TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Kremowo-niebieski N8C już wkrótce w Gdańsku
ZKM GDAŃSK - Opublikowano: 08.07.2015 14:00:55 4 komentarze
Kremowo-niebieski N8C już wkrótce w Gdańsku

Jeden z modernizowanych tramwajów, które ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika z Kassel, będzie pomalowany tak, jak gdańskie tramwaje w okresie międzywojennym. Inspiracją dla tramwaju będzie twórczość Guntera Grassa.

Kremowo-niebieski tramwaj przyjedzie do Gdańska za kilka tygodni. Będzie to jeden z 16 modernizowanych właśnie w poznańskim Modertransie pojazdów, które Gdańsk kupił w niemieckim Kassel.

- Ameryka, ach cóż znaczy Ameryka wobec tramwaju z numerem dziewięć, który jeździł do Brzeźna ? ? tak Gunter Gras pisał w ?Blaszanym bębenku?. Pomysł na nietypowy tramwaj zrodził się po śmierci pisarza. Chcemy przypomnieć dzieje starego Gdańska, stąd właśnie malowanie tramwaju takie, jak w okresie międzywojennym ? mówi prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Również wnętrze tramwaju będzie inspirowane twórczością Grassa. Pracują nad tym obecnie Zakład Komunikacji Miejskiej oraz Biuro ds. Kultury gdańskiego magistratu ? dodaje prezydent.

Poza kolorystyką i nietypowym wnętrzem tramwaj nie będzie różnił się od pozostałych. - Tak jak inne modernizowane N8C, zyska człon niskopodłogowy z miejscami na wózek inwalidzki lub dziecięcy, klimatyzację w części pasażerskiej, nowe oświetlenie, siedzenia, okna itp. Utrzymana zostanie również możliwość jazdy dwukierunkowej ? informuje wiceprezes gdańskiego ZKM, Maciej Lisicki.

Umowa na zakup 16 dwukierunkowych tramwajów N8C, między ZKM w Gdańsku a KVG Kassel, została podpisana w 2014 roku. Całkowity koszt zakupu to 672 tys. euro (jest to około 1/3 ceny jednego nowego fabrycznie tramwaju dwukierunkowego). Pojazdy zostały wyprodukowane w 1981 roku. Pojazdy są obecnie modernizowane w poznańskim Modertransie. Modernizacja jednego wagonu to koszt 1 146 200 zł. Po Gdańsku jeździ także 46 tramwajów N8C, które zostały kupione w 2007 roku od zakładu komunikacji miejskiej DSW 21 w Dortmundzie.

Ale to nie koniec niespodzianek od gdańskiego ZKM, bo jeszcze w tym roku do miasta przyjedzie jeden z dwóch ocalałych tramwajów Ringstrassenbahnwagen z serii Tw269. Obecnie tramwaj przechodzi modernizację w MPK Kraków. Danziger Waggon Fabrik wyprodukowała w 1930 r. zaledwie sześć sztuk z tej serii. Jeździły one z centrum miasta do ul. Kościuszki, czyli ówczesnej Ringstrasse, stąd pojazdy dostały nazwę Ringstrassenbahnwagen (w skrócie: Ring).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZKM Gdańsk
N8C
Modertrans
Gdańsk
 • neptun – 08.07.2015

  Wszystkie tramwaje w Gdańsku w takie barwy powinni pomalować

 • z – 08.07.2015

  Kremowo z delikatnym niebieskim pasuje, po prostu nie lubię w miejskiej przesączeni transportowej ciemnych aż brudnych kolorów niebieskiego , czerwieni,zieleni np.Poznań dobrze zmienił brudną zieleń na wyrazistą np.super wybrał Olsztyn oliwkowy to jest to coś co koi oczy.

 • lolek – 08.07.2015

  Świetnie by było gdyby Gdańsk zdecydował się na takie barwy

 • bolo jang – 10.07.2015

  A ławeczki w środku też będą drewniane :-)

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....