TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Pół miliarda na tramwajowe inwestycje w Bydgoszczy
InfoTram - Opublikowano: 31.10.2016 09:16:40
Pół miliarda na tramwajowe inwestycje w Bydgoszczy

W najbliższych latach zrealizowany zostanie szereg inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury tramwajowej w Bydgoszczy. Tamtejszy magistrat informuje, że na ten cel udało się zagwarantować środki z funduszy unijnych. Na co?

Z kontraktu terytorialnego

Najwięcej środków na transport szynowy Bydgoszcz ma zagwarantowane dzięki wynegocjowanemu w 2014 roku kontraktowi terytorialnemu. Za priorytetowe inwestycje, które otrzymają wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, uznane zostały torowiska na ul. Kujawskiej, nowy most przez Brdę, modernizacja ul. Chodkiewicza oraz ul. Toruńskiej na odcinku od zajezdni do pętli Stomil. Ich łączna wartość to ponad 425 mln zł.

Z kolei w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wsparcie zapewnione mają projekty związane z przebudową pętli na Kapuściskach oraz torowiska od ul. Ustronie przez Babią Wieś do ronda Toruńskiego. Koszt tych dwóch zadań szacowany jest na ponad 12 mln zł.

- W ostatnich latach na rozwój komunikacji tramwajowej przeznaczyliśmy pół miliarda złotych - podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Dzięki tym pieniądzom od 2012 roku możemy dojechać tramwajem do zmodernizowanego dworca głównego, a z początkiem tego roku Fordon zyskał szybkie i bezpośrednie połączenie z centrum. W ciągu najbliższych 4 lat na transport szynowy wydamy kolejne pół miliarda złotych. Nowe inwestycje połączyliśmy z dalszą wymianą taboru. Z wykorzystaniem dofinansowania unijnego zamówiliśmy już 18 pojazdów. Zależy nam jednak na wymianie większej części tramwajów na nowoczesne składy niskopodłogowe i analizujemy optymalny sposób sfinansowania tego przedsięwzięcia - dodaje.

Inwestycje z pewnym dofinansowaniem (POIŚ)

Najważniejszą inwestycją będzie budowa torowiska na Kujawskiej od Zbożowego Rynku do ronda Kujawskiego. Inwestycja będzie obejmowała między innymi dobudowanie drugiej jezdni na Kujawskiej oraz rozbudowę chodników, budowę ścieżek rowerowych, nowych przystanków i oświetlenia. Warto podkreślić, że nowe rondo Kujawskie będzie obniżone w stosunku do obecnego poziomu o ponad 2 metry. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. Po wybudowaniu nowego połączenia powstanie wygodne połączenie szynowe centrum z osiedlami tak zwanego górnego tarasu (Wzgórze Wolności, Wyżyny i Kapuściska). To zadanie zostanie połączone również z rozbudową węzła tramwajowego Szarych Szeregów i pętli przy ul. Magnuszewskiej na osiedlu Wyżyny. Szacowana wartość przedsięwzięcia połączona z zakupem 15 nowoczesnych pojazdów to 276 mln zł.

Kolejny projekt to budowa połączenia tramwajowego pomiędzy ulica Toruńską i Fordońską. Zakończyły się już konsultacje społeczne towarzyszące temu zadaniu. Większość osób wskazało na wariant zakładający budowę nowego torowiska w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Realizacja tej inwestycji pozwoli odciążyć sąsiedni most Pomorski oraz skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i osiedlami górnego tarasu. Obecnie zaczęły się prace nad projektem. Przetarg na prace budowlane będziemy mogli ogłosić na przełomie 2017 i 2018 roku. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 80 mln zł.

Kończy się też warta ponad 21 mln zł inwestycja na ul. Chodkiewicza. Obejmowała ona modernizację jezdni, wymianę torowiska wraz z podbudową, wytyczenie drogi rowerowej i przebudowę chodników. Złożony został już wniosek o dofinansowanie na kwotę 13,35 mln zł.

Kolejnym zadaniem będzie przebudowa torowiska przy ul. Toruńskiej wraz z modernizacją pętli Stomil. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to 44 mln zł.

Ważne połączenia do remontu (ZIT) i tabor

W tym roku rozpoczną się prace nad koncepcją przebudowy odcinka ul. Wojska Polskiego od ul. Baczyńskiego do pętli Kapuściska. To uzupełnienie wcześniejszych remontów prowadzonych przez ZDMiKP. Pozwoli to poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w rejonie pętli oraz zapewni jej odpowiednią przepustowość. To zadanie jest powiązane z zakupem 3 nowych tramwajów. Przetarg na tabor do obsługi tego odcinka został połączony z zamówieniem nowych pojazdów do obsługi ul. Kujawskiej. Obecnie trwa procedura składania wniosków zainteresowanych dostawców.

Gotowi na więcej

Jeśli tylko pojawi się szansa na wykorzystanie dodatkowych środków, Bydgoszcz będzie starała się rozszerzyć liczbę realizowanych inwestycji. Na liście rezerwowej Programu Infrastruktura i Środowisko znalazły się zadania związane budową torowiska na Szwederowo i Błonie połączone z dalszymi zakupami taboru tramwajowego. Ich koszt szacowany jest na blisko 700 mln złotych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....