TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Pierwszy częstochowski niskopodłogowiec
UM CZĘSTOCHOWA/INFOTRAM/KAROL WACH - Opublikowano: 13.03.2012 16:01:41 6 komentarzy
Pierwszy częstochowski niskopodłogowiec

Pierwszy z nowoczesnych tramwajów 129Nb jest już w Częstochowie. Dotarł do zajezdni MPK po całonocnej podróży z fabryki. - Obecnie trwają testy homologacyjne oraz montaż niezbędnych elementów wyposażenia technicznego –informuje rzecznik MPK Marcin Maranda. Jeżeli nie będzie żadnych przeszkód, tramwaj w noce od 13 do 17.03.2012 roku powinien wyjechać na jazdy próbne. W związku z tym na całej długości tramwajowej linii nocnej będzie kursować zastępcza komunikacja autobusowa.

Dotychczas Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie posiadało 48 tramwajów typu 105Na zakupionych w latach 1975 - 1990. 28 sierpnia 2009 roku MPK złożyło wniosek o dofinansowanie zakupu składów tramwajowych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Po zakwalifikowaniu wniosku przez Zarząd Województwa Śląskiego, 18 maja 2010 roku podpisano umowę o dofinansowanie w 85 % wartości netto projektu z funduszy europejskich. 17 grudnia 2010 roku podpisano natomiast umowę z wyłonioną w przetargu nieograniczonym firmą na dostawę 7 sztuk fabrycznie nowych niskopodłogowych, wieloczłonowych tramwajów przegubowych wraz z specjalistycznym wyposażeniem obsługowym.


Wartość netto umowy wynosi 41 230 000 zł, w tym dofinansowanie z funduszy europejskich stanowi 35 045 500 zł. Wkład własny MPK w Częstochowie spółka z o.o. to 6 184 500 zł.

Wybrane parametry nowych tramwajów:

długość: 32 m
szerokość: 2 m 40 cm
wysokość: 3 m 50 cm
liczba miejsc dla pasażerów: 208 osób przy - 0,2 m. kw. przypadającego na 1 osobę,
262 osoby przy –0,15 m. kw. przypadającego na 1 osobę,
w tym 45 miejsc siedzących.
Na całej długości tramwaje są niskopodłogowe. Klimatyzacja obejmuje część pasażerską oraz kabinę motorniczego. Przy włączonej klimatyzacji działa automatyczna blokada otwierania okien. Tramwaj będzie wyposażony w elektroniczny system informacji oraz monitoring wewnętrzny i zewnętrzny (przód i tył tramwaju oraz burty pojazdu). Wagon jest złożony z trzech członów połączonych dwoma przegubami. Wyposażony został w platformę dla wózków inwalidzkich, a także przestrzeń na wózek inwalidzki oraz przestrzeń na wózek z dzieckiem. Siedzenia pasażerskie są „wandaloodporne”i wykonano je z materiału pozwalającego na łatwe utrzymanie w czystości oraz posiadającego wysoką odporność na ścieranie. Niebieska tapicerka zawiera herb miasta. Podłogę wyłożono wykładziną antypoślizgową o dużej trwałości, zwłaszcza pod względem ścieralności.


Sufit i ściany wagonu są izolowane akustycznie i cieplnie. Wykończenie ścian bocznych zaś łatwe do utrzymania czystości, odporne na akty wandalizmu, niepalne. Ilość drzwi zewnętrznych wynosi 7, w tym: dwustrumieniowe –5, jednostrumieniowe –2. Wszystkie posiadają zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem pasażera. Kolorystyka malowania zewnętrznego to cztery kolory: czerwony, biały, szary, żółty. Realizacja dostaw nowych tramwajów ma się zakończyć do 31 października 2012.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Częstochowa
MPK Częstochowa
 • gryf8801 – 13.03.2012

  Podoba mi się ten tramwaj. Jedynym mankamentem to to że jest mało miejsca w środku. Chętnie zobaczył bym go w Szczecinie zamiast Swingów. Ale to raczej marzenie ściętej głowy.

 • Krispolo – 14.03.2012

  Bardzo dobrze, że Częstochowa inwestuje w tramwaje - nowe trasy i nowoczesny tabor.

 • krzz – 14.03.2012

  Wygląda całkiem całkiem, zwłaszcza przez ciekawe malowanie. Nie ma on przypadkiem 7 drzwi?

 • jatal – 14.03.2012

  @ krzz: Nie przypadkiem - ma.

 • pyrlander – 15.03.2012

  Jedno niedyskretne pytanie: co to jest za tajemnicza firma, z która podpisano umowę, a której nazwę w tekście konsekwentnie ukryto?

 • Karol – 15.03.2012

  @ pyrlander: To jest Pesa

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....