TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Trako 2009: Premiera Tramino
Karol Wach - Opublikowano: 19.10.2009 20:38:14 14 komentarzy
Trako 2009: Premiera Tramino

Jednym z ważniejszych wydarzeń zakończonych niedawno targów Trako 2009 była premiera Solarisa Tramino. Na pewno było to najważniejsze wydarzenie, jeśli weźmiemy pod uwagę branże tramwajową. Swoją pierwszą przygodę z gdańskimi targami wielkopolski producent rozpoczął zatem od mocnego uderzenia. Po trzynastu latach bytności na runku autobusów, a potem także trolejbusów przyszła pora na tramwaj. Przypomnijmy. Solaris rozpoczął produkcję miejskich autobusów w roku 1996. Później przyszła kolej na trolejbusy –premiera 2003 r. Z tym było łatwiej –mówił twórca firmy Krzysztof Olszewski. Mieliśmy pudło autobusowe, wystarczyło pokombinować z wyposażeniem i trolejbus był gotowy. Sukces zarówno autobusów Urbino, jak i trolejbusów Trollino, zachęcił właścicieli Solarisa do podjęcia kolejnego wyzwania jakim była budowa tramwaju. Pierwszy egzemplarz Tramino, bo tak nazywa się tramwaj Solarisa, miał swoją premierę w samo południe 14 października 2009 roku. Dziś rozpoczynamy nowy etap w rozwoju firmy –mówił Krzysztof Olszewski. Wkraczamy na odmienny od dotychczasowych segment rynku, jesteśmy jednak na to przygotowani. Nie możemy dopuścić, aby renoma firmy została nadszarpnięta, dlatego Tramino przygotowywaliśmy z największą starannością, korzystając z pomocy wielu specjalistów. Nasi klienci wiedzą, jakie produkty oferuje Soalris, nie możemy ich zawieść –dodał Olszewski.

Pierwszy Solaris Tramino to tramwaj jednoprzestrzenny, pięcioczłonowy, przegubowy o długości 31,7 m. Składa się on z dwóch skrajnych członów osadzonych na dwuosiowych wózkach napędowych, dwóch członów zawieszonych i jednego członu środkowego, osadzonego na dwuosiowym wózku tocznym. Konstrukcja pojazdu spełnia wysokie standardy –jest on odporny na działanie czynników atmosferycznych dzięki zastosowaniu stali odpornej na korozję, a w obszarach o wysokim poziomie naprężeń –niskostopowej stali węglowej.

Pokazany na Trako tramwaj posiada 100% niskiej podłogi, pozbawionej stopni zarówno przy wejściu, jak i wewnątrz a zaprojektowane dodatkowo przestronne wnętrze umożliwia swobodne poruszanie się po całym pojeździe. Konstrukcja tramwaju zapewnia wygodne wsiadanie i wysiadanie poprzez zastosowanie czterech par odskokowo-przesuwnych, dwuskrzydłowych drzwi oraz dwóch par odskokowo-przesuwnych drzwi jednoskrzydłowych, których poziom wejścia na wysokości 350 mm od poziomu główki szyny jest identyczny z wysokością standardowego przystanku. Wydaje się, że jest to układ przyjazny pasażerom, a jednocześnie zmniejszający bolesne przytrzaśnięcia ich przez drzwi pojazdu. Dodatkowym ułatwieniem jest zamontowana rozkładana rampa dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Ściany boczne i struktury dachowe zespawane zostały z profili o przekroju prostokątnym, przy czym w celu przejęcia sił wzdłużnych wspawano dodatkowe profile, o odpowiednio zoptymalizowanym ciężarze. Po zakończeniu procesu spawania oczyszczono powierzchnię struktury stalowej poprzez piaskowanie, a następnie pomalowano farbą gruntową oraz zakonserwowano wewnętrzne profile zamknięte. Pudło wagonu zaprojektowano tak, aby możliwe było przenoszenie siły ściskania wzdłużnego 200 kN. Możliwe jest uzyskanie współczynnika przenoszenia siły ściskającej aż 400 kN.

Szyby oraz panele zewnętrzne przyklejono do nadwozia pojazdu. Dzięki temu powierzchnia zewnętrzna pozostała gładka, bez typowych dla pojazdów budowanych ze stali pofalowań.

Pięć pudeł wagonów połączono poprzez cztery przeguby umożliwiające ich wzajemny skręt w poziomie oraz jeden dla ruchów w płaszczyźnie pionowej. Takie rozwiązanie zapewnia daleko idącą ochronę struktury pudeł wagonów przed działaniem sił wzdłużnych, przy ugięciu sprężyn wózków lub przy stosunkowo złym stanie technicznym torowiska.

Przestrzeń pasażerska posiada dwa zespoły klimatyzacyjne (na pudle wagonu części drugiej i czwartej), a kabina motorniczego agregat klimatyzacyjny. Dodatkowo na życzenie klienta można wbudować okna uchylne oraz odpowiednią liczbę grzejników.

Na uwagę zasługuje ponadto regulowana wysokość pulpitu motorniczego, co w pojazdach kolejowych jest ogromną rzadkością oraz specjalny fotel dla prowadzącego pojazd, wyposażony w sterowniki zintegrowane z podłokietnikami fotela. W kabinie motorniczego do minimum ograniczono liczbę przycisków, które dodatkowo zostały przesunięte na pulpit boczny. Wszystko po to, aby nie rozpraszać uwagi osób sterujących pojazdem.

W celu uzyskania optymalnych parametrów jazdy nawet po stosunkowo nie najlepszych jakościowo torowiskach, a zarazem mając na uwadze wydłużenie okresu eksploatacji pojazdu, silniki wraz z przekładniami umiejscowiono po zewnętrznej stronie wózków. Wszystkie wózki posiadają sztywne, zespolone z kołami osie, a koła przekładkę gumową, tłumiącą hałas.

Wózki, z pudłem wagonu, połączono poprzez belkę pośrednią (tzw. belka lemniskatowa) z cięgłami trakcyjnymi, tłumikami poprzecznymi i odbijakami gumowymi. Rozwiązanie to umożliwia obracanie wózka na zakrętach oraz absorpcję drgań, które mogłyby przenosić się na konstrukcję pudła.

Wszystkie z czterech silników asynchronicznych o mocy 105 kW każdy, zasilany jest przez dedykowany tylko dla niego falownik. Takie rozwiązanie nawet podczas ewentualnej awarii, któregokolwiek z silników lub falowników, pozwala na kontynuację jazdy.

Na pudle wagonu trzeciego zamontowano odbierak prądu oraz wyłącznik szybki. Zasilanie z sieci 24 V następuje z jednego statycznego przekształtnika prądu. Zgodnie z aktualnym standardem technicznym, wytworzona przy hamowaniu energia oddawana jest do sieci trakcyjnej lub zamieniona w oporniku hamowania w ciepło. W tramwaju Solaris najpierw ładowane są specjalne kondensatory, a zmagazynowana w ten sposób energia wykorzystana jest później przy rozruchu. Dzięki temu redukcji ulega pobór prądu z sieci trakcyjnej, a całkowite oszczędności zużycia energii elektrycznej tramwaju mogą sięgnąć nawet 20% - 30%. Ograniczeniu ulega również zapotrzebowanie na tzw. moc szczytową, według której przedsiębiorstwa rozliczają się z dostawcą energii elektrycznej. Zastosowane w Tramino superkondensatory to nowość w polskich wagonach. Solaris jako pierwszy zdecydował sie na takie rozwiązanie.

Tramwaj dodatkowo wyposażono w system awaryjnego odblokowania zacisków hamulca. Operacji tej dokonuje się szybko i łatwo przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku w kabinie motorniczego. Dzięki temu unika się sytuacji blokowania torowiska. 

Prezentowany na Trako Tramino jest wstępem do całej rodziny pojazdów szynowych o różnych długościach i wyposażeniu. Najkrótszy z tramwajów będzie trzyczłonowym, niskopodłogowym pojazdem o długości 18,8 metra, najdłuższe zaś tramwaje marki Solaris mogą mieć znacznie więcej niż 31,7 metra - w zależności od wymagań klientów.

Podczas konstruowania tramwaju Tramino, podobnie jak w przypadku wszystkich pojazdów marki Solaris, wysoka jakość była jednym z priorytetów. Zastosowane w pojeździe komponenty to produkty najlepszych światowych firm. Między innymi:

System hamulcowy –Hanning &Kahl

Zestawy kołowe - GHH

Klimatyzacja –Konvekta

Drzwi –Ultimate

Przeguby –Huebner

Systemy trakcyjne –Medcom

Pantograf –Stemmann

Przekładnie –Voith

Dane techniczne prezentowanego na targach TRAKO Solarisa Tramino:

 

Całkowita długość tramwaju

31 700 mm

Szerokość pudła

2 350 mm

Szerokość wnętrza pudła (maksymalna)

2 210 mm

Wysokość przy złożonym pantografie

3 575 mm

Liczba członów

5

Szerokość toru

1 435 mm

Średnica koła (nowego/zużytego)

600/540 mm

Minimalny promień skrętu

18 m

Wysokość podłogi

350 mm

Udział niskiej podłogi

100 %

Liczba miejsc siedzących (+ miejsca rozkładane)

61 (+8)

Liczba miejsc stojących (5 osób/m2)

138

Liczba drzwi

6

       w tym drzwi jednopłatowe (prześwit 750 mm)

2

       w tym drzwi dwuskrzydłowe (prześwit 1 300 mm)

4

Napięcie sieci

600 V (+120 V, -200 V)

Liczba i moc silników trakcyjnych

4 ×105 kW

Silniki trakcyjne

asynchroniczne

Prędkość konstrukcyjna

80 km/h

Prędkość maksymalna

70 km/h

Przewidywana żywotność tramwaju

30 lat

 

Jak podkreślał Krzysztof Olszewski po targach Trako tramwaj wraca do Łodzi, do warsztatów MPK, w których został budowany i będzie przechodził dalsze testy. Na pierwszą jazdę próbną zostanie przetransportowany do Poznania. To właśnie tamtejsze MPK będzie pierwszym odbiorcą Tramino. W czwartek wyjaśniło się, iż ostatecznym zwycięzcą przetargu na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów właśnie dla MPK Poznań będzie Solaris, który pokonał w decydującym starciu bydgoską PESĘ. Trzeba zatem uzbroić się teraz w odrobinę cierpliwości i czekać na pojawienie się Tramino na torach. Wówczas przyjdzie czas na kolejne refleksje na temat nowego pojazdu.                    
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Trako
Solaris
targi
premiera
 • Bernard – 20.10.2009

  Cytuję: "poziom wejścia na wysokości 350 mm od poziomu główki szyny jest identyczny z wysokością standardowego przystanku". Nie mogę się zgodzić, nawet w Warszawie po podwyższeniu przystanków w al. Jerozolimskich znajdują się one ok. 10 cm niżej niż wejście do tramwaju Pesy.

 • – 21.10.2009

  Moze jak Pan Frankiewicz zobaczy Tramino to zadecyduje o powrocie tramwajów do Gliwic?

 • notatnik – 21.10.2009

  takim tramwajem nie powstydzilby sie jechac nawet agent Tomek.

 • tr – 21.10.2009

  Rzecz porządna i na randkie i na wypady poza miasto.

 • MiT – 21.10.2009

  Mały "byk". ;) Marka Solaris w 1996? Pierwszy Urbino był zaprezentowany na targach poznańskich w 1999 wg mnie. W 1996 to chyba nawet jeszcze nie było autobusów serii "K".

 • KW – 21.10.2009

  A racja. Miejskich autobusów, ale nie Urbino!

 • cezari – 21.10.2009

  A jak wyglądają dwie pary odskokowo-przesuwnych drzwi jednoskrzydłowych? ;)

 • KW – 21.10.2009

  Tak jak na zdjeciu 3 i 4.

 • Bartek – 22.10.2009

  Ja tam widzę dwoje drzwi jednoskrzydłowych i cztery dwuskrzydłowe.

 • Zyx – 22.10.2009

  Tramwaj prezentuje się naprawdę elegancko, ale przez długość 31,7 m już na wejściu wykosili się z przetargu w Krakowie, gdzie przecież mieli odpowiednie referencje uprawniające ich do startu.

 • z Poznania – 22.10.2009

  Szczerze: Tramino mi się nie podoba. Po pierwsze - pantograf pod włos. Po drugie - światła bardziej podobały mi się takie kwadratowe. Po trzecie - ta wycieraczka jakoś dziwnie ustawiona i za bardzo rzuca się w oczy, czego np. w Combino nie ma. Po czwarte - z lusterkami wyglądał by lepiej. Ale to tylko moje zdanie.

 • Ogór – 27.10.2009

  Dla mnie to kawał dobrej designerskiej roboty. Ładna, czytelna sylwetka z odważnymi krawędziami (PESA też nie jest najgorsza, ale przeszkadza mi właśnie jej "bułowatość"). Zabawny pomysł z tymi pomarańczowymi światłami pod sufitem. Dobrze, że Koleje Mazowieckie nie eksploatują tramwajów:P

 • badacz xx – 30.10.2009

  ponownie zastanawiam się czy nowoczesny wygląd nie stoi w konflikcie z odpornością na zderzenia i otarcia? A ten pantograf "pod włos" - czy nie złamie się gdy zaczepi o nierówny fragment sieci trakcyjnej? Wiele razy widziałem złamany, wyrwany pantograf.

 • babol – 18.11.2009

  A w Tramino znów tragiczne siedzenia ze steru. Czy ktoś sprawdzał czy one aby bezpieczne są? Rok temu je pokazali i chyba nigdzie one nie jeżdżą. O czymś to świadczy!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....