TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Krakowska Linia Muzealna
Małgorzata Wach - Opublikowano: 21.08.2006 22:50:41 2 komentarze
Krakowska Linia Muzealna

Coraz większymi krokami zbliża się koniec wakacji, a wraz z nim nadciąga nieuchronnie kres turystycznych linii tramwajowych w roku 2006, obsługiwanych zabytkowymi wagonami. Mimo to warto przedstawić jeszcze jedno polskie miasto, w którym w każdą niedzielę można przejechać się historycznym pojazdem.


Po roku przerwy Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie oraz Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych, już po raz czwarty, zapraszają na przejazd zabytkowymi tramwajami Krakowskiej Linii Muzealnej. Tym razem, ze względu na trwające na mieście remonty, zawieszone zostały linie 2 i 7, na których zabytki jeździły w poprzednich latach. Zdecydowano się więc na obsługę taborem zabytkowym dwóch brygad linii 18.
Linię obsługują wymiennie następujące tramwaje:
-skład SN2-87+PN2-520 z lat 30-tych XX wieku
-skład N-20+ND-538 z lat 50-tych XX wieku
-skład T4-127+B4-527 z lat 50-tych XX wieku
-wagon 102N-203 oraz 102Na-210 z przełomu lat 60-tych i 70-tych XX wieku


Najciekawszymi pojazdami, a zarazem niespotykanymi w innych polskich miastach są wagony: silnikowy typu SN2 oraz doczepny typu PN2. Zostały one wyprodukowane w Sanoku w latach 1938-1939 i jeździły po Krakowie do 1976 roku. Skład kursujący na Krakowskiej Linii Muzealnej został odbudowany przez krakowskie MPK na początku lat 90-tych XX wieku. Jest on odtworzony w wersji oryginalnej z pierwszych lat eksportu.
Wagony typu N oraz doczepne typu ND były eksponowane natomiast w wielu polskich miastach. Obecnie można je spotkać na turystycznych liniach chociażby w Warszawie czy Będzinie. Po Krakowie jeździły w latach 1949-1988. Skład kursujący na Krakowskiej Linii Muzealnej, wyprodukowany w latach 50-tych ubiegłego stulecia, jest złożony z wagonu silnikowego typu N (nr 20) w wersji zmodernizowanej w standardzie z lat 70-tych XX wieku oraz doczepy ND ( nr 538) w wersji oryginalnej z początku lat eksploatacji.


Wagon 102 N –203 odbudowano w roku 1994, by 3 lata później przekwalifikować go na zabytek. Uwagę zwraca jego pierwotne wyposażenie i dbałość o szczegóły: oryginalne siedzenia, informacje a także specjalny pulpit do sterowania drzwiami dla konduktora.
Następcami wagonów 102N są 102Na. W kilku polskich miastach eksploatuje się je liniowo do dnia dzisiejszego, w grodzie Kraka zdjęto je natomiast ze stanu w roku 1997. Jako pojazd historyczny zachowano najstarszy wagon tego typu w Polsce, który oznaczony jest nr 210.
W okresie od 25 czerwca do 27 sierpnia 2006 roku w każdą niedzielę dwie „zabytkowe”brygady kursują na trasie ŁAGIEWNIKI - Brożka - Kapelanka - Monte Cassino - Dietla - Św. Gertrudy - Dominikańska - Franciszkańska - Piłsudskiego - Al. 3 Maja - CICHY KĄCIK.


Opłata za przejazd jest zgodna z obowiązującą taryfą MPK S.A. w Krakowie. Każdy z pasażerów otrzymuje ulotkę informacyjną zawierającą ogólne informacje dotyczące linii: jej historię, trasę oraz rozkład linii. Mimo iż pojazdy historyczne wyjadą w tym roku na trasę jeszcze raz zachęcamy do przejażdżki. Więcej informacji na stronach internetowych: www.muzealna.zbiorkom.net oraz www.mpk.krakow.pl.


Rozkład jazdy:
Łagiewniki: 11:26, 12:26, 12:55, 13:55, 14:25, 15:25, 15:55, 16:55, 17:25, 18:17, 18:36, 19:38
Cichy Kącik: 11:41, 12:01, 13:01, 13:31, 14:31, 15:01, 16:01, 16:31, 17:31, 18:02, 19:07, 20:09


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
tramwaj
zabytek
Kraków
Konstal
Sanok
  • Locutus – 22.08.2006

    Wagonow T4+B4 (127+527) juz na KLM nie ma, bo wagon silnikowy ktos (bodajze Orbis) wynajal i przerobil na jakas "Linie turystyczna". Za to pojawil sie nowy zabytek - sprowadzony z Norymbergi pojedynczy wagon T4 (220). Ma on oryginalne norymberskie malowanie, a nawet oryginalne, niemieckie tabliczki w srodku.

  • Mokum – 26.08.2006

    Po jakim roku przerwy? W roku 2005 KLM normalnie kursowało.. Warto wspomnieć też o kursującym na KLM wagonie Linke Hofmann # 1076 o którym autor nie napisał

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....