TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

PESA podbije Węgry?
Roland von Bagratuni - Opublikowano: 01.09.2009 10:59:12 15 komentarzy
PESA podbije Węgry?

Bydgoska PESA wygrała otwarty przetarg na dostawę 9 składów tramwajowych dla Segedyna –poinformowały węgierskie media. W ocenie gazety ekonomicznej Menedzsment Fórum oraz agencji MTI, w końcowej ocenie najlepsza okazała się oferta polskiego producenta. Przetarg, rozpisany przez segedyńskie zakłady komunikacyjne Szegedi Közlekedési Társaság (SzKV) oraz samorząd miastaSegedyna dotyczył dostawy 9 składów tramwajowych zdolnych pomieścić co najmniej 200 pasażerów, . W przetargu, obok PESY, udział wzięło czeskie konsorcjum Inekon.

Podsumowując obie oferty, PESA okazała się najtańsza i jest gotowa zrealizować zamówienie za 16 mln €, podczas gdy Inekon żądał za swoje pojazdy 20,6 mln €.

Dostawca zobowiązał się wyprodukować pierwszy pojazd w ciągu 24 tygodni, a wszystkie składy w ciągu dwóch lat. Jak pisze prasa węgierska PESA w 2006 r. zaczęła produkować tramwaje, z całej Polski otrzymała kilka zamówień i dotychczas dostarczyła już kontrahentom około 40 pojazdów. Na kolejne 200 posiada zamówienia. W Bydgoszczy z powodzeniem remontowane są również wagony kolejowe, a także produkowane pojazdy dla kolei polskich i europejskich (Włochy).

Zamówione przez Segedyn niskopodłogowe tramwaje przegubowe mają mieć długość 30,1 m, być pięcioczęściowe z trzema szkieletami obrotowymi i zdolne przewieźć 210 pasażerów, posiadać sześć bocznych wejść. Pojazdy PESA ma wyprodukować według życzeń Segedyna tak, ażeby wysokość ich podłogi ściśle zgadzała się z wysokością nowo wybudowanych lub będących w budowie nowych peronów przystankowych.

Władze leżącego na południu Węgier nad Cisą i liczącego 169.000 mieszkańców Segedyna w tym roku poinformowały, że Bruksela zatwierdziła projekt przebudowy i rozwoju miejskiej komunikacji tramwajowej o wartości 30 mld forintów, z czego Unia pokryje 86% kosztów. Miasto posiada obecnie 4 linie tramwajowe i 4 linie trolejbusowe, które będą rozbudowane. Sieć tramwajowa i trolejbusowa ma zostać rozbudowana o dwie kolejne linie –po jednej trolejbusowej i tramwajowej. Przebudowane zostały już śródmiejskie fragmenty i skrzyżowania istniejących linii, obecnie zaś gruntownie przebudowywana jest linia tramwajowa łącząca dworzec główny z dworcem kolejowym Szeged-Rókus oraz niedługo rozpocznie się budowa nowej linii tramwajowej łączącej dworzec główny z dzielnicą Vértó.

Jak już wspomnieliśmy, obok komunikacji tramwajowej, Segedyn rozbudowuje swoją sieć trolejbusową. Jedną linię przedłuży, jedną dobuduje w miejsce bardzo obleganej linii autobusowej, oraz przebuduje swoje zajezdnie tramwajowe i trolejbusowe. Wcześniej rozpisany przetarg na zakup 10 trolejbusów unieważniono, wkrótce ogłoszony zostanie nowy. Przetargi tramwajowe również długo nie przynosiły rozstrzygnięcia –większość producentów przystępowała do nich z nierealnymi cenami, znacznie przewyższających podane przez miasto limity. W obecnym przetargu 11 firm zakupiło regulamin przetargowy, zgłosiło się czterech chętnych, ale tylko dwie oferty okazały się odpowiadające specyfikacji przetargowej.

Cenę tramwajów w nowym przetargu SzKV i jego właściciela - samorząd miasta na podstawie zezwolenia Narodowej Agencji Rozwoju rozpisały już w €, ażeby nie było żadnej dyskusji na temat stale zmieniającego się kursu Ft/€. W poprzednich przetargach ofertodawcy właśnie z powodu wahań kursu Ft/€, „na wszelki wypadek“w forintach podawali zupełnie nierealne ceny. Z tych samych przyczyn zakłady komunikacyjne Miszkolcu i Debreczyna również unieważniły swoje przetargi na zakup nowych składów tramwajowych. I tutaj PESA posiada olbrzymie szanse zwycięstwa. Jeżeli tak się stanie, polski producent zostanie głównym dostawcą tramwajów na rynku węgierskim i będzie miał szanse na podbicie najpoważniejszego, stołecznego rynku, gdzie razem z bisami, istnieje 31 stale rozbudowywanych linii tramwajowych o ogólnej długości około 200 km. Zbudowanie sieci tramwajowej na Węgrzech od lat planują również Győr, Pécs oraz Keszthely. Wcześniej tramwaje kursowały również w Nyíregyháza, Szombathely oraz w Sopron.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Węgry
PESA
przetarg
SzKV
 • aleksy – 01.09.2009

  Cieszę się, że polskie firmy odnoszą sukcesy za granicą.

 • z Poznania – 02.09.2009

  SKŁAD to są dwa tramwaje połączone ze sobą, a PESA produkuje WAGONY nie SKŁADY!

 • Reżyser Zagajny – 02.09.2009

  Nie ma takiego miasta jak Segedyn. Jest SZEGED. PS. Ciekawe, dlaczego Solaris nie wystartował w tym przetargu :DDD

 • esseesse – 02.09.2009

  Bardzo pozytywna wiadomość, życzę Pesie jeszcze większej ilości takich sukcesów a Węgrom udanych i niezawodnych tramwajów!

 • KW – 02.09.2009

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Segedyn - tak na poczatek. Jak nie wystarczy bedziemy edukować dalej.

 • Locutus – 03.09.2009

  Czy ten artykul byl tlumaczony z wegierskiego przez translate.google.com czy jak? Blad na bledzie, literowka na literowce, az czytac trudno... :-/

 • KW – 03.09.2009

  Nie, nie był tłumaczony - autor jest wyraźnie zaznaczony. A może jakiś przykład błędu na błedzie albo literówki na literówce?

 • nieja – 03.09.2009

  no ciekawe czemu solaris nie wystartował, przeciez to jasne że zostałby wyśmiany, gdyby nie przetarg na własnym podwórku, nikt by go nie chciał :/

 • Maciek – 03.09.2009

  Spoko, Spoko, przyjdzie czas i na Solarisa... jeszcze o nim usłyszymy.

 • Locutus – 04.09.2009

  Oczywiscie, ze mam przyklady: "Przetarg dotyczył dostawy 9 składów tramwajowych zdolnych pomieścić co najmniej 200 pasażerów, rozpisanego przez segedyńskie zakłady komunikacyjne Szegedi Közlekedési Társaság (SzKV) oraz samorząd miastaSegedyna." - to "rozpisanego" w dopelniaczu pasuje tu jak wol do karety... Dalej: "Zamówione przez Segedyn niskopodłogowe tramwaje przegubowe mają mieć długość 30,1 m, być pięcioczęściowe z trzema szkieletami obrotowymi i zdolne przewieźć 210 pasażerów, posiadają sześć bocznych wejść." - najpierw jest o tym, jakie te tramwaja MAJA byc i co MAJA miec, a potem ni z gruszki ni z pietruszki pisze, ze cos posiadaja (jakby juz istnialy)... Dalej: "Pojazdy PESA ma wyprodukuje według życzeń Segedyna"... Co to za konstrukcja "ma wyprodukuje"? I dalej z tym koksem: "Władze leżącego na południu Węgier nad Cisą i liczącego 169.000 mieszkańców Segedyn w tym roku poinformowały (...)" - to jak to jest, ten Segedyn odmienia sie przez przypadki, czy nie odmienia? Dalej - "Cenę tramwajów w nowym przetargu SzKV i jego właściciela - samorząd miasta na podstawie zezwolenia Narodowej Agencji Rozwoju rozpisały już w €" - dlaczego "wlasciciela" jest w dopelniaczu? I jeszcze: "(...) polski producent zostanie głównym dostawcą tramwajów na rynku węgierskim i będzie miała szanse (...)" - jak to "miala"? To slowko "producent" nagle stal sie w drugiej czesci zdania rodzaju zenskiego? Podsumowujac - troche tego sporo...

 • KW – 04.09.2009

  Ja strasznie chciałbym zobaczyć woła z karetą tak w zestawie bo wszyscy mówią że nie pasuje a może jednak? A nigdy nie widziałem. Dla zadowolenia naszych czytelników robimy wiele, a i tak są wiecznie niezadowoleni, takie ich prawo. Czekam na kolejne błędy na błedzie i literówki na titerówce bo ponoć trochę tego sporo. A tak na koniec - napisz coś Locutusie po węgiersku, taki jeden mały komentarz.

 • Locutus – 04.09.2009

  Primo - ogolnie jestem z istnienia portalu Transinfo bardzo zadowolony - czego najlepszym dowodem jest fakt, ze jestem jego wiernym czytelnikiem. Co nie zmienia faktu, ze niestety czasami artykuly bywaja pisane po polskawemu, a nie po polsku, co mnie troche dziwi, bo od tego jest redaktor, zeby artykuly przejrzec i byki usunac. Secundo - nie widze dlaczego mialbym szukac kolejnych bledow, wystarczajaco duzo ich wylapalem, a redaktorem nie jestem i nikt mi za takie wylapywanie nie placi. Tertio - zasadniczo nie pisze w jezykach, ktorych nie znam, a jak pisze w jezykach, ktorych moja znajomosc nie jest perfekcyjna, to zawsze prosze kogos, kto zna owe jezyki lepiej ode mnie, by przejrzal moje wypociny. To tak w sprawie zachety do pisania po wegiersku. :-)

 • devil – 06.09.2009

  Rotfl! Pesa i Budapeszt. Niezły żart.Miasto, które stać na Combina przerzuci się na tandetę z Polski. Bez żartów.

 • Vroclove – 08.09.2009

  phi, a Wrocław stać na porszy od szkody buha huha

 • Al – 06.12.2009

  Stać ich było, bo im ktoś raz nasypał. A jak przyjdzie trząchnąć swoją kiesą, to wtedy będzie dyszkant zamiast barytonu, obawiam się! :> Na szczęście, tuż za rogiem jest.. Pesa :D

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....