TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Na Śląsku zintegrowano rowery miejskie w czterech miastach
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 08.04.2019 10:18:27
Zdj. Z archiwum Nextbike Polska

Katowice, Chorzów, Sosnowiec i Tychy od 5 kwietnia mają zintegrowane rowery miejskie. To znaczy, że można wypożyczyć rower np. w Sosnowcu i oddać go w Katowicach. Niebawem do wspólnego systemu dołączą Siemianowice Śląskie.

Stało się to możliwe dzięki umowie pomiędzy Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią (GZM), firmą Nextbike Polska i władzami czterech samorządów. W maju do programu dołączą także Siemianowice Śląskie.

Ponad 900 rowerów we wspólnym systemie

Udogodnienie dotyczy w sumie ponad 900rowerów standardowych, które można wypożyczyć w chorzowskim systemie KajTeroz, katowickim City By Bike, SosnowieckimRowerze Miejskim i TyskimRowerze. Operatorem wszystkich tych systemów jest firma Nextbike Polska. Od 5 kwietnia 2019 r.rowerwypożyczony w jednym mieście, można oddać w innym – bez narażania się na karę finansową lub blokadę konta.

"Rowerzyści korzystający z miejskichrowerów będą mogli już swobodnie przemieszczać się pomiędzy czterema miastami Metropolii, których wypożyczalnie zostały właśnie zintegrowane" - powiedziała Karolina Wadowska z zarządu GZM.

Według niej, to pierwszy krok w kierunku integracji systemówrowerowych i część naszych działań, które mają popularyzowaćrowerjako równorzędny środek transportu publicznego. "Naszym celem jest stworzenie największego w Europie systemu wypożyczalni elektrycznychrowerów miejskich, które połączą całą Metropolię (…) Jesteśmy w przededniu rozstrzygnięcia przetargu ws. wyboru podmiotu, który opracuje koncepcje funkcjonowania systemu ElektrycznegoRoweru Metropolitalnego w GZM" – dodała Wadowska.

Wspólny system, którego operatorem jest Nextbike

Uruchomienie programu zintegrowanych wypożyczalni Nextbike zainaugurował wspólny przejazd między katowickim Osiedlem Tysiąclecia a chorzowską "Żyrafą" w Parku Śląskim, z udziałem przedstawicieli samorządów i firmy Nextbike.

Rowery miejskie cieszą się niesłabnącą popularnością wśród mieszkańców, na co zwraca uwagę wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba. Jak mówi, w stolicy Metropolii tylko w zeszłym roku jednoślady wypożyczono ponad 200 tys. razy, a w systemie zarejestrowało się już 41 tys. katowiczan.

Przedstawiciele Metropolii zaznaczają, że możliwość oddawania pojazdów w innym mieście dotyczy tylkorowerów standardowych.Rowery specjalne, np. familijne typu cargo, czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego systemu. We wszystkich czterech miastach operatorem wypożyczalni jest Nextbike Polska. Tak jak do tej pory,rowery można wypożyczać za pomocą jednego konta w systemie na niemal tych samych zasadach – za pomocą stacji wypożyczeń lub aplikacji mobilnej.

W ocenie wiceprezydenta Chorzowa Marcina Michalika, integracja systemu to bardzo dobra informacja dla mieszkańców jego i okolicznych miast. "To ułatwi chorzowianom dojazd do pracy i na uczelnie do Katowic, a katowiczanom dojazd do chorzowskiego parku" – zauważył. Samorządowcy zaznaczają, że mieszkańcy miast coraz chętniej wykorzystująrowery do szybkiego przemieszczania się nie tylko w celach rekreacyjnych.

Siemianowice Śląskie niebawem dołączą

Do zintegrowanego systemurowerów miejskich wkrótce dołączą także Siemianowice Śląskie, w których wypożyczalnierowerów zaczną funkcjonować już w maju.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r. Organizacja - na mocy ustawy przygotowanej specjalnie dla regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkanych łącznie przez blisko 2,3 mln osób. Z mocy ustawy Metropolia zajmuje się m.in. transportem publicznym. (PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolią
Nextbike
rower miejski

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....