TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

O sytuacji motorniczych podczas sesji Rady Miejskiej Elbląga
InfoTram.pl - Opublikowano: 07.09.2017 12:59:01
O sytuacji motorniczych podczas sesji Rady Miejskiej Elbląga

Po poniedziałkowym strajku motorniczych sprawą zajęła się dziś Rada Miejska. O wystąpienie na sesji poprosili przedstawiciele związków zawodowych przy spółce Tramwaje Elbląskie.

Przypomnijmy, że prowadzący elbląskie tramwaje walczą od stycznia br. walczą o podwyżki swoich pensji - o 2 zł do stawki zaszeregowania oraz dodatkowych wynagrodzeń za pracę w niedzielę i święta. Jak dotąd nie udało się znaleźć kompromisu w tej sprawie.

Od kwietnia br. jesteśmy w sporze zbiorowym z dyrekcją spółki, 19 maja rozmawialiśmy w sprawie podwyżek z prezydentem miasta, na tym spotkaniu usłyszeliśmy, że podwyżek w tym roku nie będzie – mówił dziś Roman Kluczyk, przedstawiciel związków zawodowych w spółce Tramwaje Elbląskie. 29 maja zdecydowaliśmy się oflagować zakład i tramwaje ogłaszając w ten sposób strajk ostrzegawczy. Do sprawy został powołany także mediator. Po wielu spotkaniach i pertraktacjach wprowadziliśmy zmiany do naszych żądań płacowych: m.in. 1 zł podwyżki od listopada br. i kolejna złotówka od 2018 roku. Jednak dyrektor nie chciał podpisać tej propozycji bez zgody prezydenta.

25 sierpnia było ostatnie spotkanie z mediatorem i zaproponowano nam podwyżkę 100 zł od stycznia 2018 roku. Mówi się, że tramwajarze zarabiają dużo, ostatnio słyszałem o średnim wynagrodzeniu na poziomie 3,6 tys. zł. Ja jestem tramwajarzem z 24 letnim doświadczeniem i moja stawka to 16 zł za godzinę. A nasza praca jest ogromnie trudna - odpowiadamy za ludzkie życie. Zdecydowaliśmy się na strajk by pokazać naszą frustrację i determinację. Przepraszamy mieszkańców za niedogodności, ale walczymy o godny byt dla naszych rodzin. Pan prezydent mówi o 7 proc. podwyżce płac w spółce Tramwaje Elbląskie w 2016 roku. A my każdą podwyżkę wyrywamy. Jeśli spadnie coś z pańskiego stołu, to wtedy to dostajemy.

Nasza podwyżka, o która walczymy, wygeneruje koszty w wysokości 200 tys. zł. dla budżetu miasta. Myślę, że to nie jest zawrotna kwota – dodał.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski stwierdził, że pierwsza podwyżka płac była w 2016 roku dla całej sfery komunalnej. 7 proc. podwyżka dla tramwajów była podwyżka największą i spowodowała ona, że w tym roku budżecie zabrakło pieniędzy na jej sfinansowanie. Dziś na sesji przyjmiemy uchwałę, która wprowadza te brakujące 600 tys. zł. do budżetu. Jesteśmy w fazie przygotowywania budżetu na 2018 rok i chcę by znalazły się tam podwyżki dla całej sfery komunalnej. Uważam że tramwaje podobnie jak inne spółki są traktowane sprawiedliwie - mówił prezydent.

Pracownicy tramwajów blisko od 8 miesięcy walczą o podwyżki, próbują dojść do porozumienia z dyrekcja i miastem, Pan prezydent dostał ostatnio żółta kartkę - tramwaje stanęły na dwie godziny 4 września i dalej nie ma rozwiązania tej sytuacji. Jakie konkretnie działania chce podjąć pan prezydent w najbliższym czasie, aby dojść do porozumienia ze stroną związkową motorniczych? – pytał radny Rafał Traks (PiS).

Motorniczy pracują w bardzo ciężkich warunkach, a tramwaje bez ludzi nie pojadą, nawet nowymi torami. Proszę pana prezydenta, by w tej sprawie zrobił wszystko, bo człowiek jest najważniejszy – stwierdziła radna Jolanta Lisewska (PiS). Uważam, ze oczekiwania załogi tramwajów powinny zostać spełnione – dodał radny Ryszard Klim (SLD).

Odbyły się trzy spotkania mediacyjne w spółce, nie ma na razie porozumienia i nie ma protokołu, bo rozmowy dalej trwają. Co do wyliczania płac w spółce: na nie składa się dodatkowo premia i nagroda roczna, za rok 2016 średnia pensja motorniczych wynosiła 3,4 tys. zł. Uważam, ze w spółce prowadzona jest racjonalna gospodarka. Rada Nadzorcza wskazuje nam kroki, w którym kierunku mamy iść, a z których rezygnować – poinformował dyrektor spółki Tramwaje Elbląskie Andrzej Sawicki.

Dyskusja w sprawie problemów załogi w spółce Tramwaje Elbląskie trwała ponad 1,5 godziny i nie przyniosła oczekiwanych rezultatów dla żadnej ze stron. W zakładzie cały czas będą prowadzone negocjacje z dyrekcją i mediacje. W każdej chwili jesteśmy gotowi zwołać nadzwyczajna sesję i zająć się tymi problemami na oddzielnym głosowaniu - deklaruje Marek Pruszak, Przewodniczący Rady Miejskiej.

Na podstawie transmisji "na żywo" w Dzienniku Elbląskim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
motorniczy
Elbląg

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....