TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Pierwszy wyremontowany NGd99 wyruszył na tory
GDANSK.PL InfoTram.pl - Opublikowano: 31.05.2017 12:12:35 12 komentarzy
Pierwszy wyremontowany NGd99 wyruszył na tory (foto: GAiT)

Zmodernizowane tramwaje NGd99 wracają do Gdańska. Dwa z czterech pojazdów są już na Pomorzu, kolejne dotrą do miasta w ciągu dwóch, maksymalnie trzech miesięcy.

Pierwszy z nich, ten oznaczony numerem 1002 wyruszył na trasę. Kursuje na linii nr 5, do której zostanie przypisany na stałe. Odnowione tramwaje mają nowy design z historyczną malaturą i swoich patronów. Zostaną nimi czterej księża: Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski, Marian Górecki i Bruno Binnebesel.

Wysłużone tramwaje niskopodłogowe NGd99, które przez kilkanaście lat dowoziły gdańszczan i turystów w różne części miasta, wymagały już gruntownego remontu. Cztery z nich trafiły więc w ostatnim czasie do poznańskiej firmy Modertrans, która zajęła się ich modernizacją. Przedstawiciele spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje uznali, że jest to świetna okazja, by pomalować je na wzór pojazdów z czasów Wolnego Miasta Gdańska. Dlaczego? Od października 2015 r. po gdańskich szynach regularnie kursuje tzw. tramwaj grassowski (tramwaj N8C) - dedykowany nobliście Günterowi Grassowi. Pomalowany jest na wzór tramwajów z czasów międzywojnia, jest kremowy, a pod jego oknami przebiega niebieski pasek. Przypadł on do gustu mieszkańcom, dlatego przedstawiciele GAiT postanowili pójść za ciosem i powrócić do tych barw w kolejnych modernizowanych składach.

W pierwszym z czterech odnowionych tramwajów NGd99 wymieniono elektronikę napędu i sterowanię oraz okablowanie, oświetlenie, klimatyzację, ściany boczne i siedzenia pasażerskie (zamontowano wandaloodporne), a także zamontowano nowe drzwi i szyby. W pojeździe wygospodarowano miejsce do przewożenia roweru. Pojawił się w nim także defibrylator, a przyciski dla pasażerów zostały opisane w języku Braille`a.

Będą to kursujące normalnie, liniowe tramwaje.

- Ponieważ są to cztery tramwaje i wszystkie pomalowane będą w identyczny sposób, a więc w barwach, jakie obowiązywały w Wolnym Mieście Gdańsku, pojawił się pomysł, by uhonorować w ten sposób tych czterech księży: ofiary faszyzmu - tłumaczy prezes GAiT Maciej Lisicki.

Wszyscy czterej księża pracowali w Wolnym Mieście Gdańsku i zginęli z ręki nazistów. Trzej byli Polakami (Franciszek Rogaczewski, Bronisław Komorowski i Marian Górecki), jeden Niemcem (Bruno Binnebesel). O wyborze patronów dla tych czterech pojazdów zadecydowała komisja złożona z radnych i urzędników miejskich.

- W Polsce wciąż dominuje narracja narodowościowa, jeśli chodzi o opisywanie II wojny światowej - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. - Nie zawsze mówi to prawdę o tym, co się działo w naszym mieście w tamtych czasach. Ksiądz Bruno Binnebesel pozostał wierny wartościom chrześcijańskim, które przez wieki budowały ducha Europy i za tę wierność zapłacił najwyższą cenę. Warto, żeby współcześni gdańszczanie pamiętali nie tylko o trzech polskich księżach, których Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi, ale również o tym niepokornym księdzu, który był Niemcem – dodaje.

Sylwetki patronów NGd99

Bruno Binnebesel, ksiądz dr (ur. 26 września 1902 r. w Tucholi, stracony 13 listopada 1944 r. w Brandenburgu) – niemiecki duchowny katolicki, ofiara narodowego socjalizmu. Studiował teologię katolicką i filozofię we Fryburgu Bryzgowijskim, a następnie we Wrocławiu, gdzie w roku 1928 otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1935 uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie rozprawy "Stanowisko teologów zakonu dominikanów w kwestii Niepokalanego Poczęcia Marii do soboru w Bazylei" (Die Stellung der Theologen des Dominikanerordens zur Frage nach der Unbefleckten Empfängnis Marias bis zum Konzil von Basel). Pracował w Nowym Stawie, następnie w parafii św. Brygidy w Gdańsku, a od roku 1939 był proboszczem parafii św. Antoniego w Gdańsku Brzeźnie. Już przed wojną znany był jako przeciwnik hitleryzmu. 3 listopada 1943 r. Gestapo aresztowało go pod zarzutem słuchania zagranicznego radia i przekazywania usłyszanych tam informacji wiernym. Biskup gdański Karol Maria Splett bezskutecznie zabiegał o jego ułaskawienie. Latem 1944 r. ks. Binnebesel został przewieziony do więzienia Brandenburg-Görden, a 7 września tego roku tzw. Volksgerichtshof (Trybunał Ludowy) w Berlinie, pod przewodnictwem Rolanda Freislera, skazał go za "osłabianie ducha obrony narodu niemieckiego" na śmierć przez ścięcie. Wyrok wykonano w więzieniu 13 listopada. Ciało ks. Binnebesla zostało spalone, a urnę z prochami pochowano dopiero 16 października 1947 na cmentarzu św. Jadwigi w Berlinie.

Bł. ks. Franciszek Rogaczewski (ur. 23 grudnia 1892 r. w Lipinkach, w powiecie Świecie, zamordowany 11 stycznia 1940 r. w lesie w pobliżu obozu Stutthof.). Po studiach w Seminarium Duchownym w Pelplinie, przerwanych przez I wojnę światową, w czasie której pracował jako sanitariusz w szpitalach w Starogardzie, Kwidzynie oraz Olsztynie, 16 marca 1918 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Służył jako wikariusz w Nowym Mieście Lubawskim (1918-1920), w Gdańsku-Wrzeszczu w parafii Najświętszego Serca Jezusowego (1920-1927), w Gdańsku w parafii św. Brygidy (1927-1928) oraz w parafii św. Józefa (od 1928). Pracował też jako katecheta w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku (1927, 1930). 31 stycznia 1930 r. biskup Edwarda O'Rourke mianował go na rektora, z tytułem proboszcza, przyszłego kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Gdańsku. Świątynia miała być centrum duszpasterskim dla Polaków gdańskich. Jej uroczyste poświęcenie nastąpiło 30 października 1932 r. 1 września 1939 r. duchowny został aresztowany i osadzony wraz z innymi polskimi kapłanami w "Victoria-Schule", a następnie przewieziony do obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Ulica, przy której znajduje się kościół Chrystusa Króla nosi obecnie jego imię. W 1999 roku papież Jan Paweł II wyniósł ks. Franciszka Rogaczewskiego na ołtarze jako błogosławionego wraz ze 108 męczennikami polskimi czasu wojny.Bł. ks. Bronisław Komorowski (ur. 25 maja 1889 r. w Barłożnie, w powiecie Starogard Gdański, zamordowany 22 marca 1940 r. w lesie koło obozu Stutthof). Po ukończeniu w 1910 r. gimnazjum w Chełmnie wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie. W 1914 r. przyjął święcenia kapłańskie i został wikarym w parafii w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego. Rok później został przeniesiony do Gdańska, do parafii św. Mikołaja. Już jako młody wikary prowadził także działalność społeczno-polityczną wśród ludności polskiej. Podczas katechez uczył dzieci historii Polski oraz języka polskiego. Od 1919 r. w ojczystym języku wygłaszał także kazania podczas mszy. W 1923 r., z grupą polskich działaczy, założył Towarzystwo Budowy Kościołów Polskich, które miało być przeciwwagą dla lokalnych kościołów katolickich prowadzonych przez duchowieństwo niemieckie. Dzięki działalności duchownego i Towarzystwa, w 1924 r. przyznano im budynek byłej ujeżdżalni wojskowej we Wrzeszczu, którą przebudowano na kościół św. Stanisława Biskupa. Konsekrowano go w maju 1925 r. Świątynia stała się jednym z centrów polskości w Wolnym Mieście Gdańsku. Ks. Bronisław Komorowski, jako pierwszy duszpasterz polskich studentów Politechniki Gdańskiej, wielokrotnie stawał w obronie prześladowanych młodych Polaków studiujących w Gdańsku. 1 września 1939 został aresztowany, pobity i uwięziony w Gdańsku w Victoriaschule, a następnie osadzony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.

Bł. ks. Marian Górecki ( ur. 2 maja 1903 r. w Poznaniu, zamordowany 22 marca 1940 r. w lesie koło obozu Stutthof). W wieku 17 lat wstąpił jako ochotnik do wojska – by móc walczyć w wojnie polsko-bolszewickiej. Po jej zakończeniu wrócił do szkoły, a po zdanej maturze wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Pełnił tam funkcję ceremoniarza. 1 lipca 1928 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pracował jako wikariusz w Lesznie, a następnie jako prefekt w Seminarium Nauczycielskim w Koźminie i Wolsztynie. Pełnił też funkcję kapelana harcerzy. W 1933 r. został przeniesiony do diecezji gdańskiej, gdzie opiekował się tutejszą Polonią. Pracował z młodzieżą i polskimi stowarzyszeniami. 16 listopada 1933 r. został prefektem w Gimnazjum Polskim Macierzy Szkolnej w Gdańsku oraz rektorem kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdańsku Nowym Porcie. W latach 1934 – 1936 był kapelanem pomocniczym Wojskowej Składnicy na Westerplatte. 1 września 1939 r. został aresztowany, a następnego dnia przewieziony do obozu koncentracyjnego Stutthof. 21 marca 1940 r. brał udział w pierwszej nielegalnej obozowej mszy świętej, podczas której przyjął Komunię św. Następnego dnia, wraz z 66 osobami, został rozstrzelany. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
GAiT
Gdańsk
NGd99
 • nikto – 31.05.2017

  wedle prawa międzynarodowego i unijnego ;) Gdańsk stanowi integralną cześć Rzeczpospolitej Polskiej, zatem skąd taka malatura? "Zbyt łaskawa jest Mateczka Polska" - podobne pomysły odwoływania się np do Hansy w Hamburgu, Kiel, Rostoku, czy Wilhelmshaven skończyłyby się natychmiastową retorsję Rządu Federalnego ... ale włodarze tamtych miast mają pełną świadomość, że Kanclerz, to Pan, oraz,że tylko pełna homogenność instytucjonalna daje gwarancję sukcesu

 • Obserwator 2 – 31.05.2017

  A gdzie w prawie międzynarodowym sa zawarte przepisy dotyczące kolorystyki pojazdow komunikacji miejskiej ? Upaly szkodzą ?

 • bze – 31.05.2017

  No i znowu jakiś patriota sprawny inaczej zabrał głos.....Zapewne należysz do tej PiSowskiej gromadki która w porozumieniu z IPN-em na siłę chce prostować historię Polski i 1000 letniego Gdańska marginalizując jej kilkuset letnie zbliżenie z Prusami czy Niemcami.Nie wiem skad pochodzisz szanowny "nikto" ale powiem ci,że masz mentalność taką jak rządzący za czasów późnego Gomółki.Otóż,pod koniec lat 60-tych rozpoczęto malowanie tramwajów na wzór tych z okresu międzywojennego z tą tylko różnicą ,że pasek nie był niebieski a czerwony.Ówczesne władze,nie od razu spostrzegły zbieżności malatury.....ale zrobiła sie afera i czerwona farba poszła w ruch....Tak więc ...szanowny patrioto o zapędach komunistycznych....daj sobie spokój.

 • Nikto – 31.05.2017

  Szanowni PT Komentujący - mieszkam sobie w rzeszy i naprawdę wiem o czym pisze - tutaj nikt nie bawi się w szacunek nawet na niwie malatury która nawiązywałaby do wieloletniej przynależności szlezwig-holsztynu do Danii. O mniejszości Polskiej nje wspomnę ...

 • autochton – 31.05.2017

  PrimoPolacy w WMG posiadali status autochtonow. Oficjalnie zwano ich Polakami w Gdansku lub Gdanskimi Polakami. SecundoPolonia to cos zupelnie innego dotyczace ludnosci naplywowejTertioZbrodni duchownych katolickich dokonali Niemcy nikt nie wie ilu z nich bylo rzeczywistymi czlonkami partii nazistowskiej NSDAP. Ukraincy, Litwini, Holendrzy i Lotysze przylaczyli sie do "mitycznych" nazistow dopiero po 22 czerwca 1941 gdy gdabscyduchowni katoliccy byli juz dawno zamordowani przez Niemcow.

 • qwerty – 31.05.2017

  A jak brzmi oficjalna nazwa Hamburga? Czy czasem nie Freie und Hansestadt Hamburg? A Hansestadt Rostock? I jeszcze kilkanaście innych... Więc chyba odwoływanie się w Niemczech do Hanzy nie jest jednak zabronione...

 • autochton – 31.05.2017

  @bzeZamiast pouczac innych o historii i zarzucac dyskutantom przynaleznosci partyjne proponuje na wstepie zaczac rozrozniac gomulke przez "u" i tego innego czcigidnego pisanego przez "o kreskowane"

 • Nikto – 31.05.2017

  Szanowni PT Komentujacy: status mniejszości narodowej nie dotyczy ludności napływ owej, lecz Autochtonów spełniających szczegółowe kryteria. Niestety od czasów Hitlera, Polacy zamieszkujący kraj związkowy na zachód od Odry, pomimo spełniania ww. Kruger ów tego statutu nie posiadają. W historii Gdańska (przepiękne miasto) złote lata wiązały się z przynależności do Hanzy lub też związkami z Rzeczpospolitą. To wszak Sami Rajcy gdańscy wystąpili o objęcie ich ochrona przed "krzyżackim dobrobytem". To co się podział o po Rozbiorach nie wiązało się z rozkwitem wolności. Odwoływanie się do czasu moedzywojnia miało sens w czasach zniewolenia bandytów ze wschodu w takim samym sensie jak powstanie i rozkwit Kultu Marszałka. Nie zmienia to jednak faktu, że w dobie ucierpią się nowego ładu, w którym jedyna szansa dla Polski jest powstanie Pomostu Bałtycka - czarnomorskiego, kultywowanie mitu o samodzielności Gdańska w realiach geo politycznych jest cokolwiek naiwne.

 • Nikto – 31.05.2017

  Wybaczcie literówki - android rulez

 • jack – 01.06.2017

  Już myślałem że Komorowski to ten od żyrandola

 • a2n – 01.06.2017

  Ciekawszy od malowania tramwajów jest napis Postamt na urzędzie pocztowym nr 2 w Gdańsku.Ani jedno , ani drugie posunięcie, choć ma odniesienia historyczne, nie powinno wywoływać aż takich emocji.W przeciągu lat wiele rzeczy ulega zmianie, pytanie tylko który okres czasowy należy uwzględnić przy odnowie budowli czy też wyborze malowania np. pojazdów komunikacji miejskiej z nawiązaniem do malatury z poprzednich okresów słusznie i niesłusznie minionych.Kombinacji w tym zakresie może być wiele i trzeba je oceniać przez pryzmat funkcjonalno-estetyczny, a nie polityczny.

 • GD – 01.06.2017

  Faktycznie w Gdańsku robi się dziwnie: pomnik ŚWIĘTOPEŁKA - morderca Piastowskiego Księcia Leszka Białego, powroty do "przepięknych nazw i symboli" np. Stocznia im.Lenina, kolejne U.P. nr 2 jako Postamt, rondo graniczne wolnego miasta Gdańsk, teraz tramwaje. Brakuje tylko flag z sierpem i młotem oraz tych ze swastyką.Przecież to też "piękna" historia Gdańska.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....