TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Nowe rampy w PESACH JAZZ DUO
INFOTRAM - Opublikowano: 22.04.2015 15:11:46 3 komentarze

Wszystkie dwukierunkowe PESY JAZZ DUO mają już nowe rampy dla niepełnosprawnych ? poinformował ZKM Gdańsk. Zmienione platformy zostały zamontowane na prośbę organizacji działającej w imieniu osób niepełnosprawnych.Obecnie wszystkie autobusy i ? tramwajów w Gdańsku to pojazdy całkowicie lub częściowo niskopodłogowe. Jest to najlepszy wynik w Polsce!

20 zupełnie nowych, zmienionych platform dla niepełnosprawnych zostało zmontowanych w dwukierunkowych tramwajach PESA JAZZ DUO. Z prośbą o wymianę ramp najazdowych wysuwanych spod podłogi tramwaju na rzecz odkładanych do wnętrza pojazdu, zwróciło się do Miasta Stowarzyszenie Opieki nad Młodzieżą i Dziećmi Niepełnosprawnymi. Wymianę platform wykonał nieodpłatnie bydgoski producent tramwajów. W każdym z pięciu nowoczesnych pojazdów zmontowano po 4 rampy.

Jak informuje ZKM obecnie po Gdańsku jeżdżą 44 tramwaje wyposażone w platformy dla niepełnosprawnych. Do końca września przybędzie jeszcze 16 takich pojazdów, dzięki modernizacji tramwajów N8C, które Gdańsk kupił w niemieckim Kassel. Jednak jeżeli chodzi o potrzeby osób niepełnosprawnych, to już dziś przewoźnik chwali się najlepszym w kraju taborem tramwajowym. 76% gdańskich tramwajów to pojazdy całkowicie lub częściowo niskopodłogowe. Jako pierwsze miasto w Polsce, Gdańsk wprowadził takie pojazdy już w 1997 roku.

Tramwaje niskopodłogowe wyposażone w platformy to duże ułatwienie nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla osób starszych czy rodziców, którzy podróżują z wózkami dziecięcymi. Jednak to nie koniec udogodnień, jakie czekają w gdańskiej komunikacji miejskiej:

? W każdym pojeździe wyznaczone są specjalne miejsca dla osób niepełnosprawnych, które poruszają się na wózkach, a także dla wózków dziecięcych. Znajdują się one tuż przy wejściu do pojazdu. Oznaczone są specjalnymi piktogramami.

? W każdym pojeździe wyznaczone są również specjalne miejsca siedzące dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a także dla rodziców z dziećmi. Znajdują się one najczęściej tuż przy wejściu do pojazdu. Oznaczone są specjalnymi piktogramami.

? W pojazdach montowane są rampy, które ułatwiają wejście do autobusu i tramwaju.

? Większość autobusów wyposażona jest w funkcję tzw. przyklęku, która pozwala na obniżenie wysokości pojazdu na przystankach.

? Wszystkie pojazdy wyposażone są w specjalne zabezpieczenia, które uniemożliwiają zakleszczenie lub przytrzaśnięcie drzwiami; standardowym wyposażeniem są również sygnały dźwiękowe, które informują o zamknięciu drzwi.

? Dla większego komfortu podróżowania ? 80% autobusów i ponad 30% tramwajów wyposażonych jest w klimatyzację.

? Udogodnieniem są także głosowe zapowiedzi przystanków: lektor informuje na jakim przystanku zatrzymał się tramwaj, a także czyta nazwę przystanku następnego.

? W pojazdach zamontowane są także elektroniczne wyświetlacze informujące o trasach i kolejnych przystankach.

? Dla większego bezpieczeństwa pasażerów, pojazdy ZKM w Gdańsku wyposażone są w monitoring wewnętrzny.

? Najnowocześniejsze pojazdy mają także wiele udogodnień dla osób niewidomych i niedowidzących. Wszystkie przyciski zostały w nich opisane także w języku Braille`a.

? Wszystkie autobusy ZKM w Gdańsku są niskopodłogowe.

? 76% floty tramwajowej ZKM w Gdańsku to pojazdy niskopodłogowe lub z częścią niskopodłogową.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
PESA
Jazz Duo
Gdańsk
 • Kamilek 3 – 23.04.2015

  Warszawa miała pierwsza tramwaj niskopodłogowy 112N w 1995 r.

 • dixie – 27.04.2015

  Także w Wawie jest dostępna znakomita większość tych wypunktowanych usprawnień. Nawet lepiej, bo blisko połowa tramów ma klimę (wszystkie niskacze z wyjątkiem 116N/Na i oczywiście 112N).Niestety tylko połowa tramów w stolicy jest niskopodłogowa, ale to i tak więcej w liczbach bezwzględnych niż w Gdańsku.Żeby nie było, chwali się miastu, że inwestuje w zbiorkom. 8 lat temu jeździły tam szroty, więc dość szybko się unowocześniają, ale też inna jest skala tego systemu i warto o tym pamiętać porównując różne miasta.

 • Danziger – 30.04.2015

  Liczby bezwzględne nie są dobrym odniesieniem, bo w takim Gorzowie nie ma w ruchu ani jednej 105 tylko nic z tego nie wynika. Ważny jest, to co napisałeś, efekt skali. Większe miasto, więcej tramów, WIĘKSZY BUDŻET. Tak więc najbardziej miarodajne są w tym wypadku dane procentowe. Wtedy widać jak dużą robotę odwalił Gdańsk. Od maja, jako pierwsi w Polsce, będziemy mieć w weekendy i święta 100% niskiej podłogi na mieście!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....