TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Rok z tramwajami w Olsztynie
OLSZTYN.EU InfoTram - Opublikowano: 19.12.2016 15:52:28 2 komentarze
Tu już nie zapalimy (foto: olsztyn.eu)

Mija pierwszy rok funkcjonowania komunikacji tramwajowej w Olsztynie. Dziś już nikt nie dziwi się widząc nadjeżdżający tramwaj. Jeszcze jakiś czas temu nie było to tak oczywiste.

Dokładnie rok temu, 19 grudnia 2015r., na ulice miasta po półwiecznej przerwie wyjechał pierwszy tramwaj. Historyczny kurs odbył się pojazdem Solaris Tramino o numerze bocznym 3006. Tramwaj udekorowany w czerwoną kokardę przewiózł pasażerów trasą spod Wysokiej Bramy na Jaroty. Gdy ruszał w niebo wystrzeliło konfetti. Mieszkańcy robili zdjęcia, a pierwsi pasażerowie otrzymali pamiątkowe certyfikaty.

Jak informuje Urząd Miasta pojawienie się tramwajów w Olsztynie było odpowiedzią na nieustająco zwiększającą się liczbę samochodów na ulicach i utrudnieniach z tym związanych. W samym Olsztynie zarejestrowanych jest ponad 100 tys. aut. Budowa buspasów zadziała pozytywnie. Nie wszędzie jednak można zastosować to rozwiązanie, dlatego w wielu miejscach podlegają one tym samym prawom jak inni uczestnicy ruchu. Tramwaj natomiast porusza się swoim wydzielonym torowiskiem, ma priorytety w sygnalizacji świetlnej. To zdecydowanie przyspieszyło podróże komunikacją miejską.

Dziś już wiemy, że tramwaj się przyjął ? pisze olsztyński magistrat. Badania przeprowadzone po 10 miesiącach od wprowadzenia nowego środka transportu pokazują, że zmiany w transporcie publicznym zaowocowały wzrostem liczby pasażerów. Zarząd Dróg Zieleni i Transportu odnotował w tym czasie sześcioprocentowy wzrost wpływów ze sprzedaży biletów. Wyższy zysk uzyskano pomimo obniżenia cen biletów okresowych oraz wprowadzenia biletów czasowych.

Warto wspomnieć, że przy okazji projektu tramwajowego wprowadzono również Inteligentny System Transportowy. Olsztyński ITS to system kamer i czujników sterujących ruchem komunikacji zbiorowej. To również przystankowe tablice informacji pasażerskiej, biletomaty, karta miejska. W październiku olsztyński ITS został doceniony i wyróżniony w australijskim Melbourne podczas XXIII Światowego Kongresu ITS. Wręczenie statuetki i stosownego certyfikatu odbyło się podczas sesji plenarnej "Smart Cities". Wyróżnienie to nie tylko powód do dumy, ale i duża promocja Olsztyna na arenie międzynarodowej.

Tramwaje na dobre wpisały się w codzienny krajobraz miasta. W najbliższej przyszłości planowane są kolejne inwestycje, w tym linia łącząca Pieczewo z Dworcem Głównym.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
  • Rob – 20.12.2016

    Olsztyńskie tramwaje dostały nawet swoją tramwajową piosenkę: "Serce w tramwaju":https://www.youtube.com/watch?v=FX-5Y_moYdY

  • NM – 20.12.2016

    Tylko Olsztyn , a inne polskie miasta potencjalnie tramwajowe ?

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....