TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Pierwszy Moderus Beta dla TŚ jednak w sierpniu!
INFOTRAM - Opublikowano: 04.08.2015 09:20:24 18 komentarzy
Moderus Beta MF 16 AC BD w trakcie badan homologacyjnych (foto: TŚ)

A jednak. Pierwszy Moderus Beta ma zostać przekazany Tramwajom Śląskim jeszcze w sierpniu. Pojawienie się zdjęć wagonu na forach internetowych ściągnęło zasłonę milczenia. Przewoźnik poinformował, że pierwszy wagon jest aktualnie w trakcie badań homologacyjnych. I dalej dowiadujemy się, że nowe wagony produkowane przez firmę Modertrans nabierają konkretnych kształtów i jesienią będzie je można spotkać na torach GOP-u.

Moderus Beta MF 16 AC BD ? bo, jak już informowaliśmy wczoraj na łamach InfoTram, taka jest jego pełna nazwa - posiada 8 silników trakcyjnych prądu przemiennego o łącznej mocy 400kW, środkowy człon wagonu jest niskopodłogowy (wysokość podłogi od główki szyny wynosi 350 mm), a udział niskiej podłogi w całej długości tramwaju wynosi 26%. Wagon będzie mógł jednorazowo przewieźć maksymalnie 198 pasażerów, w tym 46 na miejscach siedzących. Wagon wyposażony będzie w nowoczesne systemy informacyjno-emisyjne: 4 tablice o przekątnej 38" wyświetlające przebieg trasy, system emisji reklam, system monitoringu, a także elementy poprawiające komfort i bezpieczeństwo, w tym system smarowania obrzeży kół zapewniający cichą jazdę oraz rejestrator zdarzeń (tak zwaną czarną skrzynkę).

Obecnie trwają badania homologacyjne pierwszego tramwaju, a produkcja kolejnych jest zaawansowana w 80%.

- Prace nad projektem i produkcją trwają od września 2014 r. natomiast rozpoczęcie produkcji możliwe było dopiero na koniec grudnia 2014 r. W samej firmie Modertrans Poznań, nie licząc poddostawców, w produkcję wagonów dla Tramwajów Śląskich zaangażowanych jest ponad 200 osób - mówi Jarosław Bakinowski, wiceprezes Zarządu Modertrans Poznań Sp. z o.o.

Po zakończeniu procedury homologacji rozpocznie się proces odbioru w Tramwajach Śląskich, by w końcu mogły zostać przeprowadzone szkolenia dla motorniczych i obsługi. - Pierwsze tramwaje dostarczymy zamawiającemu w sierpniu. Całe zamówienie chcemy przekazać Tramwajom Śląskim do końca października - dodaje.

Zakup 12 nowych, częściowo niskopodłogowych, dwukierunkowych wagonów jest elementem etapu II Projektu pn. ?Modernizacja infrastruktury tramwajowej i trolejbusowej w Aglomeracji Górnośląskiej wraz z infrastrukturą towarzyszącą? współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Moderus Beta
Modertrans
Tramwaje Śląskie
 • z – 04.08.2015

  Natrudzono się z przesuwanymi szybami oraz z skosami,ale tak miało być.Jak już pisałem super nawiew nie klima,tani w eksploatacji oraz w zakupie.Dobre przyspieszenie,spodziewałem się więcej niskiej podłogi ale jest zgodnie z zamówieniem .

 • trombaj – 04.08.2015

  Dobry tramwaj. W jakiej cenie za sztukę?

 • advisor – 04.08.2015

  Przyjemny dla oka. Oby długo i dobrze służył. Więcej takich tramwajów zdecydowanie poprawiłoby obraz komunikacji na Śląsku.

 • Mariusz – 04.08.2015

  Tramwaje Sląskie rozwijają się..,.super sprawa:)

 • ja – 04.08.2015

  Rozwijają? Kupując tramwaje z poprzedniego wieku?

 • andrzejh69 – 04.08.2015

  Bety obecnie kupuje też Wrocław, Poznań i Szczecin, tak więc TŚ nie są odosobnione. Moim zdaniem na dwie zajezdnie to nie ma jak za bardzo podzielić te 12 sztuk, bo wtedy będą po 4 wozy planowane i po 2 rezerwowe, czyli kazda z zajezdni będzie wypuszczała tylko po 4 wozy dziennie na trasy co da razem 8 w ruchu. Lepiej by było wszystkie dać do jednej zajezdni wtedy by było dziennie 10 w ruchu i 2 w rezerwie. Ponieważ tylko Bytom nie ma nic nowszego niż 105-tki obecnie, całe 12 sztuk dałbym do Bytomia i przeznaczył 5 do obsługi linii 7 i 5 do obsługi linii 5. Dla Będzina były by zmodernizowane o niską wstawkę "Helmuty", a dziś Będzin ma już 10 nowych Pes.

 • Michał – 04.08.2015

  Nawet ładnie wyglądają, pomimo starej budowy. :)

 • www – 04.08.2015

  A z czego tu się cieszyć? Czemu w Gliwicach zostały zlikwidowane tramwaje? Bo starsi ludzie woleli jeździć niskopodłogowymi autobusami, których w PKM Gliwice nie brakuje, a na dodatek one mogą podjechać do chodnika - to w Gliwicach był główny argument, bo wsiadanie do tramów było dużym problemem i w wielu miejscach górnośląskiej sieci nadal jest normą. Tramwaje w Gliwicach były puste? Jasne, że nie.Wdrapanie się z wysokości jezdni do tramwaju było i jest trudne, a co dopiero, gdy trzeba jeszcze pokonać dwa dodatkowe wysokie stopnie. Beta nic w tym zakresie nie rozwiąże, a będzie na dodatek kolejnym argumentem dla przeciwników tramwajów na zastąpienie w wielu miejscach tramwajów przez autobusy: patrzcie wydaliśmy kasę, a mogliśmy za to kupić nowoczesne wygodne i dostępne autobusy.Problem w tym, że modernizacje przeprowadzone przez TŚ niewiele zmieniły w całej sieci. Dostępność tramów jaka była taka będzie i na dodatek dalej będą jeździły w wielu miejscach trasami średnio popularnymi i średnio dostępnymi. Trasy które cieszyły się popularnością zapewne nadal będą popularne, ale reszta? Modernizacje nie zwiększyły potencjału pasażerskiego, bo tramy nie zbliżyły się ani na jotę do nowych potencjalnych klientów.Możemy się oszukiwać, ale my lubimy tramy, ale to nie ma znaczenia, bo o sukcesie lub jego braku decydują pasażerowie obecni i potencjalni. Im zależy na komforcie i szybkości dojazdu i nie będą umierać za tramwajami jako idei samej w sobie.TŚ zostały przy starym myśleniu i to może okazać się gwoździem do trumny wielu linii. Modernizacja dla modernizacji nic nie da jeżeli nie wyjdzie się do klienta, a tak się na razie stało. Dojdzie do tego, że zostaną tylko popularne linie, a reszta może zniknąć. Ten proces już trwa i chyba się nie skończy, a co gorsze może dotyczyć także miast, które zrobiły teraz modernizacje, bo efektów tego właściwie nie ma. Drugi raz takim interesem mogą nie być zainteresowane. Katowice, czy Chorzów mogą pozostać pozytywnymi wyjątkami. Nie wiem co będzie z resztą.

 • minci@ – 04.08.2015

  Nie zapomnijcie o Elblągu... też posiada MF 01 czyli pierwsza faza projektu bety

 • jag – 04.08.2015

  EU8N, N8S/C i GT8C pełnią taką rolę z powodzeniem w Krakowie - powstały w zakładach MPK w Krakowie (poza jednym z Protramu) i jak napisał @www umożliwiają choć częściowo ulżyć osobom starszym, niepełnosprawnym ruchowo, z wózkami korzystać z KM bez wspinania się po "drabinie". Taniej się nie da.

 • ymil – 05.08.2015

  [komentarz usunięty, powód: komentarz nie na temat]

 • Combino – 05.08.2015

  @Adnrzejh69: Wrocław kupuje,bo tragicznie stoją z kasą,poza tym "kulturę zakupów" tego typu taboru wyrobili sobie przez rodzimy Protram,który niczego bardziej zaawansowanego nie stworzy; Szczecin... tam trzeba znaleźć zajęcie dla "artystów" z warsztatów TS,a raz że Pesa czy Solaris nie dałyby im do składania swoich bardziej zaawansowanych modeli,dwa że tamci by coś spieprzyli (dlaczego Modertrans dostarcza im tak dalece złożone już w Biskupicach...?). A MPK Poznań po prostu zapewnia pracę swojej spółce-córce.Konstrukcja jest zdecydowanie niedzisiejsza i w jej przypadku sprawdza się ocena startu Glizdy jako nówki w przetargu na pierwsze niskacze dla Poznania (przypomnę: "to dobra droga modernizacji starego taboru,ale nie na nówki"). Trzeba pamietać,że nowy tramwaj to 30 lat żywotności,a tramwaje tyle faktycznie spokojnie muszą wyjeździć. A za 30 lat stopień jego archaiczności będzie niewyobrażalny...Aha,na jakiej podstawie twierdzisz że w każdej zajezdni potrzebne są dwie sztuki rezerwy?

 • hmmm – 05.08.2015

  Jakoś pierwsze swingi nie przejezdzily 30 lat. Ba przejezdzily ledwo parę lat i pesa musiała je dwa razy modernizacja bo były ma granicy zużycia. A przeciez swing to taka nowoczesna konstrukcja, przyszłościowe, zaawansowana. Słyszał ktoś o tym żeby 105N musiał być modernizowany po kilku latach od produkcji?Z twistami nie lepiej było......A kiedyś beta była modernizowana z powodu wad?

 • hmmm – 05.08.2015

  Swingi mają ledwo 10 lat a już są archaiczne.

 • Combino – 06.08.2015

  ^^ Primo,Swingi mają max. 5 lat. Secundo,Swingi archaiczne? Co ty p...? Poziom bezpieczeństwa bynajmniej nie jest archaiczny (widać było po dzwonach gdy w większości tylko zewnętrzne laminaty cierpiały (a puszka znacznie bardziej),wnętrze to równie archaiczne jak Citki. Tertio: Beta jest praktycznie NIEMODERNIZOWALNA.

 • z – 06.08.2015

  Beta faktycznie jest maksymalnie zmodernizowana-konstrukcja własna plus zapożyczenia od 105.tatry oraz co się może wydać niewiarygodne combino .Mimo wszystko uważam za doskonały na trasy mniej uczęszczane o nie najlepszym torowisku.Plus tego typu start i hamowanie po byku tylko oby ludzi nie przewracać.W tej kategorii brak konkurencji przewiduje zapotrzebowanie jeszcze przez parę lat.

 • andrzejh69 – 06.08.2015

  Combino - ilość rezerw "twierdzę"z obserwacji poczynań TŚ,, gdzie dla jest ona bardzo wysoka i nigdy nie mniejsza niż 20-25%. Będzin na 11 Pes ma 3 rezerwy (jedną Pesę pożyczyli z Katowic (chyba 822) bo dwie sztuki na 8 w ruchu im nie starczało. Gliwice - obecnie w ruchu 2 Karliki - nie dawno była tylko 1 sztuka rezerwy, ale do niedawna już są 2. Tak więc myślę, że w przypadku Bet zrobią podobnie jak w Gliwicach z Karlikami.

 • andrzejh69 – 06.08.2015

  Combino - W TŚ jest tak mało nowego taboru, że nawet z tych Bet się ludzie cieszą. Jak widać na innych forach, już społeczeństwo szarpie się o te 12 sztuk (licytacje do której zajezdni trafią), które są kroplą w morzu potrzeb.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....