TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Na budowie toruńskiego tramwaju
MZK TORUŃ - Opublikowano: 26.05.2015 14:40:20 1 komentarz
Na budowie toruńskiego tramwaju

Poprawa funkcjonowania transportu miejskiego, podwyższenie średniej prędkości tramwajów czy dostosowanie komunikacji tramwajowej do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - to tylko kilka z kluczowych celów realizowanego przez Gminę Miasta Toruń oraz Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu projektu ?Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu ? BiT-City?.

Obecnie wiele prac prowadzonych jest w ramach zadań dotyczących przebudowy torowiska na linii średnicowej od Alei Solidarności do węzła przesiadkowego Toruń Miasto, a także budowy samego węzła przesiadkowego i zagospodarowania okolic dworca PKP Toruń Miasto. Trwają prace wykończeniowe przy skrzyżowaniu z ulicą Prostą oraz układanie ostatniej warstwy asfaltu. Ulica jest już w pełni oświetlona przez nowe słupy oświetleniowo-trakcyjne, charakteryzujące się stylowymi lampami.

Z kolei na ulicy Szumana, Placu św. Katarzyny i ulicy Warszawskiej prowadzone są roboty torowe i drogowe. Ułożony został już niemal cały odcinek obu torów tramwajowych. Do kompletu brakuje jedynie fragmentów, na których dotychczas zamontowane były tzw. przewiązki torowe, zapewniające wahadłowy ruch tramwajów na odcinku przebiegającym przez plac budowy, oraz torowiska na skrzyżowaniu ulic Bulwar Filadelfijski, Traugutta i Warszawskiej. Wykonywana jest nowa nawierzchnia bitumiczna północnej jezdni i chodniki. Powstaje także drugi z przystanków wiedeńskich na Placu św. Katarzyny, a na ulicach zaczynają pojawiać się nowe lampy. Roboty wzdłuż linii tramwajowej powinny zakończyć się w czerwcu br.

Tymczasem na ulicy Traugutta prawie gotowa jest już kładka dla pieszych. Blisko 83 tys. kg waży konstrukcja stalowa ze schodami i szybami windowymi. Obecnie na kładce odbywa się montaż barierek oraz zadaszeń, a także układanie nowej nawierzchni. Powierzchnia zadaszeń kładki i schodów wynosi aż 300 m2, a chodnika 144 m2. Podczas jej budowy wylano blisko 190 m3 betonu. Trwa montaż szybów windowych.
? W pobliżu nowej kładki powstaną także nowe perony tramwajowe ? mówi prezes MZK w Toruniu Sp. z o. o. ? Janusz Szymański. I dodaje: ? Obiekty zostaną wyposażone w obszerne wiaty, ławki oraz tablice informacji pasażerskiej. Korzystający z nich pasażerowie będą mogli wygodnie i bezpiecznie przesiadać się, a co za tym idzie, swobodnie korzystać zarówno z transportu tramwajowego jak i kolejowego.

Sporo dzieje się również na Placu 18 Stycznia, przed budynkiem dworca Toruń Miasto. Teren został pokryty nową nawierzchnią z kostki brukowej. Między placem przy dworcu a ulicą Traugutta powstaje odmieniony skwer, na którym ponownie, po dyslokacji, stanął Pomnik kolejarzy ? ofiar faszyzmu. Tuż obok będzie zlokalizowana stylowa fontanna i zorganizowane miejsce do odpoczynku. Elementy te połączy nowa ścieżka spacerowa wraz z ławkami dla mieszkańców i pasażerów. Całości dopełni odpowiednio dobrana zieleń. Nad całością rewitalizacji placu czuwa Miejski Konserwator Zabytków.

Ostatnim etapem zadania 1 i 6 będzie zaaranżowanie ulicy Skrzyńskiego łączącej Plac 18 Stycznia
z Placem Pokoju Toruńskiego. Powstaną nowe ciągi dla pieszych, ścieżka rowerowa, a także miejsca parkingowe dla kierowców, którzy będą chcieli przesiąść się np. na pociąg. Wybudowany zostanie również zadaszony parking dla rowerzystów. Plac 18 Stycznia oraz ulica Skrzyńskiego zostaną oświetlone przez stylowe latarnie uliczne oraz objęte monitoringiem wizyjnym, podłączonym do systemu monitoringu miejskiego.

Przebudowa torowiska na linii średnicowej od węzła Toruń Miasto do Alei Solidarności oraz budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto są częścią projektu ?Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu ? BiT-City? współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja zakłada dodatkowo m.in. modernizację pętli tramwajowej Motoarena, modernizację systemu zasilania trakcji, zakup nowego taboru tramwajowego oraz rewitalizację dworca kolejowego Toruń Główny.

Tyle materiałów wykorzystano już do realizacji zadań nr 1 i 6:
? 4100 m2 kostki kamiennej,
? 5907 ton masy asfaltowej,
? 2625 m pojedynczego toru,
? 5304 m wbudowanych szyn (przy czym 318 240 kg to waga wbudowanych szyn)
? 2300 m3 betonu,
? 76 słupów trakcyjno-oświetleniowych,
? 3000 m drutu jezdnego,
? 2700 m światłowodów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Toruń
MZK Toruń
  • FRanek – 27.05.2015

    "Na budowie..."? To nie jest budowa, tylko modernizacja. Tę linię zbudowano w 1935 roku, a właściwie przedłużono od dworca Toruń Miasto do ul. Targowej.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....