TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Osiemdziesięciolatka wukadka
Karol Wach - Opublikowano: 11.12.2007 12:37:16
Osiemdziesięciolatka wukadka

Blisko 80 lat temu na trasę wyjechał pierwszy pociąg ówczesnej Elektrycznej Kolei Dojazdowej. W dniu 4 grudnia 2007 roku Zarząd Warszawskiej Kolei Dojazdowej, która po upaństwowieniu została spadkobierczynią EKD, zorganizował konferencję prasową „na kołach”. Przedstawione na niej zostały najbliższe plany inwestycyjne Spółki. Kilka dni temu uzgodniliśmy warunki przetargowe na studium wykonalności projektu modernizacji i budowy torów kolejowych, jak również wymiany taboru z uwzględnieniem napięcia naszej kolejki. Pozwoli to odpowiedzieć na pytanie, jaki tabor, jakie tory i jakie napięcie będą odpowiednie dla WKD –powiedziała Jolanta Dałek, dyrektor ds. handlowych w Spółce PKP-WKD. W najbliższej przyszłości władze kolejki planują ponadto wprowadzenie nowoczesnego systemu dystrybucji i kontroli opłat za przejazd, uruchomienie przewozów pasażerskich na łącznicy technicznej na odcinku pomiędzy Komorowem i Pruszkowem oraz budowę nowej linii kolejowej do centrum handlowego w Jankach i budowę drugiego toru pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim i Podkową Leśną. Koncepcja linii dwutorowej na tym ostatnim odcinku nie jest nowa. Już przed wojną planowano realizację tej inwestycji. Świadczy o tym najlepiej fakt, iż do dnia dzisiejszego istnieje rezerwa terenu, przeznaczonego na budowę drugiego toru. Pomieszczą go także szerokie mostki i przejazdy. Najważniejszą jednak inwestycją ma być zakup trzynastu nowych pociągów.  Na wszystkie te cele przeznaczone zostanie 142 mln złotych .

Na spotkaniu zorganizowanym w najnowocześniejszym pociągu WKD –EN95 nie zabrakło także wspomnień osób związanych przez długie lata z „wukadką”. Pojawiła się m.in. Halina Sekita –była Prezes WKD, obecnie szefowa Kolei Mazowieckich. To właśnie ona jest współtwórczynią jednej z najlepiej funkcjonujących spółek kolejowych w Polsce, od kilku lat przynoszącej zyski. To właśnie w czasach prezesury Haliny Sekity kolejka wyszła na prostą. Poprawiło się znacznie bezpieczeństwo w pociągach, za sprawą chociażby umowy z agencją ochroniarską. Wiele do życzenie pozostawiają jedynie pojazdy eksploatowane przez „wukadkę”. Pociągi EN94, które stanowią blisko 100% floty taborowej wyprodukowano bowiem w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i okres świetności mają już niewątpliwie za sobą. Świeże jest tylko ich malowanie, które kilka lat temu zostało zmienione.

Nowe władze WKD chcą zachęcić do korzystania z kolejki także kierowców. Już niebawem do ich dyspozycji przygotujemy kolejny parking przystacyjny –mówiła Jolanta Dałek. Tym razem w Podkowie Leśnej. Chcemy zbudować także inne parkingi na kilka samochodów w pobliżu mniejszych przystanków. Przypomnijmy, że takie obiekty istnieją już w Komorowie i Pruszkowie.

Przejęcie kolejki przez władze samorządowe ma być szansą nie tylko na powstanie nowych miejsc parkingowych, ale i dalszy jej rozwój. Nowe inwestycje zostaną prawdopodobnie dofinansowane przez Unię Europejską.           

Z usług WKD korzysta dziś średnio 25 tysięcy pasażerów dziennie. Pociągi kursują na dwóch liniach z Warszawy Śródmieście do Grodziska Mazowieckiego i Milanówka. Trasa biegnie także przez tereny Michałowic, Pruszkowa, Brwinowa i Podkowy Leśnej.  Składy odjeżdżają z 28 przystanków średnio co pół godziny.

Uroczyste obchody 80-lecia „wukadki”odbyły się 11 grudnia 2007 roku, dokładnie w rocznicę wyruszenia pierwszego pociągu na trasę. W warszawskim teatrze ROMA pojawiły się niemalże wszystkie żyjące osoby, związane z kolejką. Szczególnie zasłużeni pracownicy i „przyjaciele”WKD zostali uhonorowani okolicznościowymi odznaczeniami.    

Zdjęcia: WKD
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
WKD
Grodzisk Mazowiecki
parking
stacja
Warszawa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....