TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Po GOP-ie wagonami 102Na do upadłego
Karol Wach - Opublikowano: 20.05.2008 19:40:15
Po GOP-ie wagonami 102Na do upadłego

Górny Śląsk, po prawie 40 latach służby, pożegnał oficjalnie wagony tramwajowe 102Na, które ... swoją służbę będą pełniły jeszcze do wczesnej jesieni. Spowodowane było to faktem, iż jeden z wozów już niebawem straci dopuszczenie do ruchu. Podczas imprezy zorganizowanej przez chorzowski Klub Miłośników Transportu Miejskiego przy współpracy z Tramwajami Śląskimi liczna, bo ponad dwustuosobowa grupa entuzjastów miejskiej komunikacji szynowej, nie tylko z regionu, ale także z całej Polski przemierzyła śląskie szlaki tramwajowe ostatnimi, liniowo eksploatowanymi, wagonami tego typu w GOP, oznaczonych numerami taborowymi 165 i 205. Impreza, która odbyła się pod hasłem \'Po GOP-ie wagonami 102Na do upadłego”, rozpoczęła się 10 maja 2008 roku, kilkanaście minut przed godziną 9, na przystanku pod katowickim dworcem PKP. Trasa przejazdu wiodła przez: Siemianowice Śląskie, Chorzów, Bytom, Świętochłowice, Rudę Śląską, Zabrze, Gliwice, Chorzów Batory, ponownie Katowice i Sosnowiec. Imprezowicze zakończyli swoje wojaże w tym samym miejscu, z którego startowali, a więc pod katowickim dworcem, po godzinie 19. W ciągu 11 godzin przejechano prawie 150 km.

Jak przystało na prawdziwie „miłośniczą”imprezę na trasie nie zabrakło licznych fotostopów, podczas których uczestnicy przejażdżki mogli uwiecznić stodwójki w przeróżnych miejscach i sytuacjach. 

Znamienne wydarzenie miało miejsce w Sosnowcu. Jeden z wagonów 102Na, których niemalże cała produkcja przypadła na pierwszą połowę lat siedemdziesiątych, połamał pantograf na... Rondzie Edwarda Gierka. Czyżby towarzysz Gierek chciał także pożegnać się z kolejnym znikającym symbolem jego dekady? Zdarzenie to spowodowało, że pewną cześć trasy tramwaje pokonały jako skład. Jak mówi przysłowie nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dwu-wagonowe pociągi, złożone ze stodwójek kursowały po Górnym Śląsku jeszcze w początkach lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Pocieszający jest fakt, iż oba pojazdy nie zostaną najprawdopodobniej oddane na złom, ale zachowane jako zabytki. Starania o to podjęli już członkowie chorzowskiego Klubu Miłośników Transportu Miejskiego. Jeden z wagonów będzie doprowadzony do stanu oryginalnego z roku 1970, drugi zaś zostanie zachowany w obecnym kształcie.  

Pierwsze wagony 102Na pojawiły się na górnośląskich torowiskach 21 maja 1970. Jak informują Tramwaje Śląskie jako pierwszy na szlak wyjechał, z zajezdni w Chorzowie Batorym, wagon 151 (nr fabryczny 65). Łącznie do WPK Katowice trafiło 129 wagonów tego typu.

Wagon typu 102Na jest sześcioosiowym wagonem przegubowym. Silniki umieszczone są na I i III wózku (po dwa silniki na wózek). Rozruch silników jest oporowy, następuje za pomocą ręcznego nastawnika niskonapięciowego sterującego stycznikami. Wagon posiada hamowanie elektrodynamiczne oraz hamulce szczękowo-bębnowe (I i III wózek), tarczowe (II wózek) i szynowe. Pojemność wagonu wynosi 182 miejsca (32 pasażerów może skorzystać z miejsc siedzących).
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
GOP
Katowice
102Na

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....