TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Od 1 maja droższe bilety w Krakowie
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 27.03.2019 19:57:28
Od 1 maja droższe bilety w Krakowie

Od 1 maja w Krakowie będą obowiązywać nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Bilet jednorazowy 20-minutowy ma kosztować 3,40 zł (60 groszy więcej), nie będzie biletów 40-minutowych i godzinnych, a zamiast nich wprowadzony będzie 50-minutowy za 4,6 zł.

Projekt uchwały ws. podwyżki cen biletów trafił pod obrady Rady Miasta w połowie lutego. Kluby radnych zgłosiły do niego swoje poprawki, proponując m.in. utrzymanie w cenniku biletu miesięcznego na 1 linię, co było postulatem mieszkańców.

Zgodnie z decyzją podjętą w środę przez radnych bilet miesięczny na jedną linię w I strefie dla osób płacących podatki w Krakowie ma kosztować 45 zł, a dla pozostałych 69 zł. Za bilet na dwie linie po zmianach trzeba będzie zapłacić 89 zł, a z Kartą Krakowską – 58 zł. Miesięczny bilet sieciowy w I strefie będzie kosztował 106 zł (do tej pory było 89 zł), a dla płacących podatki pod Wawelem - 69 zł. Nowa cena biletu sieciowego w I i II strefie to 158 zł (było 140 zł), dla płacących podatki 121 zł.

Koszty rosną

Ceny biletów jednorazowych na komunikację miejską nie były podnoszone w Krakowie od 2013 r., a miesięcznych jeszcze dłużej, tymczasem koszty funkcjonowania krakowskiego transportu zbiorowego rosną m.in. z powodu wzrostu cen paliw i prądu.

"Rosną koszty funkcjonowania komunikacji, a pokrycie tych kosztów wpływami z biletów spadło do poziomu 50 proc. z 70 proc. jeszcze dekadę temu" - mówił PAP dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek. "Nie jest tak, że spada sprzedaż biletów. Ona rośnie, ale niewspółmiernie do kosztów" – dodał.

Jak zaznaczył Franek chodziło o to, żeby podwyżki nie były odczuwalne dla posiadaczy biletów sieciowych. "Posiadacze biletu sieciowego są najbardziej związani z transportem zbiorowy, najczęściej go wybierają i jest to grupa najliczniejsza" – mówił Franek. Bilety na wszystkie linie kupuje w Krakowie ok. 100 tys. osób.

Solidarność przeciw

Negatywnie nowy cennik biletów zaopiniował NSZZ "Solidarność" wskazując, że podwyżki są "nie do przyjęcia" i że w innych miastach np. w Łodzi czy Wrocławiu można podróżować komunikacją miejską taniej.

Za przyjęciem nowego cennika biletów było 23 radnych, 20 głosowało przeciw. Klub PiS zgłosił votum separatum.

Aby utrzymać funkcjonowanie komunikacji miejskiej na dotychczasowym poziomie w 2019 r. potrzebne będzie ok. 640 mln zł. W zeszłym roku wpływy z biletów wyniosły 306 mln zł, co oznacza, że do każdej złotówki potrzebnej do utrzymania sieci transportowej pasażer wnosił 55 groszy.

Radni Koalicji Obywatelskiej zaproponowali w środę, by prezydent rozważył wprowadzenie "bonusu" dla posiadaczy Karty Krakowskiej, czyli płacących w mieście podatki: osoby, które kupią bilety sieciowe przez 5 miesięcy, w szóstym będą mieli ten bilet taniej - tylko za 9 zł, ale ta uchwała ma być głosowana najwcześniej za dwa tygodnie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
bilet

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....