TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Koszyce: Unijnym tramwajem do Nowego Sącza i Miszkolca?
Roland von Bagratuni - Opublikowano: 03.03.2008 14:14:11 1 komentarz
Koszyce: Unijnym tramwajem do Nowego Sącza i Miszkolca?
Jak informuje węgiersko-języczna słowacka gazeta Új Szó, plan rozbudowy i regionalizacji koszyckiej sieci tramwajowej wstąpił w kolejny etap. Jest to możliwe dzięki temu, że w przeciwieństwie do bratysławskich wąskotrowych tramwajów, rozstaw koszyckich jest normalnotorowy. Na zamówienie wojewódzkiego samorządu w Koszycach wykonano już projekt inwestycji, które zatwierdziło już ministerstwo komunikacji. Budowa realizowana będzie z funduszy województwa, Zarządu infrastruktury kolejowej Železníce Slovenskej republiky (ŽSR) oraz z budżetu państwowego i funduszy unijnych.
W pierwszym etapie na 31 kilometrowym odcinku Koszyce - Szepsi/Moldava nad Bodvou linii kolejowej nr 160 zostanie dokonana przebudowa linii torów. Tam, gdzie trasa jest jednotorowa zostanie dobudowany drugi tor i linia zostanie zelektryfikowana, napięciem 25 kV 50Hz~. Następnie w Koszycach zbudowane zostanie dwutorowe przejście z miejskiej sieci tramwajowej na kolejową. Oczywiście na terenie Koszyc będzie konieczna wymiana torów, aby były zdolne do przyjmowania dwusystemowych pociągów podmiejskich. „Jeszcze w tym roku zakończy się elektryfikacja tej 31-kilometrowej trasy i w przyszłym roku powinno rozpocząć się budowanie końcówki tej linii i obiektu dworcowego w naszym mieście“- powiedział István Zachariaš, dwunarodowościowy burmistrz miasta Szepsi/Moldava nad Bodvou. Komunikacja tramwajo-pociągów ruszyć ma najpóźniej wiosną 2010 r, z częstotliwością 10-15 minutową. Nie ustalono jeszcze, gdzie nastąpi przejazd z sieci kolejowej na tramwajową, bowiem jedynie przy koszyckim dworcu głównym jest pętla tramwajowa. Ogólne koszty całej inwestycji trwającej do 2013 roku (bez przejścia na sąsiednie województwa i państwa) wyniosą około 2,8-3 miliardy koron słowackich. Połowę kosztów pokryje miasto Koszyce i województwo, 1,4 miliardy zapłaci Železníce Slovenskej republiky (ŽSR) oraz resort komunikacji, ale inwestorzy liczą na pomoc unijnego funduszu rozwoju. „Podstawą naszej inicjatywy jest rozbudowanie na terenie całego naszego województwa zintegrowanego systemu komunikacji tramwajowo-kolejowej. Badania demograficzne wyraźnie wskazują, że codziennie 32 tys. osób dojeżdża do Koszyc, a dalszych 11 tys. osób dojeżdża z sąsiedniego województwa Preszowskiego.
W myśl zatwierdzonych już na wszystkich szczeblach planów, chwilowo z Koszyc w czterech kierunkach zbudowano by linie kolejowo-tramwajowe. Obok linii do Szepsi/Moldava nad Bodvou, koszyckie tramwaje pobiegłyby linią kolejową nr 180 (Koszyce - Poprad-Tatry - Żylina) do odległej o 75 km Nowej Wsi na Spiszu, na linii 190-191 do odległej o 105 km Homonna/Humenné, na linii 169 do odległej o 28 km Hidasnémeti na Węgrzech, ale jeżeli rozmowy z MÁV będą pomyślne, koszyckie tramwajo-pociągi dotrą do odległego o zaledwie 90 km węgierskiego miasta Miszkolc. Na linii kolejowej nr 190 trasa koszyckich tramwajów pójdzie do odległego o 75 km miasta Trebišov/Tőketerebes.
Na terenie Koszyc zbudowanych zostanie osiem węzłów kolejowo-tramwajowych, gdzie nastąpi przejazd tramwajo-pociągów z sieci tramwajowej na kolejową. Jednocześnie dodatkową inwestycją będzie połączenie koszyckiego lotniska pasażerskiego linią tramwajowo-kolejową z miastem i województwem, stwarzając tym samym wygodny dojazd do koszyckiego portu lotniczego mieszkańcom.
W sprawie koszyckiego pomysłu żywo interesuje się już samorząd miasta i województwa Preszów (Prešov/Eperjes). Nic dziwnego: Preszów do Koszyc leży bliżej jak Miszkolc, bo zaledwie 33 kilometry! Obok Preszowa (linia kolejowa nr.188) pociągo-tramwaje pobiegłyby do Nagyszeben/Sabinov, odległego o 18 km od Preszowa. A stąd już tylko „skok“do Muszyny i Nowego Sącza. „I kto wie, może również Polacy zechcą dojeżdać tramwajem do Preszowa i Koszyc?!“- podkreślił burmistrz Preszowa Pavel Hagyari. W końcu Koszyce - Muszyna to tylko 100 km, a stąd do Nowego Sącza (linia PKP nr. 130) jest już tylko 50 km!

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Słowacja
Koszyce
Tramwaj Dwusystemowy
ZSR
ZSSK
  • rer5rp – 04.03.2008

    50 km to dla PLK jak 5000 więc byłbym ostrożny z tym entuzjazmem...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....