TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Metro w Sao Paulo
Ryszard Piech - Opublikowano: 30.11.2010 12:24:11
Metro w Sao Paulo

Metro w Sao Paulo dołączyło niedawno do grona systemów z automatycznym prowadzeniem pociągów, choć w ruchu nadal pozostają trasy gdzie za prowadzenie składu odpowiada maszynista.

Liczące przeszło 11 milionów mieszkańców brazylijskie miasto Sao Paulo jest największym skupiskiem ludzkim w Ameryce Południowej. W związku z tym istnienie wydajnego systemu transportowego jest wręcz konieczne. Potrzeby te zaspokaja kolej podmiejska CPTM, która jest uzupełniana o ciągle tworzony system metra składający się obecnie z 5 linii (z 60 stacjami) o łącznej długości 69 km. Operatorem linii 1, 2, 3 i 5 jest Companhia do Metropolitano de São Paulo (CMSP), natomiast linii 4 (automatycznej) jest ViaQuatro. Budowa metra w Sao Paulo ruszyła w 1968 roku, w 1972 roku odbyły się pierwsze jazdy techniczne, natomiast w 1974 roku ruszyły pierwsze regularne pociągi. Od tego czasu system się rozwijał i obecnie składa się z 5 linii oznaczonych cyfrowo i kolorem. Linia 1 (niebieska) została zainaugurowana w 1974 roku i obecnie ma długość 20,2 km z 23 stacjami. Następnie w 1979 roku ruszyła obecna linia 3 (czerwona), która obecnie ma długość 22 km i 18 stacji. Po jej otwarciu nastąpiła dosyć długa przerwa i dopiero w 1991 roku otwarto liczącą 14,6 km linię numer 2 (zieloną), na której znalazło się 14 stacji. Po niej nastąpił kolejny przestój i dopiero w 2002 roku otwarto pierwszy odcinek linii numer 5 (liliowa), która ma długość 8,4 km i 6 stacji.

Najnowszym rozrostem systemu jest otwarta w maju 2010 roku linia czwarta (żółta), która jako pierwsza w Sao Paulo jest wykonana jako trasa automatyczna. Obecnie otwarto jedynie odcinek liczący 3,6 km i dwie stacje końcowe, jednak docelowo linia ma mieć długość 12,8 km i 11 stacji. Jej budowa ruszyła w 2004 roku i ma pochłonąć łącznie miliard dolarów amerykańskich. Ponieważ dla tej linii zdecydowano się na partnerstwo publiczno prywatne, więc budowę oraz czynności operatorskie przez kolejne 30 lat będzie prowadziło konsorcjum ViaQuatro, a nie spółka miejska CMSP. Linia jest wyposażona w drzwi peronowe, system automatycznego sterowania dostarczył Siemens, natomiast tabor składający się z 14 sześciowagonowych składów ma dostarczyć Hyundai Rotem. Czy będzie prowadzona przebudowa pozostałych linii na automatyczne jeszcze nie zostało sprecyzowane.

 

Interesująco metro przedstawia się od strony technicznej. Linie 1-3 posiadają szeroki rozstaw szyn 1600 mm i zasilanie z trzeciej szyny o napięciu 750 V DC. Linia 4 ma te same parametry aczkolwiek ruch prowadzony jest automatycznie bez pomocy maszynisty. Natomiast linia 5 została wybudowana ze standardowym rozstawem szyn 1435 mm i napięciem z górnej sieci zasilającej 1,5 kV. Zastosowanie takich parametrów ma zmniejszyć koszty zakupu taboru. Aktualnie linia 5 jest obsługiwana przez 8 sześciowagonowych składów wyprodukowanych w kooperacji Alstom (pudła i ogólny montaż), Siemens (wyposażenie trakcyjne) i CAF (wózki). Na pozostałych liniach od 1 do 3 jest eksploatowanych 99 składów metra produkcji Budd/Mafesa, Rotem oraz Alstom.

Pomijając aktualnie prowadzoną rozbudowę automatycznej linii numer 4 prowadzone są również prace nad wydłużeniem linii 5 o 11,4 km, natomiast w dalekim planie jest również wybudowani nowych linii numer 6 (pomarańczowej) o długości 14 km z 17 stacjami i numer 15 (białej) o długości 10 km z 9 stacjami. Luka w numeracji tras metra jest efektem przydzielenia zakresu od 7 do 14 dla kolei podmiejskiej CPTM, dzięki czemu w systemie nie występują dublujące numeracje. Jednak największym zaskoczeniem może być decyzja o budowie trzech linii kolejki jednoszynowej. Pierwsza z nich o długości 23,8 km z 11 stacjami jest w trakcie realizacji. Linia oznaczona jako 2-A ma stanowić przedłużenie obecnej linii zielonej (drugiej). W niedalekiej przyszłości planowane jest jeszcze wybudowanie linii numer 16 (srebrnej) o długości 8 km z 10 przystankami oraz linii 17 (złotej) o długości 21,5 km z 20 stacjami. Budowa kolejki jednoszynowej ma dać znaczne ograniczenie kosztów budowy, choć niekorzyści wynikające z konieczności dokonania przesiadki mogą zmniejszyć liczbę potencjalnych pasażerów.

W przeciwieństwie do zapaści jaka po prywatyzacji nastała w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych, które bez przerwy przetrwały jedynie w dwóch dużych aglomeracjach, system metra ulegał ciągłej rozbudowie. Paradoksalnie całkowite odcięcie się władz państwowych od przewozów kolejowych w Sao Paulo zaowocowało przejęciem pociągów podmiejskich pod kuratelę miasta i ich pełną integrację z systemem miejskim. Dzięki temu obecnie system działa jako jedna całość, a pasażer może wybierać dowolny środek transportu. Jednak mimo tego sieć szynowych środków transportu, w tym głównie metra nadal nie pokrywa całego miasta, stąd konieczne dalsze prowadzenie inwestycji. Najnowszym tego dodatkiem jest niedawno otwarty pierwszy odcinek automatycznej linii 4, która w najbliższym czasie będzie ulegała ciągłej rozbudowie. Dzięki tej inwestycji Sao Paulo jako pierwsze w Ameryce Południowej uruchomiło linię metra prowadzoną automatycznie, co zważywszy na ograniczone dostępne środki finansowe można uznać za duże osiągnięcie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Brazylia
Sao Paulo
metro
CMSP
CPTM
Alstom
Rotem
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....