TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Krakowskie stopiątki z 1975 roku znowu na linii [FILM]
InfoTram.pl - Opublikowano: 20.07.2020 08:45:44
Krakowskie stopiątki z 1975 roku znowu na linii (foto: MPK)

W niedzielę, 19 lipca na Krakowskiej Linii Muzealnej pojawiły się najstarsze zachowane w Krakowie wagony 105N z 1975 roku.

Do tej pory te wagony można było zobaczyć tylko jako pojazdy techniczne. Od 2013 roku były wysyłane na krakowskie tory, aby zabezpieczać sieć trakcyjną przed skutkami marznącego deszczu. W niedzielę każdy mógł poczuć się jak pasażer z lat 70-tych ubiegłego wieku. Tramwaje kursowały w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej na linii nr 15 z Cichego Kącika do Pleszowa.

Wagon 105N (obecny numer RT002) z fabrycznym numerem 31 jest pierwszym wagonem 105 jaki został zakupiony do Krakowa w marcu 1975 roku, a wagon (z RT001) numerem z numerem fabrycznym 36 jest szóstym z pierwszej dostawy. Każdy z nich poddano gruntownej naprawie. W jej wyniku w obu pojazdach przywrócono pierwotny wygląd i wyposażenie zgodne z pierwszym okresem eksploatacji w Krakowie.

Poza zabytkowymi wagonami 105N na linii nr 15 kursował także tramwaj N z przyczepą ND oraz tramwaj z Norymbergi T4 z przyczepą B4. Ten ostatni skład nie pojawił się na tej linii przypadkowo. W przeszłości to właśnie te sprowadzone z Norymbergi tramwaje najczęściej kursowały na linii nr 15.

Tradycyjnie tego dnia zabytkowe tramwaje kursowały też na linii nr 0 z przystanku Dajwór do Cichego Kącika. Do dyspozycji pasażerów wyjechał bardzo ciekawy skład złożony z trzech wagonów: N oraz dwóch przyczep: PN2 oraz PN3. Bardzo podobne pociągi kursowały w latach 50-tych XX wieku, tyle tylko że przyczepy ciągnął wagon SN2. Takie składy woziły pasażerów m.in. do Bronowic, co potwierdzają pocztówki pochodzące z tamtego okresu.

W zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa (w tym roku nie będzie możliwość zakupu biletu u osób z obsługi linii). Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc). Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować jest umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje są także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Krakowska Linia Muzealna jest częścią kampanii informacyjno-społecznej "Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków", która trwa już od 30 maja. W ramach działań realizowanych w czasie akcji Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowego zapraszają do ponownego odkrywania piękna naszego miasta oraz spacerowania śladem tematycznych tras, które można znaleźć na stronie Krakow.Travel. Linia będzie zatrzymywać się w pobliżu muzeów, które są partnerami kampanii i specjalnie na ten cel przygotowały specjalne oferty dla krakowianek i krakowian. Szczegóły na temat kampanii można znaleźć na stronie www.badzturysta.pl. Zachęcamy także do zamieszczania w mediach społecznościowych zdjęć oraz materiałów video z podróży zabytkowymi tramwajami oraz dodawania hashtagów #badzturysta, #zwiedzajkrakow oraz #badzturystawswoimmiescie, a także oznaczania profili MPK S.A. w Krakowie i kampanii (Facebook: Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków; Instagram: @BadzTurysta).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MPK Kraków
Kraków
zabytek
105Na

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....