Nowe bydgoskie Swingi już na liniach

infotram
05.10.2017 11:53
0 Komentarzy

Wszystkie 3 Swingidostarczone przez spółkę PESA jeżdżą już po Bydgoszczy. Każdy pojazd przejechałjuż ponad 500 kilometrów z pasażerami. Od czwartku, 5 października, regularniekursują na liniach nr 1 i 4.

21 września pasażerów zaczął wozić pierwszy z nowychSwingów, który był zarazem pięćsetnym tramwajem wyprodukowanym przez spółkęPESA na polski rynek. Pojazdowi patronuje Oskar Picht – wieloletni dyrektorbydgoskiego ośrodka dla niewidomych na początku XX wieku, który wprowadziłszereg innowacyjnych rozwiązań ułatwiających naukę i funkcjonowanie osobomniewidomym Kolejne dwie nowe jednostki przybliżają pasażerom postacie AndrzejaBrończyka (znakomitego piłkarza, ikonybydgoskiego Zawiszy) oraz MichałaJagodzińskiego (dziennikarza i wieloletniego prezesa Polskiego Radia Pomorza iKujaw).

Trzy nowe pojazdy to pierwsza część zamówienia obejmującegołącznie 21 tramwajów. Realizuje je bydgoska PESA, która wygrała przetarg. Wartośćkontraktu to ponad 141 mln zł. Nowe pojazdy będą wozić pasażerów na liniach nr1 (Las Gdański- Wilczak(tymczasowo Rycerska)) oraz 4 (Glinki-Bielawy).Dodatkowo w dni wolne jeden z pojazdów kierowany będzie też na linie nr 8(Kapuściska-Rycerska). Dzięki Swingom coraz częściej osoby niepełnosprawneruchowo mogą do podróży wybierać tramwaje. Do 2014 roku po Bydgoszczy kursowałytylko dwa pojazdy niskopodłogowe. Od przyszłego roku flota Swingów liczyć małącznie 35 pojazdów.

Tramwaje typu Swing (121/122NaB) dzięki jednoprzestrzennejbudowie, szerokim przejściom, zastosowaniu platformy dla inwalidy orazcałkowicie niskiej podłodze zapewniają komfortowe podróżowanie równieżpasażerom o ograniczonych możliwościach ruchowych. Swingi zarówno w przestrzenipasażerskiej, jak i w kabinie motorniczego są klimatyzowane. Model tencharakteryzuje się też wysoką odpornością zderzeniową. Konstrukcja czołapojazdu jest wyposażona w absorbery pochłaniające energię zderzeń zprzeszkodami oraz innymi pojazdami, co zapewnia bezpieczeństwo pasażerów.Wykorzystanie energii zgromadzonej w bateriach pozwala na pokonanie krótkiegoodcinka trasy bez zasilania z sieci trakcyjnej.


Komentarze