracę przerwało 40 kopalń. Górnicy nie otrzymywali pensji, więczdecydowali się na strajk generalny.

Rok później, również w sierpniu, wybuchło drugie powstanieśląskie, a efektem rozpoczętego w kolejnym roku (w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.)trzeciego powstania było przyznanie Polsce znacząco większej części GórnegoŚląska, niż początkowo zamierzano, po marcowym (w 1921 r.) plebiscycie wsprawie przynależności państwowej tych ziem.

Działające od 2014 r. Muzeum Powstań Śląskich wŚwiętochłowicach Śląskie to nowoczesna ekspozycja, wykorzystująca wielehistorycznych pamiątek, ale też multimediów. Miejscowy samorząd zaaranżował jąw zabytkowym, neogotyckim budynku – podniesionym z ruiny za unijne środki.

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów siecitramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje blisko 30 linii w 12 miastach. Łącznadługość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górnicząw Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 kmw zajezdniach). Codziennie w dni robocze na trasy wyjeżdża ok. 200 wozów.


Komentarze