TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Olsztyńskie tramwaje pojadą co 7 i pół minuty
INFOTRAM - Opublikowano: 25.09.2015 11:17:43 9 komentarzy
Olsztyńskie tramwaje pojadą co 7 i pół minuty

Olsztyński Urząd Miasta zaprezentował częstotliwości kursowania tramwajów w mieście oraz zmiany w komunikacji publicznej po powrocie tego środka transportu do miasta. Jak się okazało tramwaje pojadą w szczycie co 7,5 minuty, autobusy co kwadrans.

Częstsze kursy, więcej możliwości podróżowania, sprawniejsze przejazdy - to wszystko wiąże się ze zmianami, jakie wprowadzimy w nowym układzie komunikacyjnym Olsztyna. Właśnie zaprezentowaliśmy rozwiązania, które będą obowiązywać po uruchomieniu tramwaju. Naszym priorytetem jest poprawa połączeń na terenie całego miasta - wyjaśniał prezydent Piotr Grzymowicz. Chcemy zadbać też o te osiedla, do których nie dociera tramwaj. Wśród najważniejszych założeń były częstsze kursy oraz zwiększenie dostępności komunikacji miejskiej w weekendy i święta. Jestem przekonany, że jakość świadczonych usług zadowoli olsztynian - dodał.

Najważniejsza zmiana to oczywiście wprowadzenie nowego środka transportu. Tramwaje będą kursować na trzech liniach: Kanta - Wysoka Brama, Kanta - Dworzec Główny, Dworzec Główny - Uniwersytet-Prawocheńskiego. W godzinach szczytu składy będą przyjeżdżać co ok. 7,5 minuty.

Nowość to również autobusowe linie, które będą dowozić olsztynian do tramwajów. Te będą kursować z os. Generałów, Pieczewa oraz Tęczowego Lasu.

W przypadku połączeń autobusowych zdecydowanie wzrośnie częstotliwość kursowania. Większość linii będzie jeździć w dni robocze co kwadrans. Poza tym więcej połączeń pojawi się wieczorami, w dni robocze wolne od nauki szkolnej oraz w dni świąteczne.

To pierwsza tak duża zmiana układu komunikacyjnego Olsztyna od dekady - zaznacza dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Jerzy Roman. Trzeba pamiętać, że w tym czasie powstały nowe osiedla, zakłady pracy, więc i zmieniły się oczekiwania olsztynian co do kierunków podróżowania. Sugerowaliśmy się więc uwagami zgłaszanymi przez mieszkańców. Poza tym prowadziliśmy badania skąd i dokąd podróżuje najwięcej osób - dodaje.

W nowym układzie komunikacja miejska przejedzie dziennie 27,8 tys. km. To o 3,2 tys. km więcej, niż teraz, co daje wzrost rocznego dystansu o prawie 950 tys. km. Na 38 liniach kursować będzie 168 pojazdów (teraz to odpowiednio 34 i 144).

Większa liczba kursów i przejechany dystans przełoży się tez na liczbę odjazdów. Choćby z przystanku przy ul. Limanowskiego w kierunku pl. Bema będzie ich aż o 76 więcej w ciągu dnia. O 48 wzrośnie liczba odjazdów w kierunku dworca z przystanku Dworcowa-Przychodnia, a 44 z DH Śliwa w kierunku ul. Krasickiego.

W ciągu pierwszych trzech miesięcy zweryfikujemy działanie naszej propozycji - informuje kierownik Działu Przewozów Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, Marcin Szwarc. Przeprowadzimy ponowne badania, a po ich analizie, czyli w ciągu pół roku od wejścia zmian w życie nie wykluczamy wprowadzenia korekt.

Inaczej będą też numerowane linie. Dla tramwajów zarezerwowano przedział od 1 do 99, linie zwykłe oznaczone będą cyfrą "1" z przodu (czyli np. 117 zamiast obecnej 17), linie dowozowe do tramwajów cyfrą "2" (np. 201), a okresowe - "3" (np. 337). Będą też działać dwie linie nocne - N01 i N02.

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
 • Wicie kto – 25.09.2015

  Jeśli pojadą. Buahahhhahahahahahahzhahz

 • dziura w numeracji – 25.09.2015

  Chcą zaznaczyć swą wielkomiejskość trzycyfrową numeracją linii autobusowych, tak jak Gorzów!

 • mez – 25.09.2015

  #Wicie ktoczekam na Twoje selfie jak te tramwaje ruszą. A ten jakże trudny i przykry dla Ciebie dzień nadchodzi. Niestety w olsztynie będzie Solaris a niż tak bliska Twemu sercu- Pesa

 • pyrlander – 25.09.2015

  @mez - w dodatku wszystkie wagony będą w terminie!

 • Krzywy – 25.09.2015

  @pyrlander - I będą dobrze skręcone!

 • www – 25.09.2015

  Zobaczymy jak będzie się sprawowała olsztyńska sieć. Trzymam kciuki.

 • asm. – 26.09.2015

  To optymalizacja komunikacji miejskiej, wprowadzenie nowej, lepszej jakości. Olsztyn ma wszystko nowe w komunikacji tramwajowej, nie będzie też problemu czy - przyjedzie niskopodłogowy pojazd szynowy, na przystanek czy nie, jak w innych miastach tramwajowych w Polsce.

 • Impuls – 29.09.2015

  To jest niemożliwe, aby każda z linii tramwajowych w Olsztynie kursowała co 7,5 minuty. Sam przejazd linii w jedną stronę według wstępnych prognoz będzie trwać ok. 17min w jedną stronę linia 1 i 2 a 3 ok.12-13 min. Na linii 1 i 2 musiałoby być przynajmniej sześć brygad a na 3 pięć. A będą mieli 15 wagonów. Linie będą tworzyć takt co 7,5 minuty.

 • Combino – 30.09.2015

  @Impuls: normalny takt na wszystkich liniach to 15 minut; na 1-ce dochodzą szczytowe dodatki,które zrobią chyba po dwa kólka. Teraz zobacz sobie czasy rozkładowe wszystkich linii,zobacz ile zostaje rezerwy (nie dziwota,jak wzięli 15 wozów,choć zaznaczali ze biorą a conto rozbudowy),to jest z czego wygospodarować na te dodatki.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....