TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Telewizja dla pasażera
Piotr Kołaczek - Opublikowano: 15.07.2008 12:29:22
Telewizja dla pasażera

10 lipca b.r. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie uruchomiło we wszystkich tramwajach NGT6 dwie nowe usługi: monitoring oraz powiadamianie o zdarzeniach ważnych dla pasażerów albo takich, które mogą spowodować opóźnienia w ruchu. Obydwa rozwiązania zostały zaprezentowane na konferencji prasowej zorganizowanej na terenie zajezdni tramwajowej Podgórze.

Monitoring, już wcześniej uruchomiony w krakowskich autobusach, wielokrotnie potwierdził swoją przydatność. Pozwolił Policji ustalić kilku sprawców pobić, skierować wnioski o ukaranie osób spożywających alkohol i popełniających inne wykroczenia. Kamery zainstalowane w tramwajach NGT6 umożliwiają uzyskanie materiału dowodowego wysokiej jakości, bardzo trudnego do zakwestionowania przed sądem. Rejestratory mają przechowywać zapis z ostatnich jedenastu dni. Teoretycznie istnieje możliwość przesłania obrazu z wnętrza tramwaju w czasie rzeczywistym, na przykład do policyjnego Centrum Wspomagania Dowodzenia. Dzięki temu możliwe byłoby skuteczne poszukiwanie osób zaginionych lub sprawców przestępstw i wykroczeń. System można również wyposażyć w opcję rejestrowania pozycji ustalonej na podstawie danych z odbiornika GPS. Dzięki temu stałoby się możliwe dokładne ustalenie miejsca, w którym poszukiwana osoba wsiadła do pojazdu, lub go opuściła. Po wdrożeniu oprogramowania biometrycznego potrafiącego dopasować fotografię poszukiwanej osoby do twarzy pasażera policja uzyskałaby potężne narzędzie do walki z przestępczością. To jednak kwestia bliżej nieokreślonej przyszłości. Obecnie monitoring funkcjonuje w 50 tramwajach NGT6 oraz w 73 autobusach. Wkrótce na ulice Krakowa wyjedzie 45 nowych autobusów, każdy z nich będzie wyposażony w kamery i rejestratory. W ten sposób liczba monitorowanych pojazdów wzrośnie do 168. Niektórzy pasażerowie mogą postrzegać instalowanie kamer w pojazdach komunikacji miejskiej jako zamach na prywatność ale w ostatecznym rozrachunku bezpieczeństwo i spokój podróży są chyba warte pewnych poświęceń.

Druga usługa, obsługiwana przez firmę Novamedia Innovision, umożliwi pasażerom dostęp do bieżących informacji z kraju i ze świata (serwis informacyjny jest dostarczany przez Polską Agencję Prasową). Dyspozytorzy MPK mogą zlecić wyświetlanie komunikatów o utrudnieniach w ruchu, zatrzymaniach tramwajów, poszukiwanych przedmiotach i osobach (np. zaginionych dzieciach). Dzięki temu pasażerowie będą w stanie podjąć decyzję o przesiadce, zanim ostatecznie utkną w korku. Taka informacja jest tym cenniejsza, im szybciej trafi do pasażerów. Dzisiaj komunikaty są przekazywane w następujący sposób: kierujący pojazdem informuje dyspozytora o utrudnieniach w ruchu, a ten –za pomocą specjalnie przygotowanej strony www - przesyła komunikat do operatora usługi, który wprowadza tekst do systemu. Każdy pojazd, w którym uruchomiono usługę, jest wyposażony w moduł transmisji danych współpracujący z siecią telefonii komórkowej.

Co kilka –kilkanaście minut moduł wysyła żądanie aktualizacji danych i w odpowiedzi otrzymuje zestaw komunikatów, które są prezentowane na 20 calowych monitorach w postaci pasków, przewijających się w dolnej części ekranu. Oprócz tego, a właściwie przede wszystkim, na ekranach prezentowany jest program przygotowany przez należącą do Novamedia telewizję TV M. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł 2,3 miliona złotych i został pokryty przez Novamedia. To spora kwota, ale 200 monitorów LCD umieszczonych w miejscach uczęszczanych codziennie przez dziesiątki tysięcy pasażerów to doskonały nośnik reklam. Można więc przypuszczać, że są to dobrze zainwestowane pieniądze.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
monitoring
Bombardier
MPK
Kraków
bezpieczeństwo

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....