TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Kremowo-niebieski N8C już wkrótce w Gdańsku
ZKM GDAŃSK - Opublikowano: 08.07.2015 14:00:55 4 komentarze
Kremowo-niebieski N8C już wkrótce w Gdańsku

Jeden z modernizowanych tramwajów, które ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika z Kassel, będzie pomalowany tak, jak gdańskie tramwaje w okresie międzywojennym. Inspiracją dla tramwaju będzie twórczość Guntera Grassa.

Kremowo-niebieski tramwaj przyjedzie do Gdańska za kilka tygodni. Będzie to jeden z 16 modernizowanych właśnie w poznańskim Modertransie pojazdów, które Gdańsk kupił w niemieckim Kassel.

- Ameryka, ach cóż znaczy Ameryka wobec tramwaju z numerem dziewięć, który jeździł do Brzeźna ? ? tak Gunter Gras pisał w ?Blaszanym bębenku?. Pomysł na nietypowy tramwaj zrodził się po śmierci pisarza. Chcemy przypomnieć dzieje starego Gdańska, stąd właśnie malowanie tramwaju takie, jak w okresie międzywojennym ? mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Również wnętrze tramwaju będzie inspirowane twórczością Grassa. Pracują nad tym obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej oraz Biuro ds. Kultury gdańskiego magistratu ? dodaje prezydent.

Poza kolorystyką i nietypowym wnętrzem tramwaj nie będzie różnił się od pozostałych. - Tak jak inne modernizowane N8C, zyska człon niskopodłogowy z miejscami na wózek inwalidzki lub dziecięcy, klimatyzację w części pasażerskiej, nowe oświetlenie, siedzenia, okna itp. Utrzymana zostanie również możliwość jazdy dwukierunkowej ? informuje wiceprezes gdańskiego ZKM, Maciej Lisicki.

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 roku. Całkowity koszt zakupu to 672 tys. euro (jest to około 1/3 ceny jednego nowego fabrycznie tramwaju dwukierunkowego). Pojazdy zostały wyprodukowane w 1981 roku. Pojazdy są obecnie modernizowane w poznańskim Modertransie. Modernizacja jednego wagonu to koszt 1 146 200 zł. Po Gdańsku jeździ także 46 tramwajów N8C, które zostały kupione w 2007 roku od zakładu komunikacji miejskiej DSW 21 w Dortmundzie.

Ale to nie koniec niespodzianek od gdańskiego ZKM, bo jeszcze w tym roku do miasta przyjedzie jeden z dwóch ocalałych tramwajów Ringstrassenbahnwagen z serii Tw269. Obecnie tramwaj przechodzi modernizację w MPK Kraków. Danziger Waggon Fabrik wyprodukowała w 1930 r. zaledwie sześć sztuk z tej serii. Jeździły one z centrum miasta do ul. Kościuszki, czyli ówczesnej Ringstrasse, stąd pojazdy dostały nazwę Ringstrassenbahnwagen (w skrócie: Ring).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
N8C
Modertrans
Gdańsk
 • neptun – 08.07.2015

  Wszystkie tramwaje w Gdańsku w takie barwy powinni pomalować

 • z – 08.07.2015

  Kremowo z delikatnym niebieskim pasuje, po prostu nie lubię w miejskiej przesączeni transportowej ciemnych aż brudnych kolorów niebieskiego , czerwieni,zieleni np.Poznań dobrze zmienił brudną zieleń na wyrazistą np.super wybrał Olsztyn oliwkowy to jest to coś co koi oczy.

 • lolek – 08.07.2015

  Świetnie by było gdyby Gdańsk zdecydował się na takie barwy

 • bolo jang – 10.07.2015

  A ławeczki w środku też będą drewniane :-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....