TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Muzyka Moniuszki w tramwaju linii 43
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 06.05.2019 10:04:07
Muzyka Moniuszki w tramwaju linii 43

Muzyka Stanisława Moniuszki zabrzmi w najbliższy wtorek w tramwaju linii nr 43 kursującym pomiędzy Katowicami a Chorzowem.

Pasażerowie usłyszą interpretacje najbardziej popularnych utworów wybitnego kompozytora z okazji 200. rocznicy jego urodzin, która minęła w niedzielę. Muzykę Moniuszki wykona Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" oraz uczniowie katowickiej szkoły muzycznej.

"Rok 2019 ogłoszony został w Polsce rokiem moniuszkowskim i spółka Tramwaje Śląskie chciała się w te obchody włączyć. Zaproponowaliśmy organizację bardzo nietypowego koncertu Zespołowi Śpiewaków Miasta Katowice +Camerata Silesia+ i ku naszemu zdziwieniu i wielkiemu zadowoleniu zespół zgodził się zaśpiewać w tramwaju" - powiedział rzecznik Tramwajów Śląskich Andrzej Zowada.

Podczas jazdy tramwajem nr 43 każdy chętny będzie miał okazję posłuchać interpretacji najbardziej znanych utworów Moniuszki. Koncert rozpocznie się we wtorek o godz. 14.40 na przystanku Katowice Rynek w kierunku Wełnowca (część katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec). Śpiewacy wystąpią w czasie jazdy tego tramwaju do placu Alfreda, a następnie w drodze powrotnej przez katowicki Rynek do przystanku Katowice Dworzec PKP.

Po zespole "Camerata Silesia" utwory Moniuszki zaprezentują – także w tym samym tramwaju - uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karłowicza w Katowicach wraz z wykładowcami. Modzi muzycy wystąpią w tramwaju podczas kursu po Katowicach i Chorzowie Batorym. Koncert zakończy się po 17 przy katowickim dworcu PKP.

"Bardzo chcieliśmy móc dotrzeć z muzyką Stanisława Moniuszki w możliwie najlepszym wykonaniu do jak najszerszego grona słuchaczy. Stąd decyzja o zorganizowaniu koncertu w tramwaju liniowym. Jedyne, co trzeba mieć, żeby posłuchać koncertu to ważny bilet na tramwaj" - zaznaczył Zowada.

Stanisław Moniuszko urodził się w 1819 r. w majątku Ubiel koło Mińska. Do historii przeszedł jako ojciec polskiej opery narodowej. Był kompozytorem, dyrygentem, także pedagogiem. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim stworzył swoje najsłynniejsze dzieła - opery "Halka" i "Straszny dwór".

Inspirację dla muzyki Moniuszki stanowiła kultura ludowa. Jednym z najlepiej znanych zbiorów jego drobnych utworów jest cykl dwunastu "Śpiewników domowych" zawierających pieśni do słów poetów polskich (m.in. Teofila Lenartowicza, Adama Mickiewicza, Wincentego Pola, Stefana Witwickiego), a także obcych (w tłumaczeniu polskim) oraz do słów twórców ludowych. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego. Kompozytor tworzył także muzykę religijną. Moniuszko zmarł w Warszawie 4 czerwca 1872 r. Pochowany został na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....