TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Pojechaliśmy tramwajem do Fordonu [ZDJĘCIA]
InfoTram - Opublikowano: 16.01.2016 21:41:45 13 komentarzy
Pojechaliśmy tramwajem do Fordonu

Od dziś bydgoskie tramwaje dojeżdżają do Fordonu. To najdłuższy, bo 9,5 km odcinek tramwajowy, oddany do użytku po 1989 roku. Linia ma trochę charakter podmiejski, zwłaszcza z uwagi na dość długie odległości między przystankami. Zakończona jest dwoma krańcówkami, z czego jedna zlokalizowana została tuż przez zajezdnią. Aby zawrócić tramwaj musi się zatem udać na jej teren, rzecz jasna już bez pasażerów. Tak dzieje się w przypadku linii 3 i 5. Do Fordonu można dojechać także liniami 7 i 10. Te kończą bieg przy ul. Niepodłegłości.

Na trasie powstało 13 przystanków (w każą stronę), ułożono 23 km torów. Oprócz torowiska, została zbudowana także estakada dla tramwajów nad stacją kolejową Bydgoszcz Wschód i trzema położonymi w pobliżu ulicami. Żelbetonowy obiekt wzniesiono na 20 podporach, a nad częścią konstrukcji w obrębie stacji zbudowano zadaszenie w kształcie tuby, wykonane ze stali i profilowanego szkła hartownego. Zadaszono również perony kolejowe.

Z peronów kolejowych na estakadę, gdzie znajdują się przystanki tramwajowe, prowadzą schody i windy. Budowa estakady wymagała przesunięcia stacji kolejowej prawie 400 metrów na zachód, co wiązało się budową nowego torowiska i peronów.

Pierwszego dnia kursowania tramwajów do Fordonu zainteresowanie nowym środkiem transportu w tej części miasta było olbrzymie. Bydgoszczanie polowali głównie na Swingi. Często wejście do nowego tramwaju było utrudnione, pojawiały się też opóźnienia. Ci, którzy nie zmieścili się do Swingów musieli zadowolić się Konstalami.

Dziś dało się słyszeć także głosy niezadowolonych. Ich zdaniem tramwaj zbyt długo jedzie do centrum. Tę samą trasę autobus pokonuje około 10 minut szybciej. Czy zatem tramwaj się sprawdzi? Pewnie tak. Nie będzie stał w korkach i to jest zdecydowanie argument za szynowym środkiem transportu.

Podczas naszej redakcyjnej przejażdżki natrafiliśmy też niestety na awarię taboru. I to na jednym z najdłuższych odcinków bez przystanku, przed dworcem Bydgoszcz Wschód. Śpieszymy wyjaśnić, że popsuł się skład Konstali, a nie Swing. Wagony PESY kursowały dziś bez większych kłopotów. Awaria, którą udało się usunąć po około 20 minutach jeszcze bardziej opóźniło linie fordońskie. W zatrzymaniu utknęło pięć składów.

Historyczny, pierwszy tramwaj do Fordonu pojechał o 4:38. Był to kurs wykonywany przez linię nr 5. Pojechał nim Prezydent Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy, który o godz. 12 dokonał uroczystego otwarcia linii tramwajowej do Fordonu. Oprócz niego brali w nim udział przedstawiciele PESY, producenta tramwajów oraz firmy Gotowski ? wykonawcy inwestycji. Był tort, grochówka i gadżety. Wystąpił też zespół muzyczny, oczywiście swingujący. Wszyscy, którzy się pojawili na pętli technicznej mogli też zobaczyć tabor tramwajowy z Bydgoszczy, ten zabytkowy i współczesny, a także wystawę, poświęconą historii tramwajów w tym mieście. Na otwarciu linii pojawiło się około 1,5 tys. osób.

Już dziś Prezydent Bruski zapowiedział korektę rozkładu jazdy. Tramwaje mają ruszać wcześniej, tak, aby pracownicy mogli dojeżdżać na czas do pracy. Także do PESY. Zwracał na to wagę Wiceprezes bydgoskiego producenta, który wyraził zadowolenie z faktu, że to właśnie wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje będą obsługiwać trasę do Fordonu. Wielu naszych pracowników dojeżdża do pracy właśnie z tej części miasta.

Ta inwestycja nie mogłaby zostać zrealizowana gdyby nie pomoc unijna ? mówił Rafał Bruski.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Bydgoszcz
PESA
 • WG – 17.01.2016

  "Ci, którzy nie zmieścili się do Swingów musieli zadowolić się Konstalami."Naprawdę...? Jakie "Konstale" były w ruchu? 2N, 803N? Z tego co mi wiadomo są to "osiemsetpiątki". Pisanie o nich per "Konstale" to duże nadużycie i zły autobusowy nawyk.

 • aaaaaa – 17.01.2016

  Konstali, Konstalami, Konstale... Tia...

 • jan24 – 17.01.2016

  "Osiemsetpiatka" to w nomenklaturze lokalnej "STRZALA" (z Pesy), a pozostale sklady to Konstale 105 z mutacjami po modernizacjach

 • WK – 17.01.2016

  Nie rozumiem o co chodzi z tymi "Konstalami" Generacja 805N / 805Na była wyprodukowana w "Konstal-Chorzów", więc określenie na te tramwaje też jest jako konstale...

 • BDG37 – 17.01.2016

  A 805 to nie jest Konstal, tylko wersja wąskotorowa.

 • ? – 17.01.2016

  A co jak nie konstal? Pesa?

 • WG – 18.01.2016

  @WK: tak, oczywiście, są tam wyprodukowane. Ale ale - wyobraź sobie, że ta fabryka wyprodukowała także wiele innych typów wagonów. Takie sformułowanie wprowadza w błąd, ale daje pole popisu do różnych złośliwości.

 • maciej12991 – 18.01.2016

  Fabryka KONSTAL produkowała wyłącznie rodziny pojazdów N, 13N, 102N, 105N, użycie miana konstal do każdego typu z wymienionych jest właściwe. @WG dlatego twoje stwierdzenie jest absurdalne.

 • icinika – 18.01.2016

  @jan24po pierwsze wBydgoszczy jeżdżą Konstale 805Na a nie żadne 105N. 105N to konstale szerokotorowe czy normaln torowe. 805Na to rozstaw kół na tor 1000mm.poza tym nie ma czegoś takiego jak STRZAŁA w Bydgoszczy. taką nazwę zupełnie z czapy wymyślił pierwszego dnia jak się pojawił tramwaj Konstal 805Nm (zmodernizowana przez PESEĘ 805Na), nikt tego tramwaju tak nienazywał tylko jak w skeczu kabaretu moralnego niepokoju o pismakach ( https://www.youtube.com/watch?v=ZQhlUn8d7pQ ) pismak musiał coś wymyśleć żeby ubarwić. pismacy tak mają. z resztą bardzo żadko w życiu nazwy potczne zostają nazwane pierwszego dnia jak się coś pojawi. zazwyczaj taka nazwa pojawia się z biegiem czasu ... i tak było i tu, czasem niektórzy nazywali ten pojazd viagra. nikt poważny nie nazwał tego strzałą bo chyba jedynie szybki pociąg przy dużej prędkości można tak nazwać ale na pewno nie 805Nm. Faktem jest, że tramwaj uważa się za najładniejszą modernizację w Polsce jeśli chodzi o 105n/805npozdrawiam

 • jatal. – 18.01.2016

  1. 805N to Konstale.2. "Strzała" to oficjalna wybrana w konkursie nazwa nadana tramwajowi przez MZK.http://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/1,35590,1574855.html

 • satystyst – 19.01.2016

  @jatalto nie był żaden konkurs tylko gazetowa nagonka żeby był temat.

 • TakaPrawda – 19.01.2016

  Ubawiłem się, czytając, że Strzała to najładniejsza modernizacja Konstala 105N/805N. Każda sroka swój ogon chwali, na Dolnym Śląsku usłyszysz, że najlepsza modernizacja to Konstal/Protram 105NWr, w Wielkopolsce wychwalają Moderusa Alfę itp. Strzała to było nieporozumienie, nieudana modernizacja. Wtajemniczeni wiedzą, że dopóki nie zrobiono remontu jakiś czas temu (podczas którego pozbyto się wielu tych wadliwych "unowocześnień" - np. przywrócono rozruch oporowy i pedały zamiast joysticka) pojazd więcej stał niż jeździł. Teraz kursuje w miarę regularnie.

 • jatal – 19.01.2016

  @ satystystBył konkurs, były nagrody, był zwycięzca. Było dokładnie tak jak z wyborem malowania swingów. Różnica tylko taka że wtedy korzystano z pomocy gazety, a teraz z facebooka.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....