TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

PESA podbije Węgry?
Roland von Bagratuni - Opublikowano: 01.09.2009 10:59:12 15 komentarzy
PESA podbije Węgry?

Bydgoska PESA wygrała otwarty przetarg na dostawę 9 składów tramwajowych dla Segedyna –poinformowały węgierskie media. W ocenie gazety ekonomicznej Menedzsment Fórum oraz agencji MTI, w końcowej ocenie najlepsza okazała się oferta polskiego producenta. Przetarg, rozpisany przez segedyńskie zakłady komunikacyjne Szegedi Közlekedési Társaság (SzKV) oraz samorząd miastaSegedyna dotyczył dostawy 9 składów tramwajowych zdolnych pomieścić co najmniej 200 pasażerów, . W przetargu, obok PESY, udział wzięło czeskie konsorcjum Inekon.

Podsumowując obie oferty, PESA okazała się najtańsza i jest gotowa zrealizować zamówienie za 16 mln €, podczas gdy Inekon żądał za swoje pojazdy 20,6 mln €.

Dostawca zobowiązał się wyprodukować pierwszy pojazd w ciągu 24 tygodni, a wszystkie składy w ciągu dwóch lat. Jak pisze prasa węgierska PESA w 2006 r. zaczęła produkować tramwaje, z całej Polski otrzymała kilka zamówień i dotychczas dostarczyła już kontrahentom około 40 pojazdów. Na kolejne 200 posiada zamówienia. W Bydgoszczy z powodzeniem remontowane są również wagony kolejowe, a także produkowane pojazdy dla kolei polskich i europejskich (Włochy).

Zamówione przez Segedyn niskopodłogowe tramwaje przegubowe mają mieć długość 30,1 m, być pięcioczęściowe z trzema szkieletami obrotowymi i zdolne przewieźć 210 pasażerów, posiadać sześć bocznych wejść. Pojazdy PESA ma wyprodukować według życzeń Segedyna tak, ażeby wysokość ich podłogi ściśle zgadzała się z wysokością nowo wybudowanych lub będących w budowie nowych peronów przystankowych.

Władze leżącego na południu Węgier nad Cisą i liczącego 169.000 mieszkańców Segedyna w tym roku poinformowały, że Bruksela zatwierdziła projekt przebudowy i rozwoju miejskiej komunikacji tramwajowej o wartości 30 mld forintów, z czego Unia pokryje 86% kosztów. Miasto posiada obecnie 4 linie tramwajowe i 4 linie trolejbusowe, które będą rozbudowane. Sieć tramwajowa i trolejbusowa ma zostać rozbudowana o dwie kolejne linie –po jednej trolejbusowej i tramwajowej. Przebudowane zostały już śródmiejskie fragmenty i skrzyżowania istniejących linii, obecnie zaś gruntownie przebudowywana jest linia tramwajowa łącząca dworzec główny z dworcem kolejowym Szeged-Rókus oraz niedługo rozpocznie się budowa nowej linii tramwajowej łączącej dworzec główny z dzielnicą Vértó.

Jak już wspomnieliśmy, obok komunikacji tramwajowej, Segedyn rozbudowuje swoją sieć trolejbusową. Jedną linię przedłuży, jedną dobuduje w miejsce bardzo obleganej linii autobusowej, oraz przebuduje swoje zajezdnie tramwajowe i trolejbusowe. Wcześniej rozpisany przetarg na zakup 10 trolejbusów unieważniono, wkrótce ogłoszony zostanie nowy. Przetargi tramwajowe również długo nie przynosiły rozstrzygnięcia –większość producentów przystępowała do nich z nierealnymi cenami, znacznie przewyższających podane przez miasto limity. W obecnym przetargu 11 firm zakupiło regulamin przetargowy, zgłosiło się czterech chętnych, ale tylko dwie oferty okazały się odpowiadające specyfikacji przetargowej.

Cenę tramwajów w nowym przetargu SzKV i jego właściciela - samorząd miasta na podstawie zezwolenia Narodowej Agencji Rozwoju rozpisały już w €, ażeby nie było żadnej dyskusji na temat stale zmieniającego się kursu Ft/€. W poprzednich przetargach ofertodawcy właśnie z powodu wahań kursu Ft/€, „na wszelki wypadek“w forintach podawali zupełnie nierealne ceny. Z tych samych przyczyn zakłady komunikacyjne Miszkolcu i Debreczyna również unieważniły swoje przetargi na zakup nowych składów tramwajowych. I tutaj PESA posiada olbrzymie szanse zwycięstwa. Jeżeli tak się stanie, polski producent zostanie głównym dostawcą tramwajów na rynku węgierskim i będzie miał szanse na podbicie najpoważniejszego, stołecznego rynku, gdzie razem z bisami, istnieje 31 stale rozbudowywanych linii tramwajowych o ogólnej długości około 200 km. Zbudowanie sieci tramwajowej na Węgrzech od lat planują również Győr, Pécs oraz Keszthely. Wcześniej tramwaje kursowały również w Nyíregyháza, Szombathely oraz w Sopron.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Węgry
PESA
przetarg
SzKV
 • aleksy – 01.09.2009

  Cieszę się, że polskie firmy odnoszą sukcesy za granicą.

 • z Poznania – 02.09.2009

  SKŁAD to są dwa tramwaje połączone ze sobą, a PESA produkuje WAGONY nie SKŁADY!

 • Reżyser Zagajny – 02.09.2009

  Nie ma takiego miasta jak Segedyn. Jest SZEGED. PS. Ciekawe, dlaczego Solaris nie wystartował w tym przetargu :DDD

 • esseesse – 02.09.2009

  Bardzo pozytywna wiadomość, życzę Pesie jeszcze większej ilości takich sukcesów a Węgrom udanych i niezawodnych tramwajów!

 • KW – 02.09.2009

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Segedyn - tak na poczatek. Jak nie wystarczy bedziemy edukować dalej.

 • Locutus – 03.09.2009

  Czy ten artykul byl tlumaczony z wegierskiego przez translate.google.com czy jak? Blad na bledzie, literowka na literowce, az czytac trudno... :-/

 • KW – 03.09.2009

  Nie, nie był tłumaczony - autor jest wyraźnie zaznaczony. A może jakiś przykład błędu na błedzie albo literówki na literówce?

 • nieja – 03.09.2009

  no ciekawe czemu solaris nie wystartował, przeciez to jasne że zostałby wyśmiany, gdyby nie przetarg na własnym podwórku, nikt by go nie chciał :/

 • Maciek – 03.09.2009

  Spoko, Spoko, przyjdzie czas i na Solarisa... jeszcze o nim usłyszymy.

 • Locutus – 04.09.2009

  Oczywiscie, ze mam przyklady: "Przetarg dotyczył dostawy 9 składów tramwajowych zdolnych pomieścić co najmniej 200 pasażerów, rozpisanego przez segedyńskie zakłady komunikacyjne Szegedi Közlekedési Társaság (SzKV) oraz samorząd miastaSegedyna." - to "rozpisanego" w dopelniaczu pasuje tu jak wol do karety... Dalej: "Zamówione przez Segedyn niskopodłogowe tramwaje przegubowe mają mieć długość 30,1 m, być pięcioczęściowe z trzema szkieletami obrotowymi i zdolne przewieźć 210 pasażerów, posiadają sześć bocznych wejść." - najpierw jest o tym, jakie te tramwaja MAJA byc i co MAJA miec, a potem ni z gruszki ni z pietruszki pisze, ze cos posiadaja (jakby juz istnialy)... Dalej: "Pojazdy PESA ma wyprodukuje według życzeń Segedyna"... Co to za konstrukcja "ma wyprodukuje"? I dalej z tym koksem: "Władze leżącego na południu Węgier nad Cisą i liczącego 169.000 mieszkańców Segedyn w tym roku poinformowały (...)" - to jak to jest, ten Segedyn odmienia sie przez przypadki, czy nie odmienia? Dalej - "Cenę tramwajów w nowym przetargu SzKV i jego właściciela - samorząd miasta na podstawie zezwolenia Narodowej Agencji Rozwoju rozpisały już w €" - dlaczego "wlasciciela" jest w dopelniaczu? I jeszcze: "(...) polski producent zostanie głównym dostawcą tramwajów na rynku węgierskim i będzie miała szanse (...)" - jak to "miala"? To slowko "producent" nagle stal sie w drugiej czesci zdania rodzaju zenskiego? Podsumowujac - troche tego sporo...

 • KW – 04.09.2009

  Ja strasznie chciałbym zobaczyć woła z karetą tak w zestawie bo wszyscy mówią że nie pasuje a może jednak? A nigdy nie widziałem. Dla zadowolenia naszych czytelników robimy wiele, a i tak są wiecznie niezadowoleni, takie ich prawo. Czekam na kolejne błędy na błedzie i literówki na titerówce bo ponoć trochę tego sporo. A tak na koniec - napisz coś Locutusie po węgiersku, taki jeden mały komentarz.

 • Locutus – 04.09.2009

  Primo - ogolnie jestem z istnienia portalu Transinfo bardzo zadowolony - czego najlepszym dowodem jest fakt, ze jestem jego wiernym czytelnikiem. Co nie zmienia faktu, ze niestety czasami artykuly bywaja pisane po polskawemu, a nie po polsku, co mnie troche dziwi, bo od tego jest redaktor, zeby artykuly przejrzec i byki usunac. Secundo - nie widze dlaczego mialbym szukac kolejnych bledow, wystarczajaco duzo ich wylapalem, a redaktorem nie jestem i nikt mi za takie wylapywanie nie placi. Tertio - zasadniczo nie pisze w jezykach, ktorych nie znam, a jak pisze w jezykach, ktorych moja znajomosc nie jest perfekcyjna, to zawsze prosze kogos, kto zna owe jezyki lepiej ode mnie, by przejrzal moje wypociny. To tak w sprawie zachety do pisania po wegiersku. :-)

 • devil – 06.09.2009

  Rotfl! Pesa i Budapeszt. Niezły żart.Miasto, które stać na Combina przerzuci się na tandetę z Polski. Bez żartów.

 • Vroclove – 08.09.2009

  phi, a Wrocław stać na porszy od szkody buha huha

 • Al – 06.12.2009

  Stać ich było, bo im ktoś raz nasypał. A jak przyjdzie trząchnąć swoją kiesą, to wtedy będzie dyszkant zamiast barytonu, obawiam się! :> Na szczęście, tuż za rogiem jest.. Pesa :D

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....