TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Prezydent Olsztyna zapewnia, że nowe tramwaje trafią do miasta
InfoTram.pl - Opublikowano: 24.08.2017 12:25:27 9 komentarzy
Prezydent Olsztyna zapewnia, że nowe tramwaje trafią do miasta

Jak już informowaliśmy na łamach InfoTram.pl tylko Solaris Tram jest zainteresowany dostawą tramwajów dla Olsztyna. Cena zaproponowana przez oferenta jest jednak wyższa niż szacunki zamawiającego.

Drugi etap budowy trakcji tramwajowej zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze w tym roku ogłosimy przetarg na jej budowę, więc zapewne od wiosny prace budowlane ruszą z kopyta. Na razie rozstrzygamy przetarg na zakup ośmiu nowych zestawów tramwajowych. Piszę "rozstrzygamy", bo oferta wpłynęła, ale musimy dobrze się zastanowić, czy ją przyjąć. Powód tkwi w cenie, bo jak już wyjaśniałem w poprzednim wpisie, rynek wyraźnie ewoluuje i oferty przetargowe są coraz droższe. W przypadku nowych tramwajów wynika to po części także z naszych oczekiwań, bowiem chcielibyśmy, żeby kolejne zestawy miały wyższy standard wykonania, a ich obsługa i serwisowanie były łatwiejsze.

Zakładaliśmy, że koszt jednego zestawu wyniesie osiem milionów złotych brutto. Cena oferowana przez "Solarisa" – bo tylko ta firma złożyła nam ofertę – jest o około dwa miliony wyższa. Mimo że większość kosztów pokryje dotacja ze środków zewnętrznych, to jednak jest to znaczna różnica i dlatego nie śpieszymy się z rozstrzygnięciem przetargu. Decyzja musi być przemyślana i wyważona pod każdym względem. Jedno jest pewne – przed zakończeniem inwestycji nowe tramwaje muszą być w Olsztynie – i zapewniam, że będą.

Ci, którzy jechali naszym limonowym Tramino mówią, że mamy "tramwajowego Mercedesa" – i bez wątpienia tak już musi zostać, bo do dobrego zawsze się łatwiej przyzwyczaić, a wygoda staje się najszybciej przyswajalnym standardem. Zatem, pozostaje jeszcze kwestia ceny. W interesie nas wszystkich jest szukanie takich rozstrzygnięć, żeby była ona jak najniższa, więc… będziemy szukać – zapewnia na swoim blogu prezydent Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, że Solaris Tram zaproponował Olsztynowi 8 tramwajów za 80.833.791,90 zł brutto. Całość została wyceniona na 228.236.991,90 zł. Obejmuje ono 24 wagony.

Więcej informacji o przetargu znajdziecie w poniższym linku.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
przetarg
 • 123 – 24.08.2017

  "tramwajowego Mercedesa" hahahahaha

 • Maciej12991 – 24.08.2017

  10 mln za sztukę, to przyzwoicie jak na dobrej jakości tramwaj. Przy skorzystaniu z opcji wychodzi 9,5 mln za sztukę, więc warto z niej skorzystać. Założony budżet na zakup pojazdów moim zdaniem był oderwany od rzeczywistości. Warto dodać, że PESA Warszawie zażyczyła sobie za jedną sztukę około 12 mln. Więc naprawdę warto dofinansować noedoszacowany budżet.

 • Edi – 24.08.2017

  @123 Bo tak to właśnie głuptasie wygląda. Przejedź się, porównaj, a dopiero potem rób pośmiewisko z siebie. Hejty dzieciarni tu nic nie wskórają.

 • q – 24.08.2017

  Czy jeżeli dojdzie do zaakceptowania oferty droższej od pierwotnych szacunków to nadwyżka również zostanie objęta dofinansowaniem UE w identycznym stopniu, jak pierwotnie wskazywano, czy też dopłata obciąża już w całości budżet zamawiającego?

 • 123 – 24.08.2017

  @Edi Więcej się osmieszaj... Mianem Mercedesa to możesz nazwać firmy które są na rynku od wielu lat(typu Bombardier, Alstom) a nie firmę która produkuje autobusy i nagle stwierdza, że zacznie dodatkowo produkować tramwaje które mają wady "wieku dziecięcego". I Ty nazywasz je Mercedesem. Brak słów

 • Edi – 24.08.2017

  123, Mniej infantylności proszę. Po sposobie wypowiedzi od razu widać, że jesteś dzieciakiem. I jak dziecku tłumaczę, że to jedyny nasz producent sprzedający tramwaje na zachód. A właśnie tamtejsze środowisko akurat doskonale wie czego po danym producencie, zaproszonym do przetargu, można się spodziewać. Na tym rynku właśnie sprzedają firmy które sam wymieniłeś.A jak cię boli że to nie Pesa i hejtujesz, to trudno, sam sobie robisz krzywdę. Dziwnym trafem użytkownicy w niemczech chwalą je i dokupują opcje. Jeszcze raz: hejty dzieciarni nie zmienią rzeczywistości, choćby ci żyłka pękła, a internetowe bzdety puszczane w obieg po czasie wracają obuchem.

 • kolejFAN – 24.08.2017

  prezydent olsztyna zapewnia, że nowe tramwaje trafią do miasta ... z moderszajsu :)

 • kaszeb – 25.08.2017

  @Edi,wyluzuj,relaks. Nie co się zajmować wpisami o nickach 123,k,www,ect,etc. Typowe hejty nie mające pojęcia o tramwajach czy pociągach. Zorientował się że wpisanie"odpowiedniej"firmy zdemaskuje go więc podał Bombkę czy Francuza ale dziwnym trafem w tym"pięknym"kraju nie obowiązuje logika i rozum tylko dziadostwo więc głównym kryterium jest cena co wyklucza światowe firmy i światowy poziom. Przykładowo w Śląskich francuzach czyli 116Nd Alstroma łożyska w belkach skrętnych wymieniano po 17 latach a w twistach po czterech! Więc o czym my tu mówimy.Usłużne"wiewiórki"doniosły mi że wczoraj w Cze-wie od 14 jeździł tylko jeden twist,reszta odstawiona. Poznański moderszjs jakoś daje sobie radę,statystyki są po jego stroniei oby tak dalej,Niemcy wybierają Solarisa i to są fakty !

 • mechanik – 25.08.2017

  @kaszeb Dzięki za info. Ale ja być całkowicie spokojny, to ja wyautowałem tego hejta, taki krótki przerywnik w czasie pracy. Co do tych łożysk, to podobno w Cz-wie inne znacznie szybciej. Lepiej w Krk, bo od razu po oddaniu przekładnie pięknie huczały, a w środku nad tylnymi wózkami telepały się pobrudzone smarem osłony. Wraz z finezją oddanego wnętrza był to niezapomniany widok, a oglądałem to na żywo.Wracając do Tramino, koszt zakupu wcale nie jest z kosmosu. W takiej gdańskiej ustawce seryjny Jazz miał być w promocji za 9,6, a "po kosztach" 9,2mln/sztuka netto. Biorąc pod uwagę różnice, to imho całe halo jest bardziej pod publikę. A co do Modertrans, to chłopaki wykonały kawał pracy, no i ten piękny numer, chapeau bas. Kibicuję :)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....