TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Rynek tramwajów i pojazdów metra w Polsce w 2010 roku
INFOTRAM Karol Wach - Opublikowano: 15.02.2011 08:39:27 3 komentarze
Rynek tramwajów i pojazdów metra w Polsce w 2010 roku

W 2010 roku zanotowaliśmy wzrost dostaw na rynku tramwajów i pojazdów metra. Krajowi przewoźnicy odebrali i wprowadzili do ruchu łącznie 44 wagony tramwajowe, co warte podkreślenia, wszystkie z niską podłogą. W porównaniu z 2009 rokiem, kiedy to dostarczonych zostało 26 pojazdów, z czego 24 to wagony dla warszawskiego metra zanotowano wzrost o 40,90%. Zauważyć należy, iż nowe tramwaje dotarły w znacznym stopniu do miast, które w przyszłym roku będą gospodarzami EURO2012. Prawdziwy boom na dostawy tramwajów w 2010 roku zaczął się w IV jego kwartale. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy polscy przewoźnicy odebrali tylko 13 wagonów, co stanowiło zaledwie 29,54% dostaw. Dobry wynik ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku jest efektem rozpoczęcia dostaw tramwajów z kontraktów dla ZKM Gdańsk oraz Tramwajów Szczecińskich, jak również realizacji największego przetargu, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, na dostawę 186 wagonów dla Tramwajów Warszawskich. Dla porządku wspomnieć należy, iż 100% rynku tramwajów i pojazdów metra, to dostawy tramwajów. Ani metro, ani Warszawska Kolej Dojazdowa, nie wzbogaciły swojego taboru w okresie omawianych 12 miesięcy.    

Lista rankingowa   

Bezapelacyjnym liderem rynku tramwajów i pojazdów metra została w 2010 roku bydgoska PESA. Przy łącznych dostawach 44 wagonów, aż 38 z nich zostało wyprodukowanych przez PESĘ. Stanowi to aż 86,36% udziału w rynku. Pozostałe 13,64% przypadło w udziale firmie Protram Wrocław, która dostarczyła 6 wagonów. W porównaniu z rokiem 2009 PESA poprawiła swój udział w rynku o ... 100%, Protram zaś o 75%. Wynik -100% zaliczył zaś Wagonmasz St. Petersburg, który w 2010 nie dostarczył żadnych wagonów na polski rynek i wszystko wskazuje na to, iż poprawienie czy nawet osiągnięcie poziomu z roku 2009, kiedy to przekazał Metru Warszawskiemu 24 wagony serii 81, będzie dla rosyjskiego producenta bardzo trudne.

Udział w runku 2010 rok - producenci  

Lp.

Producent

Liczba dostarczonych pojazdów

Udział w rynku

1.

PESA Bydgoszcz

38 (120Na/120NaS)

86,36%

2.

Protram Wrocław

6 (205WrAs)

13,64%

Przewoźnicy z nowym taborem

W roku 2010 nowy tabor odebrało 4 polskich przewoźników. Najwięcej pojazdów, bo aż 32 wagony PESA 120Na Swing, trafiło do Tramwajów Warszawskich. Stanowi to aż 72,73% wszystkich dostaw. Drugie miejsce zajęło MPK Wrocław, które odebrało 6 wagonów Protram 205WrAs, co stanowi 13,64% rynku. Ostatnie miejsce na podium dla ZKM Gdańsk, który otrzymał 5 wagonów, również Swingów, osiągając 11,36% udział w rynku. Wreszcie Tramwaje Szczecińskie, które odebrały od PESY jeden wagon 120NaS uzyskały wynik na poziomie 2,27% rynku.

Porównując 2010 rok do roku 2009 należy zauważyć, iż tylko jeden przewoźnik –MPK Wrocław –odbierał od producentów wagony tramwajowe w obu latach, poprawiając swój wynik aż o 75%. Z listy rankingowej znika natomiast Metro Warszawskie, które w 2010 roku nie wprowadziło do eksploatacji żadnego nowego pojazdu.

Udział w runku 2010 rok –przewoźnicy

Lp.

Przewoźnik

Liczba odebranych pojazdów

Od kogo

Udział w rynku

1.

Tramwaje Warszawskie

32

PESA Bydgoszcz

72,73%

2.

MPK Wrocław

6

Protram

13,64%

3.

ZKM Gdańsk

5

PESA Bydgoszcz

11,36%

4.

Tramwaje Szczecińskie

1

PESA Bydgoszcz

2,27%

Podsumowanie

Rok 2010 był dla rynku tramwajów i pojazdów metra rokiem udanym. Co cieszy, kolejny, 2011 rok, zapowiada się jeszcze lepiej, a to wszystko głównie za sprawą kontynuacji dostaw z największych polskich kontraktów –dla Tramwajów Warszawskich, ZKM Gdańsk i Tramwajów Szczecińskich. Rozpoczną się również dostawy wagonów dla MPK Wrocław (Skoda 19T) oraz MPK Poznań (Solaris Tramino). Już teraz można śmiało zaryzykować twierdzenie, iż liczba nowych wagonów dostarczonych polskim przewoźnikom w roku 2011 przekroczy magiczną setkę! 
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
rynek
PESA
Protram
Tramwaje Warszawskie
MPK Wrocław
ZKM Gdańsk
Tramwaje Szczecińskie
 • BŁĄD – 25.02.2011

  Dla porządku wspomnieć należy, iż 100% rynku tramwajów i pojazdów metra, to dostawy tramwajów. Ani metro, ani Warszawska Kolej Dojazdowa, nie wzbogaciły swojego taboru w okresie omawianych 12 miesięcy. Rynek tramwajów i pojazdów metra w Polsce w 2010 r.

 • KW – 25.02.2011

  No i gdzie ten błąd?

 • Yusek – 01.03.2011

  W sumie przydała by się jeszcze analiza wielkości zakupu do wielkości miasta. Warszawa 1 tramwaj na 53 tys. mieszkańców. Wrocław 1 tramwaj na 105 tys. Gdańsk 1 tramwaj na 91 tys. Szczecin 1 tramwaj na 406 tys.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....