TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Producenci tramwajowi na Trako 2007
Karol Wach - Opublikowano: 07.11.2007 18:43:23
Producenci tramwajowi na Trako 2007

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia poszczególnych producentów taboru tramwajowego i ich ofert, zaprezentowanych na tegorocznych targach TRAKO, warto pokusić się o krótki przegląd aktualnie dostępnych na rynku pojazdów. Jako że na przy targowej ekspozycji można było podziwiać tylko jeden wagon tramwajowy musimy zadowolić się zdjęciami i wizualizacjami udostępnionymi nam przez producentów.

FPS Cegielski Poznań

Oferta poznańskiego producenta to przede wszystkim niskopodłogowy wagon 118N, który można było fizycznie podziwiać na TRAKO oraz jednoczłonowy tramwaj 123N. Jak wiadomo, wspominaliśmy już bowiem o tym w portalu InfoBus, prezentowana na targach „Puma”to pojazd prototypowy, przygotowany pod kątem przetargu ogłoszonego przez Tramwaje Warszawskie, w którym zwyciężyła oferta bydgoskiej PESY. Aktualnie Cegielski poszukuje nabywców na swój produkt, zarówno w kraju, jak i za granicą, głównie na Wschodzie kontynentu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wagonów 123N –to właśnie z tym produktem FPS wygrała warszawski przetarg i tramwaje te jeżdżą już po stołecznych torowiskach. FPS jest ponadto producentem wagonów typu NB4 / 4NBWE, które dostarczano dla zakładów komunikacji miejskiej w Niemczech.

PESA Bydgoszcz

PESA oferuje niskopodłogowe, modułowe tramwaje niskopodłogowe, 3- bądź 5-członowe. Bydgoskie tramwaje jeżdżą już w Warszawie (120N) oraz w Elblągu (121N). W najbliższym czasie pojawią się także w Bydgoszcz i w Łodzi (122N).

Alstom Konstal

W szerokiej ofercie produktów dla transportu pasażerskiego koncern Alstom Transport ma m.in. tramwaje CITADIS oraz pociągi metra –METROPOLIS. Pierwsze z ww. kursują chociażby po ulicach Gdańska i Katowic. Można je spotkać również w największych miastach całego świata –Paryżu, Rotterdamie, Barcelonie, Dublinie czy Melbourne. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość tramwajów w Polsce to właśnie konstalowskie „stopiątki”. Także Warszawskie Metro eksploatuje składy dostarczone przez Alstom, a w znacznej części wyprodukowane w Chorzowie. „Metropolisy”jeżdżą w takich miastach jak Paryż, Londyn, ,Hong-kong, Meksyk czy Sao Paulo.

Bombardier

Firma BOMBARDIER Transportation Polska Sp. z o.o. oferuje nowoczesne tramwaje Flexity. Są to pojazdy zapewniające wysoki komfort jazdy, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, zbudowane zgodnie z obecnie obowiązującymi normami bezpieczeństwa. Tramwaje tego producenta kursują po Krakowie i Łodzi. Oprócz pojazdów Bombardier zaprezentował na Trako m.in. elementy stosowane przy budowie systemów sterowania ruchem tramwajowym czy torowisk. Biorąc pod uwagę te produkty firma jest obecna na większości polskich sieci tramwajowych.

W ofercie Bombardiera znajdują się także pociągi metra. Jeżdżą one już m.in. w Berlinie, Bukareszcie, Guangzhou (Chiny), Helsinkach, Lizbonie, Nowym Jorku i Toronto.

Stadler

Oferta tego producenta to dwa tramwaje –Variobahn oraz Tango. Są to pojazdy dwukierunkowe, zbudowane zgodnie z najnowszymi trendami. Pierwsze z ww. kursują m.in. w Niemczech, Finlandii, czy Australii, drugie niebawem pojawią się chociażby w Bochum. Jak powiedział nam Stan Starski firma Stadler myśli również coraz poważniej o zdobyciu polskiego rynku tramwajowego.

Modertrans     

Firma Modertrans została założona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. oraz Zakład Napraw Autobusów Sp. z o.o. w Biskupicach. Specjalizuje się głównie w remontach pojazdów, zarówno autobusów, jak i tramwajów, jednakże w ostatnim czasie podjęto decyzję o budowie własnego tramwaju.

Skoda

Czeski producent kojarzony jest w Polsce przede wszystkim z wrocławskimi pojazdami 16T. Oprócz nich w ofercie firmy znajdują się takie tramwaje jak: 03T, 06T, 10T i 14T. Jak powszechnie wiadomo czeskie pojazdy kursują w wielu miastach europejskich, nie tylko na wschodzie kontynentu. Skoda z powodzeniem produkuje także wagony metra.

W najbliższych tygodniach w InfoBusie będziemy przyglądać się nieco bliżej poszczególnym producentom tramwajów.   
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Skoda
Alstom
Stadler
PESA
Trako

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....