TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoRail

InfoBike

Klimatyzacja w warszawskich tramwajach działa sprawnie
INFOTRAM - Opublikowano: 13.08.2015 14:34:23 1 komentarz
Klimatyzacja w warszawskich tramwajach działa sprawnie

Od czerwca do 12 sierpnia br. pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego przeprowadzili ponad 2,3 tys. kontroli klimatyzacji w stołecznych autobusach i tramwajach. Stwierdzili 294 uchybienia, ale tylko w autobusach. Klimatyzacja w tramwajach działała sprawnie. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu 19115 lub strony internetowej www.ztm.waw.pl. W zgłoszeniu należy podać czas i miejsce zdarzenia, numer linii oraz numer taborowy. Następnie informacja jest przesyłana do właściwego przewoźnika, który jest zobowiązany do wyjaśnienia sytuacji. Jeśli pasażer ? przekazując informacje o niewłaściwie działającej klimatyzacji ? poda swoje dane personalne i adresowe, jego zgłoszenie będzie traktowane jako oficjalna skarga, na którą otrzyma pisemną odpowiedź.

Obecnie w klimatyzację wyposażonych jest 47 proc. tramwajów. Kontrole przeprowadzane są na pętlach. Polegają one na elektronicznym pomiarze temperatury wewnątrz pojazdu oraz sprawdzeniu nawiewu z ?kratek? klimatyzacji. Sprawdzane jest także, czy systemy chłodzenia posiadają aktualne certyfikaty i czy są odpowiednio serwisowane.

Od 1 czerwca do 12 sierpnia przeprowadzono 2 364 kontroli w autobusach i tramwajach. Pracownicy ZTM odnotowali w autobusach 294 uchybienia (21 w autobusach obsługiwanych przez ITS Michalczewski, 85 w autobusach spółki Mobilis, 22 w autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych i 166 w pojazdach obsługiwanych przez PKS Grodzisk Mazowiecki). Do 10 sierpnia na przewoźników nałożono kary finansowe w wysokości ponad 120 tys. zł. Kontrole klimatyzacji będą kontynuowane.

Informacje o niesprawnej klimatyzacji można zgłaszać za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu 19115. Informacje o pojazdach, w których nie działała klimatyzacja można przekazywać do Zarządu Transportu Miejskiego także za pośrednictwem strony internetowej ZTM.

Latem, w pojazdach komunikacji miejskiej, w tym rzecz jasna w tramwajach, temperatura powinna utrzymywać się w granicach 18-25 stopni Celsjusza. W tramwajach klimatyzacja działa na trochę innych zasadach niż w autobusach. Tramwaje typu SWING wyposażone są w zintegrowany system HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning), który reguluje ogrzewanie, wentylację i chłodzenie. Gdy temperatura w tramwaju osiągnie 25 stopni Celsjusza, system automatycznie włącza chłodzenie.

ZTM przypomina, że wszystkie klimatyzowane pojazdy są oznaczone specjalnymi naklejkami ? umieszczonymi na drzwiach ? z napisem ?Pojazd klimatyzowany?. Dodatkowo na oknach znajdują się informacje ?Pojazd klimatyzowany. Prosimy nie otwierać okien?.

Aby zwiększyć efektywność systemu chłodzącego, w pojazdach wyposażonych w klimatyzację obowiązują specjalne zasady. Przede wszystkim prowadzący nie otwiera na przystankach automatycznie drzwi, a pasażerowie korzystają z ?ciepłego? guzika. Dzięki temu ? jeśli na przystankach nie ma oczekujących pasażerów i nikt nie wysiada z pojazdu ? drzwi pozostają zamknięte, chłodne powietrze nie ?ucieka? na zewnątrz i jednocześnie do środka nie dostaje się gorące powietrze.

Okna ? w pojazdach klimatyzowanych ? są zablokowane. Pasażerowie nie powinni próbować ich otwierać, ponieważ kończy się to niepowodzeniem lub uszkodzeniem elementów uszczelniających.

W przypadku, gdy dojdzie do awarii klimatyzacji lub jej działanie jest niewystarczające, należy o tym poinformować prowadzącego pojazd.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZTM Warszawa
klimatyzacja
  • Przemek – 23.05.2017

    Jak najbardziej jestem za klimatyzacją, ale zazwyczaj jest ustawiona na taką temperaturę, że z zimna nie da się wytrzymać i wszystko pokrywa się szronem. Kogokolwiek bym się nie zapytał, to narzeka na taką temperaturę. Prosilibyśmy o umiar.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....