TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Pierwsze tramwaje pojechały po nowych torach w ul. Unii Lubelskiej
InfoTram.pl - Opublikowano: 06.07.2020 18:45:12
Pierwsze tramwaje pojechały po nowych torach w ul. Unii Lubelskiej (foto: UMP)

Nowe torowisko wzdłuż ul. Unii Lubelskiej w Poznaniu jest już gotowe i zostało poddane standardowym testom.

Linia tramwajowa na Unii Lubelskiej wraz z pętlą tramwajowo-autobusową to lepsza obsługa komunikacyjna południowych rejonów Poznania i dogodny dojazd do centrum transportem publicznym. Torowisko przeszło już pomyślnie pierwsze testy! Pasażerowie skorzystają z nowej linii najprawdopodobniej z końcem września – podał Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania. 

Przez nową pętlę przejechały próbnie wszystkie modele tramwajów MPK. Znaczący postęp prac umożliwia też od 8 lipca likwidację dotychczasowego objazdu przez ul. Obodrzycką, Kurlandzką i Żegrze, a także pełne otwarcie wlotu na rondo Żegrze od strony ul. Unii Lubelskiej.  

Jest to bardzo ważna inwestycja, ponieważ będzie obsługiwać komunikacyjnie okoliczne tereny i także te, które w najbliższych latach będą zagospodarowywane. Z tej pętli będą mogli korzystać mieszkańcy południowego Poznania - Marlewa, Minikowa i części Starołęki. Dzięki temu szybciej dostaną się do centrum miasta - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Próbne przejazdy techniczne mają pokazać, że część tramwajowa inwestycji jest już przygotowana. Zakładamy, że do końca września uda się nam uzyskać wszystkie zgody, żeby pasażerowie komunikacji miejskiej mogli korzystać z tej nowej trasy tramwajowej – dodaje.

Minął niespełna rok od rozpoczęcia prac budowlanych, a już zaawansowanie wszystkich robót możemy określić na ok. 88 proc., przy czym odcinek od ronda Żegrze do nowej pętli jest już prawie gotowy. Prace przebiegają bardzo sprawnie i wyprzedzają harmonogram. Według umowy z wykonawcą udostępnienie nowej trasy dla pasażerów przewidziane jest na początek 2021 r. Liczymy jednak, że do końca września uda się zakończyć procedury odbiorowe związane z pozwoleniem na użytkowanie i już jesienią mieszkańcy będą mogli wsiąść po raz pierwszy do tramwaju na nowej trasie - mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Na 8 lipca planowana jest zmiana organizacji ruchu, która przywróci łącznik pomiędzy ulicami Obodrzycką oraz Unii Lubelskiej. Znaczący postęp robót pozwoli na likwidację dotychczasowego objazdu przez ul. Obodrzycką, Kurlandzką i Żegrze i pełne otwarcie wlotu na rondo Żegrze od strony ul. Unii Lubelskiej. Dojazd do ronda będzie odbywał się analogicznie jak przed remontem - przez drogę wewnętrzną pomiędzy ul. Unii Lubelskiej i Obodrzycką. Dojazd do osiedla przy ul. Falistej pozostaje póki co bez zmian, tzn. zamknięty będzie wyjazd na ul. Obodrzycką, a objazd możliwy przez wspomnianą drogę wewnętrzną i ul. Unii Lubelskiej. Kolejne zmiany w tym rejonie planowane są na drugą połowę lipca.

Na odcinku między rondem Żegrze a nową pętlą tramwajowo-autobusową gotowe jest nie tylko całe torowisko z siecią trakcyjną, ale także oświetlenie i monitoring oraz budynek dla pracowników MPK. Na pętli możliwe będą przesiadki "drzwi w drzwi", czyli autobus podmiejski i tramwaj do miasta zatrzymywać się będą na jednym peronie. W tym miesiącu rejon pętli i przystanków wyposażany będzie jeszcze w małą architekturę: wiaty przystankowe, tablice informacji pasażerskiej, wiaty i stojaki rowerowe, ławki, kosze na śmieci itp. Do wykonania pozostały nasadzenia drzew, krzewów i trawniki (sadzenie części drzew planowane jest na jesień, gdy pogoda bardziej sprzyja przyjmowaniu się roślin).

Wzdłuż torowiska powstała również nowa jezdnia, która została przedłużona do rejonów osiedla przy ul. Falistej. Z jednej strony są tam nowe chodniki oraz droga rowerowa, a z drugiej - ciąg pieszo-rowerowy. Na odcinku między rondem a pętlą zakończyły się też prace związane z przebudową ciepłociągu, kanalizacji deszczowej, sieci gazowej, wodociągowej, energetycznej, kanalizacji sanitarnej i telekomunikacyjnej.

W ramach inwestycji przebudowywany jest również fragment ul. Unii Lubelskiej od strony ul. Obodrzyckiej. Tam zaawansowanie prac można określić na ok. 20-25 proc. Wykonano wszystkie prace podziemne, rozpoczęto układanie podbudowy na jezdni oraz nawierzchni na miejscach postojowych i chodniku.

Umowa z wykonawcą przewiduje zakończenie całości prac związanych z realizacją inwestycji na przełom 2020 i 2021 roku, jednak aktualne zaawansowanie robót wskazuje, że będzie to możliwe już jesienią tego roku.

Budowa nowej pętli tramwajowo-autobusowej przy ul. Falistej i rozbudowa ul. Unii Lubelskiej na przylegających do niej odcinkach to kolejny etap realizacji trasy tramwajowej na Górnym Tarasie Rataj.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Poznań
torowisko
remont
MPK Poznań

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....