Tramwaj-choinka w Gdańsku

infotram
21.12.2018 08:46
0 Komentarzy

W czwartek,20 grudnia, na gdańskie tory wyjechał zabytkowy świąteczny tramwaj.

To już tradycja. Wzbudza on zainteresowaniepasażerów i wprowadza w mieście przedświąteczną atmosferę. Zobacz, jak wyglądałpierwszy kurs.

Obsługa pojawiała się w zabytkowej N-cekwadrans przed 15.00. O tej porze robi się już szaro. Za chwilę zapadniegrudniowy zmrok. Pada śnieg. Motorniczy sprawdzili mechanizmy sterujące,przejechali się jeszcze próbnie wewnętrznymi torami w zajezdni przy ul. WitaStwosza, po czy ruszyli w miasto. Pierwszy przystanek Strzyża PKM.

Tramwaj zdobi świąteczna dekoracja, na którąskłada się 150 metrów lampek choinkowych. Przyczepione są dookoła pojazdu, niesposób nie zauważyć tramwaju, gdy podjeżdża do przystanku. Pasażerowie już pokilku przystankach dość szczelnie wypełnili wnętrze.

Nie jestłatwo go prowadzić, to nie to samo, co nowoczesne PESY. Trzeba mieć trochęzdolności manualnych i i silne ręce, a także używać nóg – mówił pracujący w Gdańskich Autobusach iTramwajach (GAiT) od wielu lat Zbigniew Trafny. Ludzie strasznie lubią N-kę,uśmiechają się składają nam życzenie. Wielu osobom nasz tramwaj przypominadawne czasy. Wspominają, mówią, że tu się spotykali, a niektórzy nawetzakochali – dodaje.

N-ka, jeździ codziennie, po zmroku od 20 do23 grudnia oraz przed Nowym Rokiem od 27 do 30 grudnia.

Przejażdżkajest darmowa, ale warto wesprzeć Fundację Hospicyjną i wrzucić jakiś datekwolontariuszom – przypomina Alicja Mongird,rzecznik Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

W tym roku w tramwaju można spotkaćnaturalnych rozmiarów maskotkę orangutanicy. To z kolei niespodziankaprzygotowana przez Gdański Ogród Zoologiczny. W Polsce jedyne żyjące orangutanymieszkają właśnie w naszym ZOO. Pasażerowie nie tylko mogą sobie zrobić zdjęciez orangutanem, ale też otrzymują ulotki informujące o sytuacji tych zwierząt.Niestety masowa produkcja oleju palmowego powoduje, że wycinane są lasy, wktórych mieszka ten gatunek. Jest on obecnie zagrożony wyginięciem. Dane sąalarmujące: 86% tych zwierząt może wyginąć w ciągu najbliższych 7 lat.

Komentarze